משמרות המהפכה: חוקרים את מותו של קצין איראני בכיר

ההודעה מכחישה כי מוג'טבה אחמדי, שדווח כי היה ראש מערך הסייבר האיראני, חוסל. גופתו נמצאה ירויה ביער סמוך לטהראן

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

משמרות המהפכה חוקרים את ה"תקרית המחרידה" שהביאה למותו של קצין איראני, אך מכחישים את הדיווחים כי מדובר בחיסול. האתר האיראני אלבורז דיווח אתמול כי מוג'טבה אחמדי שנמצא מת באזור מיוער בעיר קאראז', צפונית-מערבית לבירה טהראן, שימש ראש מערך הסייבר האיראני. על פי הדיווח בטלגרף הבריטי, אחמדי נראה לאחרונה בשבת כאשר עזב את ביתו ונמצא ביער ירוי עם שני כדורים בגופו. "יכולתי לראות שני פצעי ירי בגופו והסימנים בזירה מעידים כי הוא נורה מטווח קרוב באקדח", סיפר עד ראייה לאתר.

"התקרית המזעזעת שבה מעורב אחד מבכירי משמרות המהפכה נמצאת כעת בחקירה. הסיבה לתקרית ומניעי התוקפים לא ידועים", צוטטה הודעת משמרות המהפכה ברשת טלוויזיה השייכת לארגון. כשדיווחו בערוץ על "התקרית", נכתב כי זוהי "הכחשה של דיווחי החדשות על חיסול קצין במשמרות המהפכה".

הלוויתו של מוג'טבה אחמדיצילום: Kamelemehr.ir

בהודעה של משמרות המהפכה לא מצוין מפורשות שמו של אחמדי, אך אתר אינטרנט איראני שידר תמונות ממסע הלווייתו. "תוצאות חקירת נסיבות מותו יפורסמו באופן רשמי, וכל ספקולציה לפני סיום החקירה תהיה לא ראויה", אמר בכיר איראני בהתייחסו למקרה. טרם התקבלה תגובה מערבית לתקרית.

הדיווח הראשוני על המוות התפרסם באתר הקשור לפעילי הסייבר האיראנים. לפי דיווחים אחרים, הוא היה מפקד אזורי במשמרות המהפכה, ואתרים אחרים מציינים כי היה לו תפקיד בכיר במודיעין של הארגון, בלי לפרט את מהות תפקידו.

על פי הדיווח בטלגרף, מפקד המשטרה המקומית סיפר כי שני בני אדם רכובים על אופנוע היו מעורבים בהתנקשות. על פי הצהרת מטה לוחמת הסייבר של משמרות המהפכה האיראניים אמש, נסיבות מותו של אחמדי עדיין נחקרות ואין מקום להסקת מסקנות חפוזה על אודות האחראים למעשה.

מסע הלוויתו של מוג'טבה אחמדיצילום: Kamelemehr.ir

בשבוע שעבר האשים שר החוץ האיראני, ג'וואד זריף, את ישראל בכך שהיא מקור לעוינות וחוסר יציבות במזרח התיכון. זריף אמר כי ישראל "לא יכולה לחסל את כל המדענים שלנו", וכי ארה"ב לא צריכה להרשות ל"טרוריסטים" לעשות זאת. 

איראן הודתה כי ביצעה מתקפות סייבר נגד מטרות מערביות בשנים האחרונות, ואמרה כי היא בעצמה היתה מטרה למתקפות סייבר על מתקניה הגרעיניים, בווירוס שנקרא סטוקסנט. איראן האשימה בעבר את ישראל ובעלות בריתה בחיסול מדעני הגרעין שלה. בפעם האחרונה עשתה זאת בינואר 2012, אז חוסל מוסטפה אחמדי רושן, מומחה לכימיה ששימש גם סגן מנהל המתקן להעשרת אורניום בכור בנתאנז. לפי הדיווח בסאנדיי טיימס, רושן התכונן לעזוב את ביתו, ותנועותיו נוטרו מחדר בקרה של סוכני מוסד ישראלים שמוקם בבית באזור. בדיווח צוין כי סוכנים נוספים גם צפו על הכניסה למטה המודיעין האיראני במרכז העיר טהראן.

אתר מציאת גופתו של מוג'טבה אחמדי, מתוך אתר אינטרנט איראני

בעוד האמריקאים מיהרו להכחיש מעורבות כלשהי בחיסול רושן, שמרה ישראל כהרגלה על שתיקה, וההתייחסויות היחידות לאירוע היו מרומזות, כמו זו שנתן דובר צה"ל שאמר כי הוא "אינו מזיל דמעה" על חיסול המדען.

ביולי 2011 פורסמו באיראן דיווחים על חיסול דריוש רזאי, פרופסור לפיזיקה בן 35 המעורב בתוכנית הגרעין האיראנית. על פי הדיווחים, האיש נורה למוות בפתח ביתו על ידי מתנקשים רכובים על אופנוע. אשתו נפצעה אף היא מהירי.

בנובמבר 2010 דיווחו כלי התקשורת באיראן כי מדען גרעין מאוניברסיטה בטהראן נהרג בפיצוץ מטען חבלה במכוניתו ומדען גרעין אחר נפצע במתקפה דומה. סוכנות הידיעות האיראנית פארס דיווחה גם אז כי מאחורי המעשה עמדו אלמונים שרכבו על אופנועים. הם הצמידו מטעני חבלה למכוניותיהם של שני המדענים. כלי התקשורת האיראניים האשימו אז את ישראל ואת ארה"ב בהתנקשות.

המדענים שחוסלו בשלוש השנים האחרונות היו רובם ככולם חוקרים במחלקות לפיזיקה גרעינית באוניברסיטאות האיראניות, שפעלו בחשאי בשביל תוכנית הגרעין הצבאית – במה שמכונה קבוצת הנשק. זהו תהליך הנדסי בעיקרו, שכולל הכנסת חומר הביקוע לפצצה ויצירת מנגנון שיאפשר את הפיצוץ הגרעיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ