הצוות לפירוק סוריה מנשק כימי החל בעבודתו

הצוות יבדוק את אמינות המידע שמסר המשטר הסורי על מאגרי הנשק הכימי, לפני שיבקר באותם מתקנים. דיווחים על טבח שבוצע באליטה העלווית סמוך לגבול טורקיה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

צוות המומחים לפירוק סוריה מנשק כימי החל השבוע במפגשים עם קצינים ופקידים בממשל הסורי להכנת תוכנית פעולה על פי המתווה שאושר על ידי מועצת הביטחון. לפי אישים באו"ם, 19 המומחים המרכיבים את הצוות יבדקו תחילה את אמינות המידע שקיבלו מהמשטר הסורי על מאגרי הנשק הכימי, ואחרי כן יתקיימו ביקורים באותם מתקנים, בטרם הצגת תוכנית פעולה להשמדת הנשק. לפי הודעת האו"ם, השלב הראשון יסתיים עד חודש נובמבר.

על פי הערכות, סוריה מחזיקה ביותר מ–1,000 טונות של גז סארין וגז חרדל היכולים לשמש כמרכיבים בסיסיים לנשק הכימי. שר ההסברה הסורי, עמראן אזועבי, אמר אתמול (רביעי) בריאיון לערוץ טלוויזיה רוסי כי ממשלת סוריה תעמוד בכל התחייבויותיה בעניין ההתפרקות מהנשק הכימי לפי האמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק כימי והחלטת מועצת הביטחון 2118. אזועבי חזר וטען כי הפתרון המשבר בסוריה יהיה אך ורק בהידברות בין הפלגים השונים.

מדיווחים הבאים מסוריה עולה כי האוכלוסיה העלווית, העדה אליה משתייך הנשיא בשאר אל־אסד, מאבדת את החסינות היחסית שהיתה לה עד כה. לפי הדיווח, כמה כפרים של האליטה העלווית בסמוך לגבול הטורקי הצליחו לשמור על שגרת חייהם עד לאחרונה. אך באוגוסט השתנה מצבם, ודיווחים על טבח המוני והוצאות להורג מציפים את האזור. לפי הידיעות, חמושים השתלטו על חמישה כפרים. מאז הפלישה, תושבי הכפרים בורחים בהמוניהם מהאזור.

צוות המומחים של האו"ם בדמשק, שלשוםצילום: רויטרס

הקואליציה הלאומית הסורית, שמאגדת חלק מארגוני האופוזיציה, הודיעה כי משטר אסד מיישם מדיניות מכוונת של הרעבה באזורים מסוימים בפרברי דמשק, בטענה שהסיוע ההומניטארי לא מגיע לאותם אזורים בשל הקרבות. לפי ההודעה, באחרונה מתו שבעה אנשים ברעב. מועצת הביטחון של האו"ם קראה אתמול לממשלת סוריה לדאוג להפצת הסיוע ההומניטארי לכלל האוכלוסייה האזרחית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ