ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי, נראה אתמול (שני) לראשונה מאז מעצרו כשהתייצב לפתיחת משפטו בבית הדין לעניינים פליליים בקהיר. מורסי ו-14 מבכירי עוזריו לשעבר ובכירים בתנועת האחים המוסלמים מואשמים במתן הוראות להרג מפגינים מול ארמון הנשיאות בקהיר בדצמבר 2012 ובעידוד אלימות.

שופט בית המשפט בקהיר הפסיק את הדיון במשפטו של מורסי פחות משעה לאחר שנפתח, בעקבות הפרעות מצד העומדים לדין והעובדה כי הנשיא המודח סירב ללבוש את מדי העציר. 14 הנאשמים שלצדו לא הפסיקו לשיר במהלך הדיון, עד שהשופט החליט להפסיק אותו והודיע על חידושו ב-8 בינואר.

בתקשורת המצרית דווח כי מורסי ושאר בכירי מפלגת האחים המוסלמים יועברו עד להמשך משפטם לכלא אלכסנדריה, שם ישהו תחת אבטחה כבדה. דייוחים אחרים גרסו כי מורסי נשלח דווקא לכלא טורה בדרום קהיר, שם נכלא בעבר גם חוסני מובארק.

מורסי בבית המשפט בקהיר, אתמולצילום: רויטרס

באולם המשפט נכחו עשרות עיתונאים ואנשי תקשורת ומספר גדול של עורכי דין, חלקם כאלה שמוכרים כחברים בתנועת האחים המוסלמים, לצד נציגי התביעה הכללית ועורכי הדין של משפחות הקורבנות.

הנשיא המודח אמר לשופט כי אינו מכיר בלגיטימיות של המשפט. "אני הוא הנשיא הנבחר של מצרים ואני דורש מבית המשפט לסיים את הפארסה הזאת", אמר מורסי, "אינני יכול לקבל כי הרשות השופטת המכובדת משתתפת בהפיכה הזאת".

מורסי הוסיף כי "אני הנשיא הלגיטימי שמוחזק בכוח במקום בלתי ידוע מאז 3 ביולי. הפקיעו את חירותי ומה שקרה פה זו הפיכה צבאית שהיא בגידה".

יש לציין כי מורסי נראה במצב פיזי טוב והתעלם מקריאות השופט שניסה להשתיקו, מה שהביא להפסקת הדיון כמה פעמים עד שהשופט החליט כאמור לדחות את הדיון לינואר. שני הבכירים הנוספים בתנועת האחים המוסלמים, ד"ר מוחמד אל־בלתאג'י ויועצו של מורסי ד"ר עיסאם אל־ערייאן, המשיכו לקרוא לאורך כל הדיון שבית הדין אינו לגיטימי וטענו כי הם מסרבים לשתף פעולה עם המזימה כהגדרתם, תוך הטחת האשמות וקריאות בוז לשר ההגנה ומפקד הצבא עבד אל־פתאח א־סיסי.

הדיון בבית המשפט התנהל תחת אבטחה כבדה של כוחות הביטחון המצריים. במהלך הדיון התאספו מחוץ לבית המשפט אלפים מתומכי מורסי והאחים המוסלמים ובשלב מסוים פרצו עימותים בינם לבין שוטרים וחיילים. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "התעלמות מרצון הציבור" וצעקו סיסמאות בגנות השלטון הצבאי. מאות שוטרים, מגובים בכלי רכב צבאיים, אבטחו את אזור בית המשפט וחסמו את הגישה לכיכר תחריר ולאוניברסיטת קהיר. במקביל, במרכז קהיר היו תהלוכות סוערות של תומכי מורסי, שחסמו את הציר המרכזי המוביל לכמה אתרים אסטרטגיים בבירה. גם באלכסנדריה היו דיווחים על עימותים בין כוחות הביטחון לתומכי האחים המוסלמים.

הרשויות במצרים החליטו שלא לשדר את הדיון בשידור חי בטלוויזיה, במטרה למנוע התלקחויות ומהומות נוספות. במקום זאת, שודרו רק קטעים נבחרים מהדיון בשעות הערב המוקדמות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ