האיש החזק במצרים

א-סיסי: "אתמודד בבחירות אם העם והצבא ירצו בכך"

שר ההגנה, שהדיח את מוחמד מורסי, סיפק איתות פומבי ראשון על כוונותיו. מקורבים לגנרל: תוצאות משאל העם על החוקה יקבעו אם ירוץ לנשיאות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שר ההגנה של מצרים, גנרל עבד אל־פתאח א־סיסי, הנחשב למנהיג בפועל, הפיג אמש (שבת) במקצת את הערפל סביב מועמדותו האפשרית בבחירות הקרבות לנשיאות.

א־סיסי, שלא הופיע בפומבי זה חודשיים, השתתף בכינוס תרבותי גדול בקהיר, עם בכירי הצבא ואנשי ציבור רבים. הוא התמקד בדבריו בקריאה לציבור במצרים להשתתף במשאל העם על החוקה שיתקיים בימים שלישי ורביעי בשבוע הבא. בדבריו טען כי מצרים נמצאת כעת בצומת דרכים מכריע.

כמו כן, הצהיר א־סיסי כי יתמודד על הנשיאות אם העם יבקש זאת ממנו, ואם הצבא יעמוד מאחוריו וישחררו מתפקידו. "אם אתמודד, הדבר חייב להיות לבקשת העם ובאישור הצבא שלי. אנחנו פועלים בדמוקרטיה", אמר הגנרל.

תומכיו של א-סיסי ברחובות קהירצילום: רויטרס

במצרים משוכנעים כי א־סיסי, שהדיח את הנשיא מוחמד מורסי ביולי ומוביל את המערכה נגד האחים המוסלמים, יתמודד בבחירות. אולם, הוא עדיין לא אמר רשמית מה כוונותיו, ורוב הדיווחים היו הדלפות לא מבוססות. בשבוע שעבר אף דאג להכחיש בתוקף באמצעות דובר הצבא דיווחים, שלפיהם פרש מתפקידו כדי להתמודד.

בשבוע שעבר ציטט "הארץ" בכירים במחנהו של א־סיסי, שאמרו כי שר ההגנה יקבל את החלטתו בעניין ההתמודדות לפי תוצאות משאל העם. לדבריהם, הוא מודע היטב כי העם המצרי עשה כברת דרך ביחסו למשטר ולעומדים בראשו, ולא יסבול עוד שליט כוחני. לכן, ההצבעה תהיה סימן מובהק להלך הרוחות בעם, ומשאל על מועמדות א־סיסי ועל מפת הדרכים שהציג בתחילת יולי, עם הדחתו של מורסי.

מועמדתו זכתה כבר לתמיכת עמרו מוסא, שר החוץ לשעבר ומי שהתמודד בבחירות האחרונות לנשיאות, וכיום עומד בראש ועדת החמישים, שניסחה את החוקה החדשה. מוסא העריך בריאיון לעיתון "אל־חיאת" כי א־סיסי יתמודד, מאחר שזה רצון העם: "אנחנו צריכים לקבל את רצון העם, המבקש לראות את האיש הזה בתפקיד הנשיא. האחים המוסלמים יכולים לבקר זאת, וגם העולם יכול לבקר זאת, אבל בסופו של דבר כולם יפנימו שזה רצון העם".

יחד עם זאת, הבהיר מוסא כי המבחן האמיתי של העם יהיה בקיום בחירות דמוקרטיות וחופשיות בפיקוח בינלאומי, כדי למנוע טענות על זיופים והטיה. הוא הוסיף כי האיחוד האירופי כבר שיגר משלחת מטעמו, שתפקח על משאל העם, בנוסף לארגונים האזרחיים המקומיים והעיתונות הבינלאומית.

מוסא גם דחה את הטענה שהתמודדות א־סיסי תהפוך את הבחירות למיותרות, ואמר כי יש עוד מועמדים חזקים במרוץ, בהם חמדין סבאחי הנאצריסט, שהפתיע בבחירות האחרונות והגיע למקום השלישי, וד"ר עבד אל־מונעם אלפותוח, שבעברו היה חבר באחים המוסלמים, הקים מפלגה עצמאית וצפוי לזכות בקולות הזרם האיסלאמי והדתי במצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ