סבא"א: אין לנו די סמכויות לבדוק אם איראן מייצרת נשק גרעיני

לדברי פקחים בסוכנות, הסכם הביניים שנחתם בסוגיית הגרעין אמנם מהווה ציון דרך אך אינו מעניק להם חופש פעולה מספיק לבדיקת הטענות נגד טהראן

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

דיפלומטים ופקחים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אומרים כי עדיין אין בידיהם סמכויות מספקות לחקירת החשד שלפיו טהראן פועלת לייצור פצצה גרעינית.

לדבריהם, הסכם הביניים שנחתם בין איראן ובין שש המעצמות בסוגיית הגרעין אמנם מהווה ציון דרך, אך אין בו די אם רוצים לחקור את החשדות. ההסכם ייכנס לתוקף ביום שני הבא, לאחר שקבוצות מומחים משני הצדדים הגיעו להסכמות על יישומו. בין היתר, צפוייה איראן להתחיל לחסל את מלאי האורניום המועשר לרמה גבוהה שברשותה, אך בכירים איראניים הבהירו כי בשום מצב טהראן לא תפרק צנטריפוגות ממתקני ההעשרה שלה.

הפקחים הוסיפו ואמרו כי סמכויות הבדיקה שמעניק להם הסכם הביניים רחוקות מאוד מאלה שהיו לסבא"א בעיראק בשנות ה-90, ושסייעו להם בגילוי ובפירוק מצבור הגרעין הסודי של נשיא המדינה, סדאם חוסיין, לאחר מלחמת המפרץ הראשונה.

שרי החוץ של צרפת ואיראן לאחר החתימה על הסכם הביניים בז'נבה, בנובמבר האחרוןצילום: רויטרס

אף על פי כן, תפקידה של סבא"א באיראן יגדל משמעותית בעקבות ההסכם שנחתם ב-24 בנובמבר. כיוון שמדובר בהסכם ביניים, לסבא"א ולבדיקות שתערוך יהיה משקל רב יותר בשיחות ההמשך, לקראת הסדר סופי של הסכסוך בן עשר השנים שהתעורר בגלל תוכנית הגרעין האיראנית. עם זאת, עדיין לא ברור אם הסכם זה יהיה מרחיק לכת. "זהו רק מתאבן, אני חושב... מעין מנת פתיחה", אמר ראש אגף הפיקוח לשעבר של סבא"א, הרמן נקרטס, ביחס להסכם הביניים.

ההסכם, שנחתם בג'נבה לפני שבעה שבועות, מתמקד בהפסקת ייצור החומר הבקיע באיראן, שעשוי לשמש לייצור נשק גרעיני אם יעבור העשרה נוספת. הוא אינו מתייחס כלל למחקר שערכה איראן כיצד לייצר פצצה בעזרתו.

דיפלומטים מערביים ומומחי גרעין קוראים לסבא"א להוציא לפועל גם חקירה שנדחתה כבר זמן רב, בעניין ניסויים ופעולות אחרות שערכה איראן, שהיו עשויים להוביל לפיתוח נשק גרעיני. זאת, על מנת לוודא שעבודה זו אכן פסקה. סבא"א מבקשת לקיים שיחות נפרדות עם איראן בניסיון לפתוח מחדש בחקירה, אולם ההתקדמות תלויה בפעילות הדיפלומטית הרחבה יותר בין טהראן למעצמות.

נקרטס, שפרש לפני שנה מתפקידו כסגן מנהל סבא"א, הוסיף ואמר שהסכם ג'נבה הוא צעד ראשון בכיוון הנכון, אך "יש להוסיף עליו כדי לפתור את כל הסוגיות העומדות על הפרק. זה ברור לגמרי".

בתמורה להקלה בסקנציות שהוטלו על איראן, תבדוק סבא"א אם המדינה אכן ממלאת את חלקה בהסכם, שתוקפו שישה חודשים, ושהפסיקה פעילות גרעינית רגישה. לשם כך יבקרו מומחי סבא"א מדי יום ביומו באתרים להעשרת אורניום בנתנז ובפורדו, החל מהשבוע הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ