ארדואן: לא שולל משפט חוזר לקצינים המורשעים

ראש ממשלת טורקיה אמר כי לא יתנגד לשפוט בשנית מאות קצינים שהורשעו בקשירת קשר נגד הממשלה. הצעד מסמל ניסיון התקרבות לאליטה החילונית

רויטרס ואי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי־פי

ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן הודיע אתמול (ראשון) כי לא יתנגד למשפט חוזר למאות קציני צבא שהורשעו בתכנון הפיכה. באוקטובר אישר בית המשפט לערעורים את הרשעתם של קצינים בכירים בדימוס בניסיון הדחתו של ארדואן לפני כעשור. לפני כשבוע הגישו הקצינים תלונה על החלטת בית המשפט, בטענה כי הראיות כנגדם פוברקו.

"אין לנו בעיה לפנות למשפט חוזר כל עוד יש ביסוס משפטי. מבחינת רגולציות, אנחנו מוכנים לעשות מה שביכולתנו", אמר ארדואן לכתבים אתמול בלילה לפני יציאתו לביקור רשמי באסיה. הוא ציין כי הייתה לו פגישה "חיובית" עם ראש לשכת עורכי הדין הטורקית דרכו המקרים נדונו ואמר כי שר המשפטים עובד על הנושא.

מאות קצינים, בהם מפקדים בכירים בכוחות המזוינים של טורקיה, הורשעו בקשירת קשר נגד הממשלה בפרשת "ארגנקון". נטען נגדם שהיו חלק מ"המדינה העמוקה", הכינוי בטורקיה לרשת סבוכה של קושרים בעמדות מפתח במגזרים רבים בחברה הטורקית שמטרתם לפעול נגד הממשלה הנבחרת.

רג'יפ טאיפ ארדואן במסיבת עיתונאיםצילום: רויטרס

רבים מהמורשעים טענו כי הראיות נגדם זויפו. הצבא הטורקי, שתפקידו הוא להגן על חוקתה החילונית של הרפובליקה, ביצע שלוש הפיכות מאז שנות ה–60, אבל כוחותיו הוגבלו בידי ממשלתו של ארדואן. הרשעת הקצינים בבית המשפט הביאה לסוף שליטתו בפוליטיקה המקומית.

לפני כשבוע צוטט בכיר במפלגתו של ארדואן שרמז למשפטם מחדש של הקצינים. הבכיר, מוסטפה אליטאש, אמר לעיתון הטורקי "הורייט" כי אם יצטרכו "נגיע להסדרים חוקיים חדשים כדי לעצור טיפול בלתי צודק באנשים". פרשנים בטורקיה העריכו כי מדובר בסימן לברית המתרקמת בין ממשלת ארדואן לצבא נגד תנועת "היזמט" של המטיף המוסלמי המתון פתהוללה גולן, שהיה בעבר בעל בריתו של ראש ממשלת טורקיה, ועתה נמצא במאבק חזיתי מולו.

שבוע לפני כן אמר יועצו הבכיר של ארדואן, יאלצ'ין אקדואן, כי הקצינים הופללו בידי אותם העובדים ברשויות החקירה והתביעה שעתה מקדמים את חקירת השחיתות הנרחבת נגד בעלי בריתו של ארדואן. כוונתו היתה לתומכיו של גולן, הנחשב לדמות מתונה ואהודה מאוד, המחזיקים בעמדות חשובות במשטרה ובתביעה הציבורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ