ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חמישה בני אדם נהרגו ו-30 נפצעו בפיצוץ עז במעוז חיזבאללה הדאחיה שבדרום ביירות, היום (חמישי). מדיווח ראשוני עולה כי מדובר, ככל הנראה, במכונית ממולכדת שהתפוצצה באזור הומה אדם וגרמה לנפגעים רבים.  

בתמונות ראשונות שמשדר ערוץ אל-מנאר של חיזבאללה נראה עשן שמיתמר מעל הדאחיה, והמון אנשים מתקהלים באזור הפיצוץ. הרחוב בו אירע הפיצוץ הוא אחד הרחובות המרכזיים ברובע, ובו חנויות ומסעדות רבות. בשעה זו של היום הוא הומה אדם. הבניין מולו אירע הפיצוץ היה הבניין הראשון ששופץ על ידי חיזבאללה לאחר מלחמת לבנון השנייה.

הפיצוץ אירע במקביל לחילופי ירי באזור טריפולי שבצפון לבנון בין תומכי חיזבאללה לכוחות לבנונים סונים. גם בגבול סוריה לבנון התקבלו דיווחים על חילופי אש כבדים בין הצדדים. תושבים באזור ערסאל שבאזור הגבול מספרים על עשרות רקטות שנורו מהצד הסורי לכיוון שטח לבנון. מדובר באזור נפיץ שבשבועות האחרונים הפך לזירת עימות כחלק מהניסיון של צבא סוריה לאבטחת הכביש הראשי מביירות לדמשק. 

הפיגוע במעוז חיזבאללה מגיע שבוע לאחר הפיגוע במרכז הבירה הלבנונית בו נהרג שר האוצר הלבנוני לשעבר, מוחמד שאטח. שאטח שימש כיועצו של ראש ממשלת לבנון לשעבר סעד אל-חרירי, והוא היה ידוע בהתנגדותו למעורבות סוריה וחיזבאללה בשלטון הלבנוני. הפיצוץ אירע סמוך למקום שבו התפוצצה השיירה של רפיק אל-חרירי ב-2005.‎

אתמול דיווח הממשל הלבנוני על מעצר האיש האחראי לטענתם לפיגוע ההתאבדות סמוך לשגרירות איראן בביירות בחודש נובמבר. שר ההגנה הלבנוני אמר כי מג'יד בן מוחמד אל-מג'יד, המחבל הסעודי שנעצר באחרונה במדינה, הוא האחראי לפיגוע. אל-מג'יד עומד בראש ארגון בשם "גדודי עבדאללה עזאם" המסונף לאל-קאעדה. 23 בני אדם נהרגו בפיגוע, כולל נספח התרבות האיראני. לא נמסר מתי נעצר אל-מג'יד.

רשת אל-מנאר של ארגון חיזבאללה ציטטה מקורות לבנונים לפיהם שתי המתקפות נגד מחסומים צבאיים סמוך לעיר צידון ב-15 בדצמבר, היו בעצם ניסיונות כושלים לשחרר את מג'יד. מוקדם יותר דווח כי מג'יד נכלל ברשימה שפרסמה ממשלת סעודיה ב-2009 ובה 85 פעילי הטרור המבוקשים ביותר בממלכה. על פי אחד הדיווחים, מג'יד חי עד לפני כשנה במחנה פליטים פלסטיני בלבנון ואז עזב לסוריה כדי להצטרף לארגון "ג'בהת א-נוסרא".

לפני כשבועיים נפצעו כמה בני אדם בפיצוץ מכונית ממולכדת במעוז חיזבאללה שבמזרח המדינה. על פי הדיווח, חומרי הנפץ התפוצצו בכפר סבובא שבמחוז בעלבכ, ולא ידועה מטרת הפיגוע. ברשת הטלוויזיה אל-מנאר, השייכת לארגון חיזבאללה, דווח כי בפיצוץ לא היו הרוגים אך נפצעו שניים, אחד מהם באורח קשה.

עוד דווח כי הפיצוץ אירע כשני קילומטרים ממרכז חיזבאללה בסבובא, בנקודת ביקורת של הארגון בכביש המוביל לכפר. המכונית נעצרה לביקורת והתפוצצה לאחר שנורו לעברה יריות מכיוון אנשי חיזבאללה. לא ברור האם חומרי הנפץ הופעלו בגלל הירי או על ידי הנהג שישב במכונית.

מעורבות חיזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה אינה נתמכת על ידי רבים בלבנון, שמאמינים כי הדבר מסית את המוקד מהמלחמה בישראל וכן חושף את האוכלוסייה השיעית במדינה לפעולות תגמול. עשרות אנשי חיזבאללה נהרגו בפיגועים מצד קבוצות סוניות קיצוניות הזועמות על תמיכת הארגון באסד.

גם לאחרונה אירעו כמה מקרים של פגיעה באנשי חיזבאללה. לפני כשלושה שבועות נורה למוות מפקד בכיר בארגון, חסן אל-לקיס, סמוך לביתו בביירות. בחודש שעבר פוצצו עצמם שני מחבלים מתאבדים מחוץ לשגרירות האיראנית בביירות וגרמו למותם של 23 בני אדם.

הפיצוץ ברובע דאחיה, אחר הצהרייםצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ