98% אמרו "כן" לחוקה המצרית; שיעור ההצבעה אינו ידוע

על פי ההערכות, שיעור ההצבעה במשאל העם על הנוסח שהציעה הממשלה יהיה גבוה יותר מזה שאפיין את המשאל שקיים מוחמד מורסי אשתקד

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ורויטרס

ראש ועדת הבחירות המרכזית במצרים, נביל סאליב, אמר הערב (חמישי) כי 98.35% מהמצביעים במשאל העם אמרו "כן" לנוסח החוקה החדשה. סאליב ציין כי מספירת כמעט כל הקלפיות עולה כי רק 1.65%, שהם כ-300,000 אזרחים, התנגדו.

שיעורי ההצבעה במשאל העם טרם פורסמו, אולם הם צפויים להיות גבוהים יותר מ-32.9% שהשתתפו במשאל עם דומה שהתקיים ב-2012 בתקופת כהונתו של הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי. בכירים במצרים העידו לאורך היום על היענות גבוהה בקרב האזרחים להשתתף במשאל העם על החוקה החדשה. סוכנות הידיעות רויטרס העריכה כי שיעור ההצבעה יהיה 55%.

היום השני של המשאל, אתמול, עבר ברובו בשקט יחסי. ביום שלישי נהרגו תשעה בני אדם במהומות, מרביתם תומכי מורסי. עוד דווח כי 400 בני אדם נעצרו ביומיים האחרונים בחשד להפרות סדר. משקיפים בינלאומיים הטילו ספק באמינות התוצאות. דעת הקהל הבינלאומית צפתה את אישור החוקה, אך שיעור ההצבעה ואמינותה הם מבחן חשוב לשר ההגנה עבד אל פתאח א-סיסי. אישור החוקה בדרכי שלום יסלול את דרכו של הגנרל לנשיאות מצרים.

תחנת הצבעה בקהירצילום: אי-אף-פי

בשבוע שעבר אמר א-סיסי כי אם התוצאות יצביעו על תמיכה בו ובצבא, הוא יתמודד לנשיאות. "אם אתמודד, הדבר חייב להיות לבקשת העם ובאישור הצבא שלי. אנחנו פועלים בדמוקרטיה", אמר הגנרל בהצהרה. האחים המוסלמים קראו להחרמת ההצבעה במשאל העם, ובטלוויזיה הממלכתית לא ניתן היה למצוא בדל של ביקורת כלפי המשאל או הממשל הצבאי. שלטים שקראו להצביע לאישור החוקה החדשה נתלו בגאון, בעוד שלטים שקראו להצביע נגדה הוסרו והאנשים שתלו אותם נעצרו.

"המרחב הצר מאוד שיש לקבוצות פוליטיות להתנגד לחוקה הוא בעייתי ביותר", אמר דיויד קארול, ראש המחלקה לדמוקרטיה במרכז קרטר. המרכז שלח נציגים לפקח על הבחירות מאז הפלתו של חוסני מובארק ב-2011, אך לא עשה זאת בהצבעה השבוע עקב חששות לגבי מהלך ההצבעה ותוכנה. "יהיה קשה לקבוע שההליך היה פתוח להשתתפות חופשית", הוסיף קארול, "על אף ששיעור ההצבעה יכול להיות אומדן למספר האנשים שתומכים בכיוון הכללי של החוקה".

צפו בכתבה של סי-אן-אן שמסכמת את ההצבעה:

בהודעה שפרסם הבוקר, צבא מצרים הודה ל"כל מי שיצר את המראה המרהיב הזה: המוני בוחרים, אנשי כוחות הביטחון, אנשי השמירה ואנשי התקשורת שהיו קולה של המולדת נגד קולם של האויבים", לשון ההודעה.

היו דיווחים סותרים לגבי הנוכחות במקומות ההצבעה. על אף ההודעה החד-משמעית של הצבא, במקומות מסוימים אנשי כוחות הביטחון היו רבים יותר מהמצביעים. החלטת המשטר לאפשר לאנשים להצביע גם לא באזורים שבהם הם רשומים סייעה למשוך יותר אנשים להצביע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ