חמינאי: המו"מ עם ארה"ב חשף את עוינותה כלפינו

המנהיג העליון של איראן תקף את האמריקאים, למרות חידוש המגעים בנושא הגרעין. בוושינגטון כבר תומכים 56 סנאטורים בהחרפת הסנקציות

גרדיאן ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן ורויטרס

מנהיגה העליון של , האייתוללה עלי חמינאי, אמר אתמול (חמישי) כי המשא ומתן לגבי חושף את העוינות האמריקאית כלפי הרפובליקה האיסלאמית. , שעות לפני התחדשות השיחות בין נציגי המדינות בז'נבה. "הכרזנו בעבר כי בנושאים מסוימים, אם נרגיש שהדבר מועיל, ניכנס למשא ומתן עם השטן (ארצות הברית), על מנת להפחית את הרוע שלה", אמר המנהיג הרוחני.

"המשא ומתן חשף את העוינות של ארצות הברית כלפי איראן, כלפי האיראנים, כלפי האיסלאם וכלפי המוסלמים", הכריז חמינאי בנאום. הוא גם תקף את ארה"ב בעניין הפרת זכויות אדם והזכיר את תקיפות המל"טים באפגניסטאן ובפקיסטאן וכן את הפעילות בגואנטנאמו.

הדברים נאמרו בשעה שצוותי המשא ומתן בדרגים המקצועיים מתכנסים בשווייץ. באותן השיחות יתרכזו הצדדים בפרטים הטכניים של ההסכם הביניים שהושג בנובמבר האחרון.

המנהיג העליון חמינאי בטהראן, ב-2009 צילום: רויטרס

מטרתו של ההסכם שהושג היתה לעצור את ההתקדמות בתוכנית הגרעין של טהראן למשך שישה חודשים, עד שייחתם הסכם סופי בין איראן למעצמות. בתמורה לעצירת חלקים בפרויקט האטום, הקלו המעצמות את הסנקציות הכבדות שהוטלו על המדינה ופגעו קשות בכלכלתה.

אולם, השלב הזה של המשא ומתן בז'נבה נתקל בבעיות עוד לפני שהחל. דיפלומטים המעורבים בשיחות אמרו כי מידע חדש בנוגע לצנטריפוגות חדשות במתקני העשרת האורניום באיראן הוא בין הנושאים המרכזיים שעליהם ידונו. מדובר בסרכזות מתקדמות שאיראן טוענת שהתקינה במתקן גרעיני בשטחה.

דיפלומטים מערביים אישרו כי הצנטריפוגות היו ונותרו "נקודת משבר" במשא ומתן עם איראן, אך אמרו כי השיחות בדצמבר נדחו בעקבות החגים ולא בגלל חוסר ההסכמה בנושא הסרכזות. "לפי ההסכם שנחתם ב–24 בנובמבר, לאיראן מותר לעסוק במחקר ובפיתוח בתחום הצנטריפוגות, אך היכולת זאת הוגבלה בעקבות האיסור שלו היא הסכימה בז'נבה על התקנת צנטריפוגות חדשות", אמר אחד הדיפלומטים.

מקל אמריקאי

יותר ממחצית הסנאטורים בארה"ב תומכים בחוק שיטיל עיצומים חדשים על איראן, אם זו תפר את התחייבויותיה בהסכם הביניים - כך נמסר מאישים בסנאט אמש. אולם, עדיין לא הוחלט להעלות את ההצעה לדיון רשמי.

הבית הלבן איים בעבר להטיל וטו על חקיקה שכזו, אם תתקבל בסנאט ובבית הנבחרים, בטענה כי הסכם ז'נבה ייהפך לאות מתה אם הקונגרס יכפה סנקציות חדשות.

הצעת החוק הנקרא "החוק לאיראן ללא נשק גרעיני" זכה שלשום לתמיכת 54 סנאטורים מתוך 100, לאחר ששישה סנאטורים נוספים הצטרפו למניין התומכים. עובד בצוותו של אחד מחברי הסנאט אמר שהמספר צמח ל–56 אתמול.

עדיין לא ברור אם ההצעה תעלה לדיון במליאת הסנאט, ואם ביכולתם של תומכיה להשיג רוב של שני שלישים הדרוש להתגברות על הווטו הצפוי של הנשיא ברק אובמה. איש צוות דמוקרטי בכיר מסר כי נכון לעכשיו אין כוונה לקדם את החקיקה בנושא, למרות הגידול בסנאטורים המגבים אותה רשמית.

לפי ההצעה, לא רק שיוטלו עיצומים על טהראן אם תפר את התחייבויותיה, אלא היא תסבול מצעדי ענישה כאלה אם לא תסכים לחתום על הסכם קבע בנושא הגרעין השנה או בשנה הבאה. תוקף הסכם הביניים הוא חצי שנה, אך באפשרות הצדדים לו להאריך את תוקפו לשנה.

מנסחי ההצעה הם הסנאטור הדמוקרטי רוברט מננדז, יו"ר ועדת יחסי החוץ של הסנאט, ומארק קירק, סנאטור רפובליקאי - שניהם קידמו גם את מאמצי החרפת הסנקציות הקודמים על הרפובליקה האיסאלמית. ידוע גם כי 16 סנאטורים מהמפלגה הדמוקרטית, מפלגתו של הנשיא אובמה, תומכים בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ