משלוח ראשון של נשק כימי הוצא מסוריה לקראת פירוקו

מצבורי הנשק יועמסו על ספינה אמריקאית שעל סיפונה אמצעים לנטרול החומרים. נציבות האו"ם לזכויות אדם הפסיקה לעדכן את מניין ההרוגים במדינה

אי־פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי ורויטרס

מורדים סורים סילקו את לוחמי אל־קאעדה הנמנים עם דאע"ש (המדינה המוסלמית בעיראק ובסוריה הגדולה) מהעיר א־ראקה, שבצפון־מזרח סוריה. בעת הלחימה בימים האחרונים שוחררו יותר מ–50 בני ערובה שהוחזקו על ידי דאע"ש. האזור שבצפון סוריה אינו נמצא בשליטת משטר אסד, וזה כחודשיים נערכים בו קרבות עזים בין מליציות שונות.

מאז יום שישי, ארגוני המורדים האחרים התקדמו משמעותית לתוך השטח שהיה בשליטת אל־קאעדה. בעקבות זאת, רבים מאנשי דאע"ש נטשו את עמדותיהם לאורך הגבול עם סוריה. כמה מהלוחמים הצטרפו לאחר נסיגתם לחזית א־נוסרה, ארגון נפרד המזוהה עם אל־קאעדה אך לא מסונף אליו. לוחמים אחרים הצטרפו לפלגים מתונים יותר בצבא סוריה החופשי ובחזית האיסלאמית. א־ראקה נכבשה לראשונה בידי צבא סוריה החופשי ביוני, אך עד מהרה השתלטו עליה כוחות אל־קאעדה שהחילו בה גרסה מחמירה של החוק האיסלאמי, השריעה.

למרות שהלחימה נמשכת, נציבות האו"ם לזכויות אדם הפסיקה לעדכן את מניין ההרוגים במלחמת האזרחים בסוריה. אתמול אישרה הנציבות כי אין באפשרותה עוד לאמת את המידע המועבר אליה. בדו"ח האחרון שהתפרסם על ידי הנציבות, בסוף חודש יולי, נמנו 100 אלף הרוגים. "המספר תמיד היה בעייתי, ויכולתנו להבטיח את דיוקו היתה גבולית", אמר דובר משרד הנציבה העליונה לזכויות אדם, רופרט קולוויל.

ילדה שנפצעה בהפצצות בדמשק, אתמול צילום: רויטרסצילום: רויטרס

לדברי קולוויל, הערכות מניין ההרוגים של האו"ם פורסמו על בסיס שישה נתונים עצמאיים שסיפקו עמותות מהאזור, אך "בחלוף הזמן מספר העמותות פחת, ונותרנו רק עם שלוש". הוא הוסיף כי האו"ם אינו מכיר במנייני הרוגים שמפרסמים גופים אחרים, ובכללם "התצפית הסורית לזכויות אדם", שהעריכה כי יותר מ–130 אלף בני אדם נהרגו בסוריה מאז מארס 2011.

אתמול יצא לדרכו משלוח ראשון של נשק כימי סורי, והועמס על ספינה דנית בנמל לטקיה לקראת פירוקו בלב ים. הספינה זוכה לליווי ספינות מסין, דנמרק, נורבגיה ורוסיה. בהמשך יועמסו מצבורי הנשק על ספינה אמריקאית שעל סיפונה אמצעים טכנולוגיים ומעבדות לנטרול החומרים.

בהודעה שפרסם הארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPCW) נאמר כי בשלב ראשון מוצאים מסוריה החומרים הרעילים ביותר. משימת הוצאת מצבורי הנשק מפגרת בכמה ימים אחרי לוח הזמנים שגיבש OPCW יחד עם יותר מעשר מדינות המעורבות במבצע. זאת, לאחר שניסיון השינוע הראשון לעבר לטקיה נכשל מסיבות ביטחוניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ