ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שנתיים אחרי ההתקפה על שגרירות בריטניה בטהראן וכתוצאה מניצחונו של חסן רוחאני בבחירות לנשיאות, הודיעה היום (שלישי) הממשלה בלונדון על פתיחה במהלכים לחידוש יחסים דיפלומטיים מלאים עם איראן.

שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, דיווח היום לפרלמנט בלונדון כי במהלך פגישתו עם עמיתו האיראני ג'וואד זריף, בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק, סיכמו השניים על מינוי דיפלומט מכל מדינה שיהיה ממונה זמני לא תושב (non-resident chargé d’affaires) ויהיה אחראי על "בנייה מחדש של היחסים".

מדובר בדיפלומט בדרג זוטר יותר מדרג שגריר שייצג את האינטרסים של בריטניה באיראן ולהיפך. הממונה הזמני של כל מדינה לא יישב באופן קבוע במדינה השנייה, אלא יגיע לביקורים אחת לכמה שבועות.

הייג אמר עוד בנאום בפני הפרלמנט הבריטי כי הוא וזריף סיכמו עוד על נקיטה בצעדי ביניים לקראת פתיחה מחודשת של השגרירויות בלונדון ובטהראן.

מפגינים משמידים מסמכים של השגרירות
מפגינים מסתערים על בניין השגרירות הבריטית
מפגינים נושאים דגל בגנות בריטניה, ארה"ב וישראל

בנובמבר 2011 הטילה בריטניה סנקציות כלכליות כבדות על איראן והודיעה כי תנתק את כל הקשרים הפיננסים בין גופים ממשלתיים בריטים לבין גורמים איראנים. בעקבות ההחלטה גורש שגריר בריטניה מטהראן.

כמה ימים לאחר מכן הותקפה שגרירות בריטניה בטהראן על ידי המון זועם שכלל נציגים של מיליציית הבסיג' שנאמנה למנהיג העליון עלי חמינאי. השגרירות הוצתה והדיפלומטים הבריטים שהצליחו להימלט מהמקום פונו מהמדינה כמה ימים לאחר מכן. בתגובה גירשה בריטניה את כל הסגל הדיפלומטי האיראני מלונדון. מאז היו היחסים בין המדינות מוקפאים כמעט לחלוטין.

בתוך כך, שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור שיגר אתמול (שני) מכתב תלונה למזכ"ל האו"ם, באן קי־מון, ובו הביע מחאה על מינויה של איראן לאחראית על הגשת דו”ח לוועדה לפירוק נשק של העצרת הכללית של האו"ם, שיעסוק בפירוק הנשק להשמדה המונית ברחבי העולם.

"זהו שיאו של אבסורד מבית היוצר של האו"ם", כתב פרושאור לבאן. "איראן היא מדינה הנמצאת תחת סנקציות שהטילה עליה מועצת הביטחון בגלל פיתוח נשק גרעיני... דומה הדבר למינוי ראש קרטל סמים למנכ"ל חברת תרופות. איך ניתן להפקיד את הדיווח על פירוק הנשק בידי מדינה אשר אמורה להיות הנושא של הדו"ח?".

השגריר הישראלי הוסיף כי המינוי פוגע בלגיטימיות וביכולת של האו"ם לקדם את פירוק הנשק להשמדה המונית ברחבי העולם. "במקום להתמקד במתקפת החיוכים של רוחאני ייטב כי העולם יתמקד בהתקדמות הבלתי פוסקת של איראן בהשגת נשק גרעיני ותמיכתה המתמשכת בטרור", כתב פרושאור.

איראן הגישה מועמדות לתפקיד בחודש יולי וניהלה קמפיין כדי לקבל אותו. ישראל ניהלה קמפיין נגדי וניסתה לבלום את המהלך. ביום שלישי שעבר נערכה הצבעה במטה האו"ם ובה נבחרה איראן לתפקיד. הדיפלומט האיראני שישמש כדווח יחליף את הדיפלומט הנורבגי קונט לנגלנד, ויכהן בתפקיד עד ספטמבר 2014.

הוועדה הראשונה של האו"ם בניו יורק, שעוסקת בנושא פירוק נשק, אינה יכולה לקבל החלטות מחייבות, אך להצהרותיה והחלטותיה יש משמעות ציבורית, מדינית ותקשורתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ