הארץ
הארץ

שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל טוען שאיומיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לנקוט פעולה צבאית נגד אתרי הגרעין באיראן, לצד הלחץ שנוצר כתוצאה מהסנקציות, עודדו את איראן להתייחס ברצינות לשיחות עם המערב. "נכון שהסנקציות, הן מצד ארצות הברית והן מצד האו"ם, גרמו לנזק כלכלי עצום בהיקפו, כפי שרבים ממנהיגי איראן יודעים", אמר הייגל בראיון לג'פרי גולדברג מסוכנות הידיעות "בלומברג", "איראן מגיבה ללחץ העקבי מצד ישראל ויודעת שישראל רואה בה איום קיומי. יותר מכל אני סבור כי השילוב של השתיים גרם לאיראנים להגיע למקום שבו אנו נמצאים כיום".

הייגל הוסיף כי אין לדעת אם היחס האיראני למגעים יימשך כפי שהוא כעת. הוא אינו סבור שנתניהו מנסה להכשיל את סבב השיחות על תוכנית הגרעין האיראנית.

ברקע דברי הייגל, נשיא איראן חסן רוחאני הביע פסימיות באשר לתוצאות סבב שיחות הגרעין הקרוב עם המעצמות. כך דיווחה היום (שני) סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א. "הממשלה לא אופטימית לגבי המערביים והמשא ומתן הנוכחי", הוא אמר.

שר ההגנה הייגל, בחודש שעברצילום: אי–פי

דבריו הולמים את מה שאמר אתמול המנהיג הרוחני העליון של איראן, האיתוללה עלי חמינאי, שציין כי אינו אופטימי באשר לדיונים אבל תומך בהם כי הם לא מסוגלים לפגוע באיראן. "אין משמעות הדברים שלא צריכה להיות לנו תקווה שנפתור את הבעיות", אמר רוחאני, בהתייחסו לסנקציות הבינלאומיות שפגעו קשות בכלכלה האיראנית, "אני לא אופטימי באשר לדיונים אבל בעזרת האל גם לא ניפגע. אני לא חושב שהמשא ומתן יניב את התוצאות שאיראן מצפה להן". 

איראן והמעצמות יחדשו את המשא ומתן בז'נבה ביום חמישי ובשישי. הדיונים יתבססו על הפגישה המשמעותית שנערכה שם בחודש שעבר, ובה הוצגה הצעתה החדשה של איראן.

בטהראן נערכה היום הפגנה לציון תחילת משבר בני הערובה האמריקאים ב-1979, שהפכה למפגן של מתנגדיו השמרנים של הנשיא רוחאני, הדוחים את צעדי התקרבותו למערב. ההפגנה נערכת מדי שנה לציון חטיפתם של 52 אזרחים אמריקאים שהוחזקו בבניין השגרירות במשך 444 ימים, אך ההפגנה היום, בה השתתפו עשרות אלפים, היא הגדולה ביותר זה שנים.

כמה מפגינים השחיתו דגלי ארצות הברית ותמונות של הנשיא אובמה, ואחרים החזיקו בשלטים עליהם נכתב "ארצות הברית היא השטן הגדול" או קראו "מוות לאמריקה". ההפגנה שלחה גם מסר למנהיג העליון האייתוללה עלי חמינאי, שמגבה בזהירות את צעדיו של רוחאני. חמינאי שיבח אתמול את הסטודנטים האיראנים שהסתערו על השגרירות ב-1979. "לפני 30 שנה, אנשינו הצעירים כינו את השגרירות האמריקאית 'מאורת מרגלים. פירוש הדבר הוא שהם הקדימו את זמנים ב-30 שנה", אמר חמינאי, בהתייחס לדיווחים על תוכניות הריגול הנרחבות של ארצות הברית.

ההפגנה בטהראן, היוםצילום: אי–פי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ