אובמה: איראן במרחק של שנה או יותר מהיכולת לייצר נשק גרעיני

בראיון לאי-פי אמר נשיא ארה"ב שהערכת מדינתו שמרנית יותר משל ישראל, והוסיף כי לו היה נתניהו, גם הוא היה מודאג מהשיחות עם האיראנים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר היום (שבת) כי איראן נמצאת במרחק של לפחות שנה מהיכולת לייצר נשק גרעיני, והוסיף כי חששותיו של ראש הממשלה נתניהו סביב השיחות האפשריות עם איראן הם מוצדקים. אובמה אמר את הדברים בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי.

"ההערכות שלנו בדבר פרק הזמן שיידרש לאיראנים לייצר נשק גרעיני עדיין מדברות על שנה ויותר" אמר אובמה בתשובה לשאלה אודות הערכתו של בנימין נתניהו מהשבוע - לפיה איראן נמצאת במרחק של כשישה חודשים מפצצה. "למעשה", הוסיף."ההערכה שלנו, ככל הנראה, יותר שמרנית מההערכות של המודיעין הישראלי, ואנחנו חולקים עימם הרבה מאוד מידע מודיעיני".

"אני חושב שנתניהו מודאג וסקפטי בצדק אודות איראן. בהתחשב באיומים שהאיראנים השמיעו פעמים רבות, ובהתחשב בעזרה שהם מגישים לארגונים כמו חיזבאללה וחמאס - שירו רקטות לעבר ישראל. לו אני הייתי ראש ממשלת ישראל", אמר אובמה. "הייתי מאוד מודאג לקראת שיחות אפשריות. יחד עם זאת, מה שאמרתי לנתניהו בפגישתנו הוא שהכוונה המקורית של הסנקציות והלחץ הכלכלי היתה להביא אותם לשולחן המשא ומתם ולראות אם אפשר לפתור את הבעיה הזו בצורה דיפלומטית. זה מה שעלינו לבדוק כעת", הוסיף אובמה.

אובמה במהלך הראיון שהעניק לאי-פי, היוםצילום: אי–פי

כשנשאל הנשיא אודות התנהלותו של חסן רוחאני בשבועות האחרונים אמרר אובמה: "הוא לא היה המועמד המועדף על חוגי השלטון כשהוא החליט להתמודד בבחירות. הוא ניצח בצורה די משכנעת, כך שמה שאנחנו יודעים זה שלפחות בקרב העם האיראני יש רצון כן לפעול בכיוונים חדשים. הכלכלה שלהם שותקה על יד הסנקציות שהושטו משום שאיראן לא פעלה על פי דרישות הקהילה הבינלאומית ופעלה באופן שגרם להרבה אנשים להאמין שהם מנסים לייצר נשק גרעיני".

"אני חושב שרוחאני מסכן את מעמדו בניסיון לשפר את היחסים עם שאר העולם. עד כה הוא אמר הרבה דברים 'נכונים', והשאלה היא האם הוא יכול לעמוד מאחוריהם. בשל המבנה של המערכת האיראנית, רוחאני הוא לא היחידי בעל סמכות להחליט, והוא אפילו לא בעל הסמכות העליונה. יחד עם זאת, אם הוא יצליח להציג תוכנית פעולה אמינה שמראה כי איראן נמצאת במסלול של גרעין לצרכי שלום, וכי טהראן מעוניינת לקחת חלק במערכת בינלאומית לפיקוח ואימות של הפרטים. במקרה כזה הם יוכלו לשפר את היחסים עם העולם ולהטיב את מצבם הכלכלי".

"אנחנו לא נסכים לעסקה גרועה", אמר אובמה. "אנחנו הולכים לוודא שאפשר לאמת את כל פרטי ההסכם שאולי נחתום עם האיראנים. זה לא רק אינטרס אמריקאי, אלא גם ישראלי לבדוק אם אפשר לפתור את זה בלי פעולה צבאית. יש לנו הזדמנות עכשיו לקיים שיחות רציניות ולבדוק את רצינות כוונותיהם של האיראנים".

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס לדבריו של אובמה במסיבת העיתונאים המשותפת עם נתניהו לאחר פגישתם השבוע ואמר כי "התאכזבתי מכך שאובמה השתמש בשפה מעליבה כלפי העם האיראני". זריף אמר את הדברים בראיון לרשת סי-אן-אן, שישודר מחר. במסיבת העיתונאים אליה התייחס זריף, אמר אובמה כי בסוגייה האיראנית, כל האופציות על השולחן, כולל זו הצבאית.

"אני מאמין שהנשיא אובמה צריך לדבוק בהצהרותיו לפיהן יש לשאת ולתת עם איראן על בסיס של כבוד הדדי. זה מה שהוא כתב במכתבו לנשיא רוחאני, וזה מה שהוא אמר בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם". זריף הוסיף כי "אי אפשר לנהוג במדינה אחרת בכבוד אם אתה מאיים עלה, אם אתה מנסה להפחיד אותה. הדבר נכון בייחוד משום שזה לא אפקטיבי, שאין לכך שום משמעות. כפי שאמרתי בעבר, האיראנים מגיבים בשליליות רבה לשפה כזו ולהפחדות שכאלו".


בסוף השבוע, המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמניאי, אמר כי הוא תומך במאמצים הדיפלומטיים שמוביל רוחאני, ועם זאת מותח ביקורת כי "חלק ממה שאירע בביקור האחרון בניו יורק היה 'לא הולם'". בדבריו התייחס חמניאי לביקורו של רוחאני באו"ם לפני כשבוע, שבמהלכו השמיע נאום פייסני בפני מנהיגי העולם ובסופו אף קיים שיחת טלפון עם אובמה - הקשר רם-הדרג הראשון בין שתי המדינות מאז 1979.

"אנו תומכים במהלכים הדיפלומטיים שמובילה הממשלה, רואים חשיבות בדרך זו, ותומכים גם במה שאירע בביקור האחרון", אמר חמינאי בנאום, לפי סוכנות הידיעות האיראנית אינסה, ועם זאת הוסיף: "כמובן, לדעתנו, חלק ממה שאירע בביקור בניו יורק היה 'לא הולם'". חמינאי לא הרחיב בסוגיה, אך הוסיף: "אמנם אנו אופטימיים באשר לצוות הדיפלומטי שלנו, אך פסימיים באשר לאמריקאיים. אין לסמוך על הממשל האמריקאי. הוא מרוכז בעצמו ומפר את התחייבויותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ