בישראל מביעים דאגה מהשהיית הסיוע האמריקאי למצרים

"ארה"ב משחקת באש", אמר בכיר ישראלי, שהביע דאגה מהשפעת ההחלטה על היציבות באזור. אמש הכריז הממשל על הקפאת הסיוע עד התקדמות לדמוקרטיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס, רויטרס

ארצות הברית תשקול את חידוש הסיוע למצרים על סמך פעולות הממשלה לקידום דמוקרטיה ובחירות, אמר היום (חמישי) שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי.

זמן קצר לאחר שנחת במלזיה התייחס קרי להשעיית חלק מהסיוע למצרים, עליה הוחלט אתמול בוושינגטון. "הממשלה הזמנית מבינה היטב את מחוייבותינו אליה. הצעד הזה אינו מהווה בשום אופן נסיגה מיחסינו, או פוגם ברצוננו לעזור לממשל הזה", אמר קרי. "אנחנו רוצים שהממשלה הזו תצליח, אך אנו גם רוצים שהאמריקאים ירגישו בנוח לתמוך בה", הוסיף.

שר החוץ האמריקאי אמר עוד כי חידוש הסיוע יהיה תלוי בצעדי הרשויות המצריות בחודשים הקרובים, "נמשיך להבהיר כי מטרת הממשלה הזמנית היא התקדמות במפת הדרכים שעוצבה עבורה... ככל שנחזה בהתקדמות, ניתן לצפות להשבת חלק מהסיוע".

משרד החוץ האמריקאי הודיע אמש (רביעי) כי ישהה מאות מיליוני דולרים מהסיוע הצבאי למצרים, העומד כיום על כ-1.3 מיליארד דולר בשנה, בשל הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי וההתפתחויות במדינה מאז. דוברת המשרד אמרה כי חלק מהסיוע יוקפא עד להקמתה של "ממשלה שתיבחר בבחירות חופשיות והוגנות". עוד נמסר כי ארה"ב תמשיך לסייע למצרים בהגנה על גבולותיה מפני טרור ובשמירה על ביטחון בסיני, וכן בתחומי החינוך והבריאות.

טנקים של צבא מצרים שומרים על הכנסיבה לכיכר תחריר בקהיר, באוגוסטצילום: אי-פי

הציוד שהעברתו תוקפא כולל משלוחי חלקי טנקים, מסוקי קרב וטילים, וכן סיוע כספי בסך 260 מיליון דולר. ההחלטה ממחישה את הדילמה של ארה"ב, המעוניינת לקדם את הדמוקרטיה וזכויות האדם במצרים, וגם זקוקה לשיתוף פעולה עם קהיר בשל שליטתה על תעלת סואץ, הסכם השלום עם ישראל ומעמדה של מצרים כאחת האומות המאוכלסות ביותר בעולם הערבי.

בניו יורק טיימס דווח הבוקר כי גורמים רשמיים ומומחים בישראל הגיבו לחדשות על השהיית הסיוע באכזבה ובדאגה, על אף שההכרזה היתה צפויה בימים האחרונים. בישראל מחשיבים את הסיוע האמריקאי כנדבך מרכזי גם אם לא מפורש בהסכמי השלום עם קהיר, ומרכיב הכרחי בשמירה על היציבות באזור. בממשלת מצרים יודעו בתקופה האחרונה כי הם יכולים לסמוך על הלובי הישראלי בוושינגטון, שיפעל למען המשך הסיוע.

ישראל היתה מעורבת בדיונים בממשל אובמה על הקיצוצים בסיוע למצרים. גורם ישראלי רשמי, שדיבר עם הניו יורק טיימס, הזהיר כי השלכות צעדי הענישה על מצרים עלולות לחרוג מעבר ליחסי ישראל-מצרים. לדבריו, ארה"ב משחקת עם אש.

"לא ניתן לפרק את הסכם השלום ולהוציא את החלק הזה או ההוא", אמר הגורם הישראלי, "אולם יש אלמנטים נוספים בבעיה הזאת, שלא קשורים לישראל. הם קשורים לעמדתה של אמריקה בעולם הערבי". הגורם, שדיבר בעילום שם, אמר כי הסיוע האמריקאי הוא סימן לנוכחותה ומחוייבותה של ארה"ב. "אם ארה"ב תפנה את גבה למצרים, בעלת ברית ותיקה שלה, כיצד זה ייראה?", שאל.

בישראל ניסו בחודשים האחרונים לשכנע את האמריקאים ששימור הסכם השלום חשוב יותר מענישה של המשטר בגין האלימות בכיכרות. "כל עוד הסיוע האמריקני ממשיך להגיע לקהיר, הממשל במצרים יכול להדוף את הביקורת נגד המשך קיום הסכם השלום עם ישראל ולטעון שצריך להמשיך לדבוק בהסכם הזה", אמרו גורמים ישראלים לעמיתיהם בבית הלבן.

במערכת הבטחון אמרו בשבועות האחרויים שגם אם המשטר במצרים נוקט באלימות כלפי המפגינים בכיכרות, צריך להמשיך ולשתף איתו פעולה כי האינטרסים המשותפים לירושלים ולקהיר נגד האחים המוסלמים חשובים הרבה יותר. בראיון לגלי צהל נשאל הבוקר השר גלעד ארדן האם הקפאת כספי הסיוע תשפיע על יחסי ישראל מצרים והשיב, "אני מקווה שלא תהיה לכך השפעה".

לאחר הפלתו של הנשיא מורסי, פנתה ממשלת ישראל לממשל האמריקאי וביקשה שלא לפגוע בסיוע המועבר לקהיר, בטענה כי הדבר יכול להחליש את צבא מצרים לפגוע בסיכויים ליצב את האזור. "ביקשנו מהאמריקאים לתת להם צ'אנס", אמר הגורם, שציין כי שינוי במדיניות האמריקאית כלפי מצרים יכול "להפוך במהירות לקרע".

ג'ו אלטרמן, ראש התוכנית ללימודי מזרח תיכון במרכז ללימודים אסטרטגיים בוושינגטון, אומר כי ספק שוושינגטון תצליח להשיג את מטרותיה באמצעות הקפאת הסיוע. "זה גורם לכמה אמריקאים להרגיש טוב יותר בנוגע לתפקיד ארה"ב בעולם. אולם קשה לדמיין שזה ישנה את התנהגות ממשלת מצרים", אמר.

גורמים מצריים יודעים שהם יכולים לסמוך על הלובי הישראלי בוושינגטון שיפעל למען המשך הסיוע. הם גם יודעים שבעוד הסיוע הכרחי לצבא מצרים, שהראית תלויה בארה"ב או רוצה את תמיכתה, הוא לא פופולרי בקרב הציבור המצרי.

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ