פקחי האו"ם החלו בהשמדת הנשק הכימי הסורי

הרס ראשי הנפץ והחומרים הכימיים ייעשה בסוריה ומחוצה לה. בין השאר תופעל מערכת ניידת משוכללת שפותחה על ידי הפנטגון ותדלל חומרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צוות הפקחים הבינלאומי החלו הבוקר (ראשון) בפירוק סוריה מנשק כימי. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה מפי בכיר באו"ם כי פקחי הארגון, הנמצאים על אדמת סוריה, יעסקו לאורך היום בהשמדת מצבורים, ראשי קרב כימיים, פצצות המוטלות מהאוויר, ואמצעי הפקה שונים.

על פי ההסכם שהושג בחודש שעבר בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לעמיתו הרוסי סרגיי לברוב, נדרשת סוריה להשמיד את מצבורי הנשק הכימי שלה עד אמצע 2014. גורמים אמריקאים אמרו כי המטרה היא למנוע מנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לחזור בו מהתחייבותו, ולצמצם את משך שהות המומחים הבינלאומיים במדינה.

לא נמסרו פרטים נוספים אודות פעילות הפקחים ולא ברור באיזה מבין 19 האתרים הכימיים שעליה הצהירה סוריה מתבצעות העבודות. הגורם אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי עבודות ההשמדה נעשות באמצעות כלי הנדסה כבדים והדגיש כי חלק מהאתרים נמצאים באזורי קרבות. על פי הערכות, מצבורי הנשק הכימי של סוריה כוללים יותר מ-1,000 טונות של גז סארין ועוד כמויות גדולות של גז VX וגז חרדל.

שלב קריטי בתהליך צפוי להתרחש בתחילת נובמבר, כשציוד ליצירת נשק כימי ומילוי ראשי נפץ בגז רעיל יושמד על ידי הסורים עצמם, תחת הפיקוח הבינלאומי. ניתן יהיה לבצע את ההרס בעזרת כלים הנדסיים פשוטים או בולדוזרים.

עם זאת, חלק ניכר מהשמדת הנשק הכימי יבוצע באמצעות מערכת ניידת משוכללת במיוחד אשר פותחה על ידי הפנטגון. המערכת תוקם ככל הנראה מחוץ לסוריה, והיא תשמיד חומרים כימיים רבים שיובלו אל מחוץ למדינה.

המערכת, המכונה "מערכת הידראולית לפריסה בשטח", אמורה להמיר חומרים כימיים לתרכובות שאי אפשר להשתמש בהן לצרכים צבאיים, זאת על ידי חימום וערבוב עם מים או חומרים אחרים.

לפי הפנטגון, המערכת יכולה להיכנס לפעולה כעשרה ימים לאחר פריסתה. היא תנטרל בין השאר את היכולת הסורית להכין גז סארין חדש, או גזים רעילים אחרים. צוות אמריקאי אמור להפעיל את המערכות המיוחדות להשמדת הנשק הכימי, אלא אם יוחלט להציבן בתוך הטריטוריה הסורית. לא נמסר מה תהיה עלות המבצע חסר התקדים. כמו כן לא נמסר איזו מדינה תפעל להטמנת או שריפת שיירי הנשק הכימי בתום התהליך.

על פי האסטרטגיה המובילה את התוכנית הבינלאומית לפירוק סוריה מנשק כימי, הפצצות הכימיות וראשי הנפץ ייהרסו על אדמת סוריה או בקרבת מקום. זאת, כדי להגביל ככל הניתן את הובלתם, ובכך להקטין את סיכויי גניבתם על ידי אחת מהקבוצות הרבות הנלחמות בסוריה.

הבוקר האשים נשיא סוריה את מדינות המערב, ובראשן ארה"ב, בסחבת בכל הנוגע לכינוס ועידת ז'נווה 2. בראיון לעיתון הסורי "תשרין" לרגל יום השנה הארבעים למלחמת יום הכיפורים, אמר אסד כי ארה"ב נמנעת מקידום כינוס הוועידה מאחר ולא הצליחה לגבש אופוזיציה מאוחדת ולא זכתה לתמיכה ברחוב הסורי.

"אני חושב שהאמריקאים ימשיכו בסחבת אבל מצדנו כל יום הוא כבר מועד מתאים לכינוס הוועידה ולכן הכדור נמצא במגרשם של האמרקאיים ובני בריתם באזור", אמר אסד.  לדבריו,  "סוריה עומדת בפני שתי אפשרויות: האחת, להיכנע לטרוריסטים - וכבר ראינו מה קרה בלוב ומה מנסים לעשות במצרים, והאופציה השנייה היא להילחם למען המולדת וזה דורש אחדות והתגברות על מחלקות פוליטיות ולהסכים ביחד מי הוא האויב המשותף וזה הטרור".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ