אל-קאעדה כבש אזורים שאיבד בלחימה עם המורדים בסוריה

על אף הדיווחים על סילוקם ממוקדי הכוח בצפון סוריה, השתלטו לוחמי "המדינה האיסלאמית" עליהם מחדש. הישגים לצבא סוריה בלחימה בחאלב

אן ברנארד, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אן ברנארד, ניו יורק טיימס

"המדינה האיסלאמית בעיראק הגדולה" (דאע"ש), שלוחת , כבשה מחדש את האזורים שאיבדה בלחימה בשבוע שעבר מול פלגים אחרים של המורדים בצפון סוריה. כך אמר אמש (שני) נציג של המורדים.

כמו כן, צפים ועולים סימנים לכך שכוחות הממשלה מתחילים לנצל את הלחימה הפנימית בתוך המורדים, ומצליחים להתקדם לעבר מזרח חאלב, שבשליטת כוחות האופוזיציה, ועתה הם מאיימים לנתק אותם מנתיבי האספקה ממצרים.

ההתפתחויות הללו שופכות מים קרים על תקוות המתנגדים למשטר אסד, הנלחמים גם בכוחות אל-קאעדה, כי יוכלו להכניע במהירות את דאע"ש, או לאלץ אותה לשתף פעולה עמם. הגוף הקיצוני ניסה למצב את עצמו גם כממשלה חלופית למשטר אסד באזורים רבים שמחזיקים בהם המורדים, ובייחוד באזור א-ראקה.

חיילים סורים בשכונה שכבשו בחאלבצילום: אי-אף-פי

לוחמי דאע"ש ברובם זרים, לעומת ארגוני מורדים אחרים, כולל כאלה המזדהים רעיונית עם אל-קאעדה (כמו חזית א-נוסרה), המורכבים בעיקר מאזרחים סורים. לפי "המצפה הסורי לזכויות אדם", בלחימה הפנימית בקרב המורדים, שהחלה לפני יותר משבוע, כבר עולה על 700.

אבו-ראאד, פעיל אופוזיציה, סיפר כי א-ראקה, עיר המחוז היחידה הנמצאת לחלוטין בשליטת המורדים, שבה לשליטת . לדבריו, שני גופים אחרים – "גדודי התווחיד (מונותאיזם)" ו"צבא האיסלאם" – שגירשו את אנשי אל-קאעדה מהעיר, מסרו את כלי הנשק שלהם ללוחמים הזרים כדי למנוע את המשך שפיכות הדמים.

דובר של ארגון אחר המתנגד לדאע"ש אמר כי גם ארגונו הגיע להפסקת אש באזור, והוסיף כי 100 מלוחמיו נהרגו במארב ונקברו בקבר אחרים: "זו בגידה גדולה". אנשי אופוזיציה מחאלב מסרו דיווחים מתוחים לאחר שאנשי אל-קאעדה שבו ותפסו מחדש חלקים בעיר שמהם סולקו לפני כמה ימים. בשכונת אל-באב הקימו הלוחמים של דאע"ש מחסומים, דרשו תעודות זהות ובדקו טלפונים ניידים בחיפוש אחר "חשודים המשתפים פעולה עם המורדים", סיפר הפעיל מוחמד ויסאם.

הוא הוסיף: "דאע"ש השתלטו על האזור לאחר שהמורדים יצאו. הם אמרו לתושבים שהם באו להילחם במורדים המושחתים וליישם את חוק אללה, וקראו לכולם לשתף פעולה". אנשי אל-קאעדה הבטיחו כי יביאו "תגובה קשה" על כל התקפה נגדם, אך עדיין לא נמסר על מעצרים או על הרג של מתנגדים.

אזרחים מפגינים בחאלב נגד הלחימה בין המורדים לאל-קאעדה, לפני כשבועצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ