שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ
הארץ

מאמינים מוסלמים מכל רחבי העולם נוהרים היום (ראשון) אל מכה וסביבותיה, לכבוד העלייה לרגל השנתית - המכונה "חאג'". השנה הגיעו כשני מיליון מאמינים לעיר הקדושה שבסעודיה, כשני שלישים מהמספר בשנה שעברה, בעקבות חשש מווירוס קטלני שמתפשט בתקופה האחרונה במדינה.

שני מיליון המאמינים מתרכזים כעת בעיר אוהלים שהוקמה כחמישה קילומטרים ממכה, במדבר הסעודי, כהכנה לעלייה לרגל. הרשויות בסעודיה הקטינו ב-20% את מספר אישורי ההגעה למכה עבור קבוצות אוכלוסייה כגון קשישים, נשים בהריון ואנשים החולים במחלות כרוניות, בניסיון להלחם בווירוס שהביא למותם של למעלה מ-50 בני אדם בסעודיה בשנה האחרונה. הוירוס, המכונה MARS (ראשי תיבות של Middle East Respiratory Syndrome), גובה קורבנות בסעודיה מאז יוני 2012. שר הבריאות הסעודי אמר כי עד כה לא זוהו מקרים של הידבקרות בקרב העולים לרגל. מספר הויזות קטן השנה גם בגלל עבודות שיפוץ במכה.

מאמינים מוסלמים במכה, עטויים מסכות הגנהצילום: אי–פי

בעקבות החשש מהידבקות, השנה נראה נוף המאמינים שונה במעט, כשרבים בחרו לחבוש מסכות הגנה. הוירוס הנוכחי מקושר לנגיף SARS, שגבה את חייהם של מאות בהתפרצותו בשנת 2003. בכיר בשירותי הבריאות במכה אמר לסוכנות הידיעות הסעודית כי שמונה בתי חולים ו-24 מרכזים רפואיים הוקמו באזור לפני הגעת המאמינים.

בשנים האחרונות הושפעה האווירה בחאג' גם משפיכות הדמים ברחבי העולם הערבי, ובעיקר ממלחמת האזרחים בסוריה. "סוריה סובלת ועל כן הערבים והמוסלמים סובלים גם הם", אמר אחד המאמינים שהגיע למכה, "אני מבקש כעת מאלוהים, להסיר את הסבל מאנשי סוריה, ולהפסיק את שפיכת הדמים". עולה לרגל ממצרים אמר כי הוא מתפלל עבור ארצו. "אני מתפלל לאלוהים שיביא יציבות ואחווה למצרים כדי שנוכל להתפתח ולצמוח", הוא אמר, "אני מצרי, וזה חשוב יותר להתפלל עבור ארצי מאשר עבורי או עבור משפחתי וילדיי".

מאמינים מוסלמים מתפללים מסביב לכעבה, במכהצילום: אי–פי

החאג' הוא אחד מחמשת המצוות הבסיסיות ביותר באסלאם, וכל מוסלמי הבריא בגופו צריך לעלות לרגל לפחות פעם אחת בחייו. על פי האסלאם, העולים לרגל צריכים לבקר בקברו של הנביא מוחמד בעיר מדינה, ולאחר מכן להגיע למסגד המרכזי במכה, שם נמצאת "הכעבה", האבן השחורה. המאמינים מקיפים את הכעבה חמש פעמים, בניגוד לכיוון השעון, כשהם מזמרים תפילה שמשמעותה "אני כאן, אלוהים, עונה לקריאתך. אני כאן". גם אופייו של המנהג העתיק הזה השתנה בשנים האחרונות, וניתן לראות עוד ועוד מתפללים שקוראים את הקוראן במכשירים אלקטרוניים כדוגמת אייפד, ולא משתמשים בגרסה המודפסת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ