שבוע לפני ועידת ז'נבה 2, קרי ולברוב מנסים לגבש הפסקת אש בחאלב

דיפלומטים בריטים ואמריקאים אומרים כי תמיכת מדינותיהם באופוזיציה הסורית תישקל מחדש אם חבריה יבחרו שלא להשתתף בוועידה שתיערך בשבוע הבא

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שר החוץ הסורי, וליד אל־מועלם, צפוי להגיע ביום חמישי למוסקבה לשיחות בעניין , למציאת פתרון דיפלומטי למשבר במדינה. בוועידה, שאמורה להתכנס בעיירת הקיט מונטרו שבשווייץ ב-22 בחודש, ישתתפו נציגי המעצמות והמשטר הסורי. עד כה לא החליטו אם נציגי האופוזיציה ישתתפו בוועידה.

אתמול (שני) נודע כי בראשות המשלחת הסורית לוועידה יעמדו שר החוץ הסורי, היועצת הבכירה של הנשיא אסד, ד"ר בותיינה שעבאן, ושר ההסברה, עמראן א־זועבי. סגן שר החוץ הסורי, ד"ר פייסל אל־מקדאד, אמר אתמול כי המשלחת לז'נבה תקבל הנחיות אך ורק מהנשיא הסורי, וכי רק העם הסורי יחליט על עתידו.

עם זאת, בכיר באופוזיציה הסורית העריך אתמול בשיחה עם "הארץ" כי גם אם הוועידה תתקיים כמתוכנן, קשה לדמיין נוסחה שתהיה מקובלת על כל הצדדים. הגורם, הנמצא בפריז, אמר כי האופוזיציה לא תשגר משלחת לוועידה ללא הבטחה כי ממשלת המעבר שתקום תהיה עצמאית. מנגד, בהודעה רשמית שהוציא המשטר בדמשק אתמול, נאמר כי כל תנאי מוקדם שתציב האופוזיציה לפני הוועידה, משמעותו כישלון השיחות.

הריסות בית החולים דר אל-שיפה בעיר חאלב, אחרי תקיפות מהאוויר, בשבוע שעברצילום: אי–פי

מאוחר יותר אתמול אמרו דיפלומטים בריטים ואמריקאים כי התמיכה באופוזיציה הסורית תישקל מחדש אם היא לא תשתתף בוועידה. באופוזיציה החליטו להצביע על ההשתתפות בישיבה ביום שישי הקרוב.

במקביל, שר החוץ הרוסי, , נפגש אתמול בפריז עם עמיתו האמריקאי ועם שליח האו"ם והליגה הערבית לסוריה, אל־אחדר אל־אבראהימי. בפגישתם ניסו הצדדים לגבש הסכמות בעניין הפסקת אש זמנית באזור העיר חאלב, שבה מתנהלים קרבות עזים. בנוסף, ניסו השלושה לקדם חילופי אסירים בין הצדדים והכנסת סיוע הומניטרי לאזורים הנצורים בחאלב ובפרברים של דמשק, לפני כינוס הוועידה בשווייץ.

קרי הבהיר אתמול כי הוא עדיין מקיים שיחות עם גורמי האופוזיציה הסורית, בניסיון לשכנעם להשתתף בוועידה. הוא הוסיף וגינה את פעילות המיליציות המזוהות עם אל־קאעדה בסוריה ואמר כי המשך פעילותן מקטין את הסיכויים להגיע לפתרון מדיני למשבר.

בתוך כך, שר החוץ האיראני, , נפגש אתמול עם מזכ"ל , חסאן נסראללה, במסגרת ביקורו בלבנון. זריף, שצפוי להגיע לדמשק מחר - שם ייפגש בהמשך השבוע עם הנשיא הסורי בשאר אל־אסד - אמר כי איראן לא תסכים להזמנה לכינוס בתנאים הקיימים. הוא הוסיף ואמר כי איראן מפצירה במעצמות לאפשר לעם הסורי להחליט בעצמו על עתידו. עם זאת, בדבריו הדגיש זריף כי הדרך היחידה שבה ניתן לפתור את המשבר בסוריה היא בעזרת פתרון מדיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ