חיזבאללה: ישראל התנקשה בראש מערך הטכנולוגיה ואמצעי הלחימה בארגון

מקורות ביטחוניים בלבנון מסרו כי חסן הולו אל-לקיס נורה למוות על ידי שני מתנקשים חמושים בקלצ'ניקוב בעת שעשה דרכו לביתו בדרום ביירות

עמוס הראל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עמוס הראל
ג'קי חורי

בכיר בארגון חיזבאללה חוסל הלילה (בין שלישי לרביעי) סמוך לביתו בשכונת חדאת' בדרום ביירות. על פי מקורות ביטחוניים לבנוניים, הבכיר - חסן אל־לקיס, נורה למוות בתוך מכוניתו בחניית ביתו על ידי שני מתנקשים רעולי פנים שהיו חמושים ברובי קלצ'ניקוב. בהודעה שפרסם אתמול חיזבאללה הוא האשים את ישראל במעשה. "ישראל היא באופן טבעי זו שצריכה להיות מואשמת ישירות", נכתב בהודעת הארגון, "וצריכה לשאת באחריות המלאה ובהשלכות של הפשע המכוער הזה".

משרד החוץ בירושלים הכחיש בתגובה כל מעורבות ישראלית בהתנקשות. "לישראל אין שום קשר לאירוע", אמר דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, "וההאשמות האוטומטיות הן רפלקס של חיזבאללה. הם לא זקוקים לראיות או לעובדות - ופשוט מאשימים בכל את ישראל".

אל־לקיס היה חבר בצמרת המצומצמת של הזרוע הצבאית של חיזבאללה. הוא עמד בראש מערך הטכנולוגיה ואמצעי הלחימה של הארגון, וניהל קשרים ענפים עם ארגוני המודיעין של איראן וסוריה. לפי פרסומים בתקשורת הלבנונית, בזמן מלחמת לבנון השנייה, ישראל ניסתה להתנקש בחייו. חיל האוויר תקף אז בניין בדרום ביירות, ובהפצצה נהרג בנו של אל־לקיס ונפצעו כמה מבני משפחתו, אולם הוא עצמו חמק ברגע האחרון.

בכיר חיזבאללה שחוסל הבוקר, חסן הולו אל-לקיס

על אף ההאשמות מצד חיזבאללה, גורמים לבנוניים טענו כי מעורבות הארגון במלחמת האזרחים בסוריה עשויה להיות הרקע להתנקשות, בעוד גורמים אחרים רמזו כי מדובר דווקא בסכסוכים פנימיים בתוך ארגון. בנוסף, שני ארגונים סלפים לא מוכרים - "גדוד אחראר א־סונה בבעלבק", ו"חטיבת אנסאר אל אומה אל אסלאמייה" - נטלו אחריות על ההתנקשות.

בחיזבאללה התייחסו בביטול לגרסאות אלו, והמשיכו להאשים את ישראל.
בכיר בארגון אמר לכתבים בלבנון כי חיזבאללה לא היה מאשים את ישראל בפעולה - שיש בה משום הודאה בחדירה למערך הראשון של הארגון - לולא היה בטוח בדברים. "למה להעניק לישראל את הפריווילגיה הזו אם לא היינו בטוחים שהיא עומדת מאחורי ההתנקשות", שאל הבכיר והוסיף: "כל השמועות על סכסוך אישי הן קשקוש שאין לו שום אחיזה. גם נטילת האחריות על ידי שני הארגונים היא ניסיון להסית את תשומת הלב".

זירת ההתנקשות בבכיר חיזבאללה חסן הולו אל-לקיסצילום: רויטרס

אותו בכיר אמר כי אל־לקיס היה ב"רשימת החיסול" של ישראל מזה שנים, ואף ניצל בעבר משלושה ניסיונות התנקשות. הוא הוסיף כי ההתנקשות הייתה מקצועית מאוד, ולדבריו המתנקשים הפתיעו את אל־לקיס וירו בו מטווח קצר מאוד. בניגוד למקורות הביטחוניים במדינה, אותו בכיר חיזבאללה טען כי המתנקשים השתמשו באקדחים בקוטר 9 מ"מ עם משתיקי קול, ולא ברובי סער.

זו המכה הקשה ביותר שספג חיזבאללה מאז ההתנקשות בעימאד מורנייה, ראש הזורע הצבאית של הארגון, בפברואר 2008. גם פעולה זו יוחסה בזמנו לישראל בידי חיזבאללה ושורה ארוכה של כלי תקשורת בין-לאומיים. מורנייה היה אחראי לשורה ארוכה של חטיפות בלבנון בשנות ה-80, בעיקר של אזרחי מדינות מערביות, ולפיגועים נגד מטרות מערביות וישראליות. בין מטרות אלה ניתן להזכיר את הפיגוע נגד שגרירות ישראל בבואנוס איירס ב-1992, בו נהרגו 29 בני אדם, בהם ארבעה ישראלים. לפי הערכות שונות, הוא עמד גם מאחורי חטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב בגבול הצפון ביולי 2006, שהובילה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה.

אל־לקיס נקבר בטקס צבאי בעיר הולדתו בעלבק, בנוכחות אלפי תומכי חיזבאללה ובכירים בארגון. בכל קצוות הקשת הפוליטית בלבנון - כולל תנועת "ה־14 במרץ" המתנגדת נחרצות לחיזבאללה - גינו את החיסול.

לפני שבועיים נהרגו 23 בני אדם בפיגוע כפול בביירות, סמוך לשגרירות איראן. שישה בניינים נפגעו בפיצוצים, ועדי ראייה דיווחו כי אחד מהם נהרס לחלוטין. תיעוד מצלמות האבטחה בשגרירות הראה כי מחבל מתאבד פוצץ עצמו סמוך לקיר החיצוני של השגרירות, וזמן קצר לאחר מכן התפוצצה מכונית ממולכדת שחנתה במרחק של שני בניינים משם. השגרירות נמצאת בשכונת ג'נאח, הנחשבת למעוז של חיזבאללה, ובעבר תוארה כמרכז שממנו מנוהל הסיוע של טהראן לארגון.

גדודי עבדאללה עזאם, ארגון המקושר לאל־קאעדה, לקח אחריות על הפיגוע בשגרירות. לפני שפורסמה הודעת הארגון טען שגריר איראן בלבנון שישראל היא האחראית לפיגוע הכפול, ואילו שר ההסברה הסורי רמז שדווקא הסעודים עומדים מאחוריו. חברי פרלמנט מטעם חיזבאללה לא האשימו אז ישירות את ישראל בפיגוע, אולם אחדים מהם אמרו כי ירושלים היא המרוויחה העיקרית ממנו. שלשום התראיין מנהיג הארגון, חסן נסראללה, וטען כי סעודיה אחראית לפיגוע.

"לאחר שזיהינו את שני המתאבדים, ולאחר נטילת האחריות של 'גדוגי עבדאללה עזאם', אנחנו מאמינים שאכן הארגון עומד מאחורי הפיגוע", אמר נסראללה, והוסיף: "זה אינו שם בדיוני. הארגון הזה קיים ויש לו מנהיג - והוא סעודי. יש לו הנהגה, ואני משוכנע שהיא קשורה למודיעין הסעודי - שמפעיל קבוצות כאלו ברחבי העולם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ