ממשלת עיראק מאבדת שליטה: אל־קאעדה כבש את העיר פלוג'ה

בתום מאבק בן כמה ימים שולטים הקיצונים הסונים בעיר שבמחוז אנבאר. הצבא הפגיז מטרות במחוז, והרג 30 ג'יהאדיסטים

ג'קי חורי
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ד-פ-א

לוחמים סונים המסונפים לארגון הטרור אל־קאעדה השתלטו בימים האחרונים על העיר פלוג'ה שבמרכז עיראק, והביאו לבריחה המונית של תושבים ממנה - כך סיפרו לסוכנות הידיעות הגרמנית עדי ראייה וגורמים בממשל המקומי במחוז אנבאר. "היא נהפכה לעיר רפאים. הכל סגור, והרחובות ריקים פרט לחמושים. עדיין שומעים חילופי אש באופן תדיר", אמר גבר תושב פלוג'ה.

חמושים מארגון "המדינה האיסלאמית של עיראק והלבנט", שפעיל מאוד גם במלחמת האזרחים בסוריה, השתלטו במהלך סוף השבוע על חלקים גדולים בפלוג'ה ובעיר הגדולה האחרת במחוז, רמאדי. "כ-9,000 משפחות מתוך 31 אלף, נמלטו מהעיר בשל הלחימה העזה", סיפר פאלח אל־עיסאווי, גורם במועצה האזורית של אנבאר.

רשת החדשות העיראקית "אל־סומרייה" דיווחה כי הארגונים החמושים שולטים עתה על העיר לחלוטין, וכי אין בשטחה עוד אנשים מכוחות הביטחון. ההשתלטות על פלוג'ה הושלמה יום לאחר שכוחות הביטחון העיראקים ואנשי השבטים הבדואים הנאמנים להם הרגו את אבו עבד אל־רחמן אל־בגדאדי, מנהיג חשוב בשורות אל־קאעדה.

רחוב ריק עם מכוניות בוערות ביום שישי בפלוג'הצילום: אי–פי

התקשורת המקומית דיווחה עוד כי 30 לוחמים ג'יהאדיסטים נהרגו במתקפה אווירית בחוצות פלוג'ה אתמול. תושבים משתי הערים מסרו כי הלחימה בין הצדדים הגבילה מאוד את הגישה שלהם למזון, וכי כמעט שאוזל הדלק לגנרטורים המספקים חשמל למשפחות רבות.

ממשלתו של נורי אל־מליכי בבגדאד פנתה בחמישי האחרון ליתר מדינות הערביות והמוסלמיות בבקשה לתמיכה במבצע נגד מיליציות אל־קאעדה במחוז הסוני המדברי. בבגדאד מגדירים את המבצע "הקרב על מחוז אנבאר". עלי אל־מוסאווי, יועץ התקשורת של אל־מליכי, אמר כי ארצו אינה זקוק לסיוע צבאי זר, אך הזהיר כי הטרור במחוז אנבאר "עלול לגלוש לכל מדינות האזור". המחוז הוא הגדול ביותר בעיראק (כ–138 אלף קמ"ר), ושטחו הוא כמעט שליש משטח המדינה. את אוכלוסייתו מרכיבים בעיקר סונים ושבטים בדואים שלא תמיד רואים את עצמם כפופים לשלטון השיעי.

מחוז אנבאר גובל בשלוש מדינות: סוריה בצפון, ירדן במערב וסעודיה בדרום, כמו גם במחוזות נוספים בעיראק. הוא נחשב לאזור אסטרטגי עבור אל־קאעדה והמליציות הנאמנות לו. הסיבה המרכזית לכך היא שטחו העצום, רובו מדברי, והעובדה שהוא גובל במדינות סוניות אחרות המשמשות מפלט מצד אחד ומקור לגיוס לוחמים מצד שני.

מפת עיראק

לאורך 2013 חלה עלייה מגמתית בכמות התקריות והפיגועים באנבאר. המתח גבר בצורה בולטת עם החרפת המלחמה בסוריה, שכן ממשלת עיראק יצאה בגלוי נגד המעורבות החיצונית במאמצים להביא להפלת הנשיא בשאר אסד. לפי הערכות, ממשלת עיראק אינה נוקטת עמדה פסיבית, אלא מסייעת בעקיפין למשטר בדמשק הן באמצעות סיוע לוגיסטי, העברת נשק ומצרכים בסיסיים והן בהגברת הפיקוח על הגבול כדי למנוע הסתננות לוחמים סונים לסוריה.

הצעדים התקבלו בזעם בארגונים הסוניים, והם מגיבים בפיגועים כמעט מדי יום בבגדאד ובריכוזי אוכלוסין שיעים ברחבי המדינה. סבב האלימות האחרון החל בסוף השבוע שעבר, אחרי שכוחות הביטחון פינו בכוח מאהל מחאה ברמאדי ופתחו ציר מרכזי שהיה סגור כשנה. המחאה החלה בטענה ליחס מפלה ולהתעלמות מהתושבים הסונים. לפחות 10 נהרגו בפינוי מאהל המחאה. בנוסף, עצרו כוחות הביטחון העיראקיים חבר פרלמנט סוני, אחמד אל־עלוואני, דבר שרק שפך שמן נוסף למדורה.

שלשום הודיעה המשטרה שכוחותיה כבשו מחדש עמדות בפלוג'ה וברמאדי. אולם, כעבור כמה שעות הופרכו הדיווחים. מנתונים שהתפרסמו ערב השנה החדשה עולה כי 2013 היתה אחת השנים העקובות ביותר בדם בעיראק מאז 2006, וכי מספר ההרוגים במדינה היה גבוה יותר מבסוריה. 7,818 אזרחים לפחות נהרגו בעיראק, וכמעט 18 אלף נפצעו. חודש מאי היה הקשה ביותר, ובו נהרגו 3,154 בני אדם, ומתוכם 963 שוטרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ