סקר בעולם הערבי: החיג'אב הוא הלבוש הראוי ביותר עבור אשה בציבור

נשאלים בשבע מדינות מוסלמיות התבקשו לבחור בין ששה סגנונות לבוש, הנעים בין הבורקה השמרנית לחשיפה מלאה של השיער

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נושא חשוב בעולם המוסלמי הוא איך נשים צריכות להתלבש בציבור. מחקר חדש שערך המכון לחקר החברה באוניברסיטת מישיגן בשבע מדינות מוסלמיות – תוניסיה, מצרים, עיראק, לבנון, פקיסטאן, סעודיה וטורקיה – מוצא כי מרבית האזרחים מעדיפים כי שהאשה תכסה לחלוטין את שערה אך לא בהכרח את כל פניה.

רק בטורקיה ובלבנון למעלה מרבע מהנשאלים מאמינים כי אשה לא צריכה לכסות את ראשה כלל כשהיא בציבור. הסקר עסק בשאלת לבוש האשה באופן ויזואלי. כל משתתף קיבל שש כרטיסיות שעל כל אחת מהן מצוירת אשה בעלת סגנון לבוש שונה, ונשאל איזה סגנון הוא הראוי ביותר שאשה תלבש בציבור.

על הכרטיסיות לא נרשם סגנון כיסוי הראש, אך הם נעים בין בורקה, ניקאב, צ'אדור, חיג'אב מסורתי, חיג'אב פחות מסורתי וללא כיסוי ראש כלל. באופן כללי, מרבית המשתתפים אמרו כי החיג'אב המסורתי, המכסה לחלוטין את שערה ואת אוזנייה של האשה, הוא סגנון הלבוש הראוי ביותר. כ-57% מהנשאלים בתוניסיה אמרו זאת, 52% במצרים, 46% בטורקיה, ו-44% בעיראק. במצרים ובעיראק, האשה העטויה בצ'אדור שחור, המסורתי יותר, קיבלה את מרבית הקולות.  

צילום: נתונים: המכון לחקר החברה באוניברסיטת מישיגן

אך אפילו במדינות בהן מרבית הנשאלים אמרו כי הם מעדיפים לבוש מסורתי עבור נשים בציבור, רבים מאמינים כי על האשה להחליט בעצמה מה ללבוש. בתוניסיה טענו 56% מהנשאלים כי על האשה לבחור את לבושה בעצמה, ומרבית המדינות האחרות נעו גם הן סביב 50%. לעומת זאת, בפקיסטאן רק 22% מאמינים כי האשה צריכה לבחור את לבושה בעצמה, ובמצרים הנתון עומד על 14%. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ