השחקן האיסלאמיסטי העולה שמדיר שינה מעיני האמריקאים

ארגון "המדינה האיסלאמית" מקשר בין האלימות הגואה בעיראק למלחמה בסוריה. האם אויבי אמריקה ממלאים את הריק שנוצר אחרי נסיגת המערב?

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

שחקן משמעותי אחד שותף הן למאבק האחרון בעיראק והן ללחימה המתנהלת בסוריה, הארגון הידוע בשם המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה - סניף אל־קאעדה בעיראק ובסוריה, שגם מוכר בראשי התיבות שלו בערבית דאע"ש. דאע"ש צבר בשנים האחרונות כוח בעיראק ובסוריה והפך לשחקן מרכזי. בימים אחרונים הוא רשם לזכותו הישג משמעותי, כשהשתלט על שתי ערים מרכזיות במחוז אנבאר בעיראק.

בתום מאבק של כמה ימים השתלטו שלשום לוחמי אל־קאעדה על מרבית חלקיה של העיר פלוג'ה במחוז. המשטרה המקומית הודיעה כי כוחותיה נערכו מחדש בפאתי העיר, ועזבו לחלוטין את מרכזה. ברמאדי, עיר מרכזית נוספת, עדיין נלחמים כוחות הממשלה על השליטה בכמה רובעים.

מחוז אנבאר במערב עיראק הוא אזור מדברי ורחב ידיים הגובל בסוריה, בירדן ובסעודיה. הוא מהווה שליש משטחה של עיראק, וכמעט כל תושביו סונים. המחוז הוא הדלת למעבר בין סוריה ועיראק, ואכן לוחמים ומחבלים סונים קיצונים עשו את הדרך בין המדינות בשנים האחרונות.

במארס 2011, עם תחילת ההתקוממות בסוריה נגד משטר הבעת והעומד בראשו, הנשיא בשאר אסד, זוהו מתנגדי השלטון תחת השם הכולל "המורדים בסוריה". אך בשלוש השנים שעברו מאז, הרבה השתנה. אחרי כחצי שנה, ההתקוממות העממית פינתה את מקומה להתנגדות מאורגנת, ומליציות שנלחמו בשלטון בנשק חם החלו לצוץ.

הראשונה היתה "צבא סוריה החופשי" , שהיתה מבוססת בעיקר על עריקים מהצבא הסדיר. האופוזיציה הסורית קיוותה שהצבא החדש יהווה מפלט לחיילים עריקים נוספים, יאגד מסביבו את פלגי האופוזיציה ויהיה התחליף לצבא המשטר, אולם חילוקי דעות פנימיים והמחסור בסיוע לוגיסטי מחוץ לגבולות סוריה הובילו את המדינה לתסריט האימים של היום: האופוזיציה החילונית איבדה שליטה, הצבא הלאומי מתפורר ובשטח הופיעו מליציות חמושות שנלחמות תחת הדגל השחור של אל־קאעדה.

בראש הארגונים הקיצוניים הסורים המזוהים עם ארגון הטרור הבינלאומי עומדת חזית "א־נוסרה" שהוקמה בסוף 2011 ונחשבת לאחת המליציות החזקות והאכזריות ביותר הנלחמות על אדמת סוריה. האופוזיציה הסורית מאשימה כי אנשיו של דאע"ש משרתים את המשטר בדמשק, ולא את המהפכה הסורית. הדבר מתבטא כיום בקרבות עזים בין דאע"ש לבין מליציות צבא סוריה החופשי והחזית האיסלאמית, המאגדת ארגונים סלפים קיצוניים פחות.

התעצמות הארגון גררה הרהורים מחודשים במדינות הגובלות בסוריה, בעיקר בעיראק ובירדן, בדבר התמיכה באופוזיציה הסורית. גם במערב כבר לא ממש מתלהבים מהפלת אסד, מאחר שהאלטרנטיבה המסתמנת נראית גרועה בהרבה, כשסוריה תהפוך לבסיס ענק של האיסלאם הרדיקאלי.

המשטר הסורי והארגונים המתנגדים לדאע"ש דאגו לבסס את החשש ממנו, והפיצו ברשת סרטונים מזעזעים, בהם נראים לוחמי הארגון עורפים ראשים, מתעללים בגופות ומוציאים להורג אנשים כפותים, בהם אנשי דת נוצרים. לתמונות היתה השפעה עמוקה על דעת הקהל, ובאופוזיציה הסורית התקשו להסביר את הכוונה לכלול את חזית א־נוסרה בפתרון העתידי, במדינה החילונית והדמוקרטית שהמורדים שאפו להקים.

הגרעין של דאע"ש נוסד ב־2004, תחילה בשם "המדינה האיסלאמית בעיראק", על ידי אבו-מוסעב א־זרקאוי, שהכריז על תמיכתו באוסמה בן לאדן. על פי מקורות ערביים, הארגון במתכונתו הנוכחית נוסד באוקטובר 2006 בעיראק לאחר חיסולו של א־זרקאוי. אבו עומר אל־בגדאדי נבחר לעמוד בראשו.

הארגון נטל אחריות על פעולות רבות נגד צבא ארצות הברית וכוחות הביטחון העיראקיים, בנוסף לפיגועי תופת בבירה בגדאד ובמחוזות השיעה בעיראק. ארה"ב וממשלת עיראק האשימו שהארגון נהנה מתמיכה עקיפה של המשטר בדמשק, וכי רבים מהלוחמים מוצאים מסתור בשטח סוריה.

לוחמים מקומיים בפלוג'ה, עיראק, השבועצילום: רויטרס

התוהו ובוהו במחוז החשוב בשבוע האחרון מסמל את ההידרדרות של המצב הביטחוני בעיראק בשנתיים מאז עזבו את המדינה הכוחות האמריקאים. כוחות אל־קאעדה ניצלו את הריק שנשאר מאחור, ובמסע פיגועים ואלימות שמקורו בצד הסורי של הגבול, כ–30 או 40 מחבלים מתאבדים בחודש, הביאו לכך שמניין ההרוגים מפעולות איבה במדינה הערבית האמיר ליותר מ–8,000, כאילו חזרה עיראק ל–2008.

באפריל 2010 חוסל אל־בגדאדי במבצע גדול של צבא ארה"ב וכוחות הביטחון העיראקיים במחוז אנבאר. בין 2006 ל–2010 הארגון ספג גם מכות קשות מצד צבאות ארה"ב ועיראק, אולם עיקר הפעילות נגדו היתה ברכישת אמונם של שבטים סוניים במחוז אנבאר, שבעבר סיפקו מחסה ללוחמי דאע"ש.

גם המשטר בירדן ראה במחוז אנבאר חממה מסוכנת לקני הטרור, וסייע בפעולות נגד הארגון. זאת, לאחר מתקפת הטרור בעמאן בנובמבר 2005 - מבצע שהוציא א־זרקאוי לפועל. ההתחברות עם השבטים הסוניים במחוז סייעו לארצות הברית ולבנות בריתה בקבלת מידע מודיעיני רב, שהתבטא, בין היתר, בחיסול ראשי הארגון.

לאחר ההתנקשות באבו עומר אל־בגדאדי מונה אבו בכר אל־בגדאדי לראש הארגון, שהמשיך בפעילות נגד המשטר בעיראק. התפנית חלה בסוף 2011, עם ההכרזה על הקמת חזית א־נוסרה בסוריה. באפריל 2012 הודיע אל בגדאדי שהארגון הוא שלוחה של דאע"ש.

ראשי החזית, בראשם אבו מוחמד אל־ג'ולאני, דחו בתחילה את ההודעה והכריזו על נאמנותם לאל־קאעדה באפגניסטאן, אולם לפי ההתנהלות בשטח נראה שדאע"ש והחזית משתפים כיום פעולה, ובניגוד לארגוני אופוזיציה רבים אחרים - אין ביניהם מאבקי שליטה.

ההתעצמות של הארגון והדיווחים על כוחו העולה סייע לו לגייס אלפי לוחמים בתוך סוריה וגם בעיראק, ומתנדבים ממדינות רבות כמו ירדן, טורקיה, תוניסיה, לוב, תימן וערב הסעודית. גם אזרחי מדינות אירופה וצ'צ'נים הצטרפו לשורותיו במלחמה בסוריה. על פי ההערכות, הארגון היום מונה בין 50 ל–70 אלף לוחמים.

לארגון מיוחסים כמה מפיגועי התופת שאירעו בדמשק ובכמה אזורים המזוהים עם המשטר. דאע"ש מנהל היום קרבות בכמה חזיתות נגד הצבא העיראקי, צבא המשטר בדמשק, וגם נגד מליציות אחרות המזוהות עם האופוזיציה הסורית. אולם אחת החזיתות הקשות היא המערכה שמנהל הארגון מול חיזבאללה על אדמת סוריה ולאחרונה גם בתוך לבנון.

בנובמבר האחרון נטל הארגון אחריות על הפיגוע נגד השגרירות האיראנית בביירות, ובסוף השבוע שעבר נטל אחריות על פיגוע התאבדות ברחוב המרכזי בדאחייה כמה עשרות מטרים ממשרדי הלשכה המדינית של חיזבאללה. יש הרואים בפיגועים עליית מדרגה במאבק בין הסונים לשיעים במזרח התיכון.

הקיטוב בלט עוד יותר בקרבות המתנהלים במחוז אנבאר בימים האחרונים. דוברו של ראש הממשלה השעי, נורי אל־מליכי, קרא השבוע למדינות ערב ולקהילה הבינלאומית לתמוך בממשלה העיראקית במאבקה נגד דאע"ש. לדבריו, אם לא יטפלו בדאע"ש באופן מיידי, הוא צפוי לאיים על המזרח התיכון כולו, ולהתפשט מעיראק ומסוריה ללבנון, לירדן, לסעודיה ולחצי האי סיני.

בהודעה משלו מסר אתמול שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שארה"ב תתמוך במלחמה של עיראק נגד המיליציות החמושות הקשורות לאל־קאעדה, אך אין בכוונתה לשלוח כוחות אמריקאים. קרי אמר שהחמושים מנסים לערער את היציבות באזור ולחבל בתהליך הדמוקרטי בעיראק, וכי ארה"ב נמצאת בקשר עם מנהיגים שבטיים במחוז אנבאר, העומדים מול הטרוריסטים.

עם זאת, הוסיף קרי: "המאבק הזה הוא מאבק עיראקי. זה בדיוק מה שהנשיא והעולם החליטו לפני זמן מה כשיצאנו מעיראק, על כן ברור לגמרי שאין לנו כל כוונה לחזור אליה. איננו מתכוונים להנחית לוחמים שם. זאת המלחמה שלהם... אנו נסייע להם במלחמתם, אבל זוהי מלחמתם ועליהם לנצח בה, ואני בטוח שהם יצליחו בזה". הסנטורים ג'ון מקיין ולינדסי גרהאם, שני מבקרים של החלטת ממשל אובמה להסיג את הכוחות האמריקאים מעיראק, אמרו: "רבים מאתנו חזו כי אויבי אמריקה ימלאו את הריק וייווצר איום על האינטרסים הביטחוניים הלאומיים של ארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ