איראן תחל בשבוע הבא לחסל את מלאי האורניום המועשר לרמה גבוהה

איראן והמעצמות הסכימו על פרטי הסכם הביניים. אובמה: "ביקורות חדשות ותכופות יותר באתרי הגרעין יאפשרו לעולם לוודא שאיראן עומדת בהתחייבויותיה"

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

איראן ושש המעצמות סיכמו הערב (ראשון) את פרטי יישום הסכם הביניים על תוכנית הגרעין האיראנית, שנחתם בנובמבר בז'נבה. הדברים סוכמו במהלך סוף השבוע בדיונים בין הצדדים בדרגים מקצועיים בשווייץ, והם הועברו לאישור הממשלות השונות, שהתקבל הערב. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בירך על המוגמר: "כעת נתמקד במאמצים הקריטיים להגיע לפתרון כולל".

הצדדים יתחילו למלא אחר הוראות ההסכם ב-20 בינואר, כלומר בעוד שמונה ימים. הדיווח הראשוני על אישור ההסכמות הגיע מסוכנות הידיעות הרשמית של איראן. זמן קצר לאחר מכן אישרה שרת החוץ קתרין אשטון את הדברים. מטרת הדיונים היתה ליצור מתווה מדויק שיתאר במפורט כיצד יתנהלו הצעדים השונים לפי ההסכם ולהבהיר כמה ניסוחים מעורפלים שנותרו.

סגן שר החוץ האיראני עבאס עראקג'י סיפק עוד פרטים לגבי ההסכמות, וכנראה בניסיון להמעיט בוויתוריה של ארצו אמר כי את השינויים שתיאלץ לבצע אפשר לבטל "ביום אחד". כמו כן, הוא הבהיר שאיראן בשום מצב לא תפרק צנטריפוגות ממתקני ההעשרה שלה. הדבר עולה בקנה אחד עם התחייבויותיה כפי שהן עולות מהסכם ז'נבה.

שרי החוץ של איראן ושש המעצמות לאחר חתימת הסכם ז'נבה בנובמברצילום: אי–פי

"איננו בוטחים בהם. כל צעד בנוי בצורה שתאפשר לנו להפסיק לקיים את הדברים שהתחייבנו להם אם נראה שהצעד השני אינו עומד בדברים שהוא התחייב להם", אמר עראקג'י. הוא הוסיף: "אובמה אמר כי הסיכוי להגיע להסכם סופי הוא 50%, אני חושב שהוא נמוך עוד יותר".

הנשיא אובמה מסר בהודעה כי זו הפעם הראשונה זה עשור שאיראן הסכימה לצעדים ספציפיים להאטת ההתקדמות בתוכנית הגרעין שלה ולהחזיר לאחור חלקים מרכזיים בתוכנית: "החל מ-20 בינואר, בפעם הראשונה תחל להשמיד את מאגר האורניום שלה המועשר לרמה גבוהה, ותחל לפרק חלקים בתשתית המאפשרת את ההעשרה לרמה כזאת".

"איראן הסכימה להגביל את יכולת ההעשרה בכך שלא תתקין ולא תפעיל עוד צנטריפוגות או תשתמש בצנטריפוגות מדגמים מתקדמים יותר. ביקורות חדשות ותכופות יותר באתרי הגרעין שלה יאפשרו לעולם לוודא כי איראן עומדת בהתחייבויותיה", נאמר בהודעת אובמה.

הנשיא האמריקאי התייחס גם למאמצים בגבעת הקפיטול להחריף את העיצומים על טהראן: "סנקציות חסרות תקדים ודיפלומטיה קשוחה סייעו להביא את האיראנים לשולחן המו"מ, ואני מודה לשותפינו בקונגרס החולקים את מטרתנו למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. הטלת עיצומים נוספים עלולה לסכל את מאמצינו לפתור את הסוגיה בדרכי שלום, ואני מתכוון להטיל וטו על כל חקיקה שתביא סנקציות חדשות במהלך הדיונים".

במגעים שהתקיימו בין הצדדים בשבוע שעבר היו רגעי משבר בגלל הצהרות מכיוון איראן שבכוונתה לערוך ניסויים בסרכזות להעשרת אורניום מדגם מתקדם, ולצורך כך להתקין ולהפעיל אותן. דיפלומטים מערביים אמרו במהלך השיחות: "לפי ההסכם שנחתם ב-24 בנובמבר, לאיראן מותר לעסוק במחקר ובפיתוח בתחום הצנטריפוגות, אך היכולת זאת הוגבלה בעקבות האיסור שלו היא הסכימה בז'נבה על התקנת צנטריפוגות חדשות".

נשיא איראן הקודם מחמוד אחמדינג'אד וסרכזות ההעשרה במתקן בנתאנז, ב-2008צילום: רויטרס

כמו כן, העיבו על המגעים בז'נבה יוזמות חקיקה מנוגדות מפוליטיקאים נציים בטהראן ובוושינגטון. בסנאט בארה"בב כבר יותר ממחצית הסאנטורים תומכים בהחרפת הסנקציות על איראן אם לא תעמוד בהתחייבויותיה לפי הסכם ז'נבה, וגם אם לא תחתום על הסכם קבע בסוגיית הגרעין.

מנגד, במג'לס האיראני תומכים יותר מ-200 מחוקקים מתוך 290 ביוזמה שתגביר את העשרת האורניום ל-60%, רמה צבאית הדרושה להנעת כורים של צוללות, וקל לעבור ממנה ל-90% העשרה - הרמה הדרושה להרכבת פצצת אטום. ראש תוכנית הגרעין האיראנית עלי אכבר סאלהי אמר כי לטהראן אין צורך בהעשרה לרמה שכזו, אך אם יעבור החוק - לא תהיה לממשלתו של הנשיא חסן רוחאני ברירה אלא לציית לו.

בין היתר, התחייבה טהראן בהסכם הביניים לנטרל את מאגר האורניום שלה המועשר ל-20% על ידי המרתו למצב שלא יאפשר העשרה נוספת שלו - למוטות דלק ולגז. כמו כן, התחייבו האיראנים להפסיק את העשרת האורניום לרמה שתעלה על 5%, ולנתק את הסרכזות המעשירות את החומר לרמה גבוהה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ