הסכם היסטורי בין איראן והמעצמות בשיחות הגרעין בז'נבה

בתום דיונים מרתוניים הושג הסכם ביניים לפיו איראן תגביל את העשרת האורניום שלה ואת מסלול הפלוטוניום באראק בתמורה להקלה בסנקציות

אנשיל פפר
ז'נבה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנשיל פפר
ז'נבה

הסכם ביניים היסטורי נחתם לפנות בוקר (ראשון) בין נציגי המעצמות לאיראן במסגרת שיחות הגרעין שנערכו בז'נבה. על פי ההסכם, שייבחן על ידי הצדדים בחצי השנה הקרובה, האיראנים ויתרו על שורה של דרישות מרכזיות שהתעקשו עליהן במשא ומתן: הקמת מתקן המים הכבדים באראק לא תימשך; מאגר האורניום המועשר לרמה של 20% – כ-200 קילוגרם – יומר למוטות דלק או לגז; זכותה של טהראן להעשיר אורניום לא תוכר במפורש; ולא יהיו הקלות בסנקציות על נפט ועל המערכת הבנקאית האיראנית. בלשכת ראש הממשלה נתניהו הגיבו להסכם ואמרו כי מדובר בהסכם רע "שמעניק לאיראן בדיוק את מה שרצתה".

סבב השיחות הנוכחי נמשך כארבעה ימים, יום וחצי מעבר למתוכנן, והצדדים נועדו אל תוך הלילה במטרה לגשר על הפערים שנותרו. לבסוף, במסיבת עיתונאים משותפת לשרי החוץ של המעצמות ואיראן, הקריאה שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, הצהרה ובה נאמר כי "הסכם הביניים יוצר זמן ומקום למציאת פתרון כולל בסוגיית הגרעין האיראנית".

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר בתום מסיבת העיתונאים כי "ההסכם בין איראן והמעצמות יקשה על טהראן לבנות פצצה גרעינית ויגביר את ביטחונן של ישראל ובנות ברית אחרות של ארה"ב. קרי אמר עוד כי בעוד שנשיא ארה"ב אובמה סירב להוריד את האופציה הצבאית מהשולחן, הוא מאמין כי היה חשוב קודם למצות את הערוץ הדיפלומטי.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי ההסכם שנחתם הכיר בתוכנית הגרעין של איראן וכי בסופו יוסרו כל הסנקציות מעל ארצו. בשיחה עם "פרס טי.וי", אמר זריף שהעסקה היא ההזדמנות של המערב להשיב את האמון של האומה האיראנית. לדבריו, טהראן תרחיב את שיתוף הפעולה שלה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנוגע למה שכינה "כמה חששות".

צפו בהודעת אשטון על חתימת ההסכם ותגובות שרי החוץ פביוס, זריף וקרי:

צעד ראשון לקראת הסכם מקיף

ההסכם מוגבל לששה חודשים ומשרטט מתווה כללי של הסכם מקיף שיפקח על התוכנית הגרעינית האיראנית ויספק ערובות שימנעו מאיראן להשיג נשק גרעיני. בהסכם המקיף איראן תתחייב להיענות להחלטות מועצת הביטחון בעניינה וכן לפתור את נקודות המחלוקת שבינה לבין הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).

העשרת אורניום

בהסכם הביניים שנחתם הבוקר בז'נבה, איראן התחייבה להפסיק את העשרת האורניום מעל רמה של 5% ולנתק את החיבורים של הצנטריפוגות שנעשה בהן שימוש להעשרה לרמה גבוהה יותר. בנוסף התחייבה איראן להמיר את 200 הקילוגרמים של האורניום המועשר לרמה של 20% שברשותה למצב צבירה שימנע העשרה נוספת שלו. כמו כן היא התחייבה שלא להרחיב את כושר ההעשרה שלה באמצעות התקנת צנטריפוגות נוספות מכל סוג. בנוסף, האיראנים הסכימו לא להפעיל את צנטריפוגות המתקדמות שכבר הותקנו.

האיראנים התחייבו גם לא להפעיל את הצנטריפוגות החדישות שברשותם, שהן כמחצית מהצנטריפוגות המותקנות במתקן ההעשרה בנתנז ושלושת רבעי מאלו המותקנות בפורדו. ההסכם החדש גם אוסר על איראן לייצר מתקני העשרה חדשים.

לאיראן יותר להמשיך בהעשרה של אורניום לרמה של 3.5%, אבל יאסר עליה להגדיל את מאגריהם. כל אורניום שיועשר יבוא במקום כמות אחרת שתומר לגז. במשך תקופת הסכם הביניים, מאגר האורניום המועשר של איראן לא יגדל.

כור הפלוטוניום באראק

בהסכם הביניים איראן התחייבה להפסיק לפתח את כור הפלוטוניום באראק ולא להוסיף לו מרכיבים חדשים. כמו כן, נאסר עליה להפעיל את הכור, להכניס לתוכו או לסביבתו דלק ומים כבדים, להפחית במחצית את היקף ייצור הדלק לכור וכן להפסיק ניסויים בדלק המיועד לכור.

בנוסף, נאסר על איראן לבנות מתקן להפרדת פלוטוניום מדלק גרעיני מהכור, שיכול לשמש לבניית פצצה גרעינית. איראן גם התחייבה לספק מידע טכני לגבי הכור באראק, ולאפשר ביקורת של פקחי סבא"א בכור.

פיקוח בינלאומי על מתקני הגרעין

במסגרת הסכם הביניים תאפשר איראן לפקחי סבא"א גישה יומית למתקנים בנתנז ופורדו. הפקחים יוכלו לבדוק באמצעות צילומים את הנעשה במתקנים, ותהיה להם גישה למתקני הרכבת הצנטריפוגות וייצור החלקים להן ולמכרות האורניום. הפיקוח אמור לאפשר לקהילה הבינלאומית לגלות במהירות כל חריגה איראנית מההסכם.

הקלה בסנקציות

בתמורה לוויתורים של טהראן, סנקציות הסחר על מגזרים שונים במשק האיראני יוסרו, ביניהן הסנקציות על הסחר בזהב ומתכות יקרות, חלקים לתעשיית הרכב וייצוא של התעשייה הפטרוכימית. מדובר בהכנסה צפויה בששת החודשים הקרובים של 1.5 מיליארד דולר. בנוסף יורשו האיראנים לייבא חלפים למטוסי הנוסעים האזרחיים שברשותם ולבצע בהם תיקונים בטיחותיים. צפו בתגובת רוחאני לחתימה על ההסכם עם המעצמות:

מתוך ההכנסות המוקפאות של איראן ממכירת נפט, יופשרו 4.2 מיליארד דולר נוספים שיועברו בתשלומים לאיראן בהתאם לעמידתה בהתחייבויותיה במסגרת ההסכם. כמו כן, יופשרו עוד 400 מיליון דולר מכספים מוקפאים של ממשלת איראן שיופנו למימון לימודיהם של סטודנטים איראנים במדינות זרים.

בסך הכל, מדובר בהפשרת נכסים בהיקף של 6.1 מיליארד דולר בששת החודשים הקרובים. הסנקציות המרכזיות על הסחר בנפט (שגורמות לאיראן הפסד של כ-4 מיליארד דולר בחודש) ועל מערכת הבנקאית שלה יישארו על כנם ויעלו מחדש לדיון בעוד חצי שנה במשא ומתן על ההסכם המקיף.

אם איראן תעמוד בהתחייבויותיה, לא יוטלו עליה סנקציות חדשות במהלך ששת החודשים הקרובים.

אובמה: הסכם ימנע מאיראן לבנות פצצה גרעינית

נשיא ארה"ב ברק אובמה פרסם הצהרה מיוחדת זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים בז'נבה. אובמה שיבח את הסכם הביניים ואמר כי "בפעם הראשונה מזה עשור הצלחנו לעצור את התקדמות תוכנית הגרעין של איראן, וחלקים משמעותיים ממנה יבלמו". אובמה ציין כי הוא מודע לחשש של בעלות בריתה של ארה"ב, ישראל ומדינות המפרץ, אך הוא חושב כי יש למצות חלון ההזדמנויות הדיפלומטי שנוצר ולחתור להשגת הסכם קבע. צפו בנשיא אובמה מתייחס להסכם:

לדברי אובמה, "ההסכם ימנע מאיראן לבנות פצצה גרעינית, ובמהלך השישה חודשים הקרובים ייווצר זמן ומקום להמשך משא ומתן להסיר חששות נוספים". אובמה הסביר כי בשלב ראשוני תימנע ארה"ב מהטלת סנקציות נוקשות יותר על איראן, ותאפשר לה לקבל חלק מהכספים שנמנעו ממנה. עם זאת, הבהיר אובמה כי יתר הסנקציות יוותרו על כנן ואף ייאכפו בצורה נחרצת יותר. "במידה שאיראן לא תעמוד בהתחייבויות, נפסיק את ההקלות ונגביר את הלחץ".

בפנייה אישית לעם האיראני אמר נשיא ארה"ב כי אם איראן תחתור לפיתוח אנרגיה גרעינית לצרכי שלום ותענה להזדמנות שניצבה לפתחה, העם האיראני ירוויח מההצטרפות המחודשת לחיק הקהילה הבינלאומי והיחסים בין ארה"ב ובינה יתקיימו על בסיס של כבוד הדדי.

הסכם היסטורי עם איראן - סיקור מיוחד

צעד חשוב אך מוגבל לריסון תוכנית הגרעין האיראנית, עמוס הראל | נתניהו תמרן את ישראל לבידוד חמור, ונשאר רק עם סעודיה, חמי שלו | נחשף הערוץ החשאי שוושינגטון וטהראן ניהלו במשך חודשים, ברק רביד | חלום הבלהות של נתניהו והפרטים שאין בהסכם, ברק רביד | שרת החוץ של אירופה אשטון: המנצחת על ההסכם, אנשיל פפר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ