בתום יום עמוס תהפוכות |

מזכ"ל האו"ם ביטל את הזמנתה של איראן לוועידת ז'נבה

בעקבות ההחלטה שבה והודיעה האופוזיציה הסורית כי תשתתף בכינוס. באן זועם על איראן: אינה מקבלת את התנאי להקמת ממשלת מעבר בסוריה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

בתום יום רווי תהפוכות ודרמה דיפלומטית מאחורי הקלעים ומלפניהם, הודיע הערב (שלישי) מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, כי הוא מבטל את הזמנתה של איראן לוועידת ז'נבה 2, שאמורה להתכנס בהמשך השבוע. הודעת באן באה אחרי שהקואליציה הלאומית הסורית, ארגון הגג של קבוצות האופוזיציה בסוריה, איימה כי תבטל את השתתפותה בכינוס אם איראן תוזמן. במקביל, אמר שגריר איראן באו"ם, מוחמד חזאי, כי ארצו לא תשתתף בוועידה אם תידרש לקבל את מתווה ועידת ז'נבה הראשונה מ-2012 להקמת ממשלת מעבר בסוריה.

אמש הודיע באן במפתיע כי הזמין את איראן ליום הראשון של השיחות, שייפתחו בעוד יומיים, בעיר הנופש מונטרו שבשווייץ, וציין כי טהראן התחייבה למלא "תפקיד חיובי" בשיחות. באן הסביר את החלטתו להזמין את האיראנים, בכך שבשיחותיו בימים האחרונים עם שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, הוא הבין שבטהראן תומכים במתווה ז'נבה.

"זריף הבטיח לי שכמו כל המדינות האחרות שהוזמנו ליום הפתיחה של השיחות, איראן מבינה שהבסיס הוא יישום מלא של המתווה שגובש ב-30 ביוני 2012", אמר באן. "סיכמנו כי מטרת המשא ומתן היא בניית הסכמה משותפת על גוף מעבר ממשלתי עם סמכויות ביצועיות מלאות. זה הבסיס שעליו התחייב זריף שלאיראן יהיה תפקיד חיובי במונטרו".

מזכ"ל האו"ם באן קי מון עם נשיא איראן רוחאני, בספטמבר האחרוןצילום: רויטרס

הודעתו של באן טרפה את הקלפים וגרמה לסערה במערכת הדיפלומטית שסובבת את ההכנות לוועידת ז'נבה. האופוזיציה הסורית דרשה ממזכ"ל האו"ם לפרסם הצהרה המבהירה אם איראן תשתתף בוועידת ז'נבה 2 ואף הציבה אולטימטום בעניין. עם הודעתו של באן על משיכת ההזמנה, הודיעה האופוזיציה הלאומית הסורית כי תשתתף בוועידה. התנגדות האופוזיציה להשתתפות איראן בשיחות נובעת מהיותה התומכת העיקרית במשטרו של בשאר אל-אסד במלחמת האזרחים בסוריה.

ארה"ב גיבתה את עמדת האופוזיציה והביעה התנגדות להשתתפות איראן. גורמים אמריקאים בכירים התייחסו אחר הצהריים ליוזמת באן ואמרו כי טהראן "אינה עומדת עדיין בקריטריונים" שנקבעו לכינוס בז'נבה ולכן "יש למשוך את ההזמנה - אלא אם איראן תאמץ בפומבי ובאופן מלא את מטרות הוועידה" ואת העקרונות שגובשו בוועידת ז'נבה הראשונה להקמת ממשלת מעבר בסוריה. לדברי הגורמים, הצהרותיה של איראן בנוגע לוועידת ז'נבה 2 "אינן מספיקות לשילובה בוועידה, ולכן על האו"ם לבטל את ההזמנה".

משרד החוץ האיראני מסר מצדו כי נציגי הרפובליקה האיסלאמית ישתתפו בוועידה ללא תנאים מוקדמים, דבר שעורר את זעמו של באן. בהודעה שפרסם הערב דוברו אמר מזכ"ל האו"ם כי הוא "בוחן בדחיפות את האופציות שעומדות לרשותו" לנוכח "התנהגות מאכזבת של כמה מהשחקנים המעורבים בארגון הוועידה". דוברו של באן הוסיף כי מזכ"ל האו"ם "אינו שבע רצון" מההתפתחויות הדיפלומטיות בעקבות החלטתו להזמין את איראן והאשים אותה כי חרף הבטחותיה "פרסמה הודעה פומבית מאכזבת לפיה היא אינה מקבלת את תנאי ההשתתפות בוועידה". הוא הוסיף כי ארה"ב לא הופתעה מהזמנת איראן לשיחות.

עד כה הוצע לטהראן תפקיד שולי בוועידת ז'נבה, בצדי הכינוס, אך האיראנים דחו את ההצעה הואיל ולטענתם זו אינה מכבדת אותם. הודעה איראנית שבה היא תקבל את הצורך בהקמת ממשלת מעבר בסוריה תהיה תפנית משמעותית בעמדתה ונסיגה מעמדתה הבלתי מתפשרת המגבה את אסד.

אסד בריאיון: "סיכוי טוב" שאתמודד שוב

בתוך כך, התראיין אסד לסוכנות הידיעות אי-אף-פי, ערב הוועידה בשווייץ, ואמר כי יש "סיכוי טוב" שיתמודד בבחירות לנשיאות המתוכננות ביוני. כמו כן, שלל אסד את האפשרות כי הקואליציה הלאומית הסורית, ארגון הגג של האופוזיציה, תקבל תיקים בממשלה חדשה, ואמר כי האפשרות "לא ריאלית".

בהתייחסו לוועידה שתיפתח ברביעי אמר אסד כי זו תהיה הזדמנות לדון "במלחמה נגד הטרור", הכינוי שבו בדרך כלל משתמשים אנשי משטרו בהתייחסם למורדים במלחמת האזרחים. "על ועידת ז'נבה לספק תוצאות ברורות באשר למלחמה בטרור. העניין הזה יהיה התוצאה החשובה ביותר שלה. כל תוצאה פוליטית שלא תכלול את המאבק בטרור תהיה ללא ערך", טען אסד בריאיון.

נשיא סוריה בשאר אסד בריאיוןצילום: אי-אף-פי

במקביל, דווח בעיתון "אל-חיאת" כי רוסיה מנסה לקדם הצעה לפיה הבחירות לנשיאות בסוריה יתקיימו בתוך שלושה חודשים, לפני סיום הכהונה הנוכחית של הנשיא אסד ביוני הקרוב. לפי ההצעה, בוועידת ז'נבה שתתכנס השבוע יסכמו הצדדים על הקמת ממשלת אחדות שתכין את השטח לבחירות לנשיאות, שבהן יוכל אסד להתמודד, אבל יהיו גם מועמדים או מועמד מטעם האופוזיציה. ההצעה, המבוססת על מקורות רוסיים וסוריים, תעלה ככל הנראה בפגישות בשווייץ.

העיתון הסורי "אל-ווטן" דיווח כי משלחת סוריה לוועידה תגיע מחר לז'נבה. מדובר במשלחת הנחשבת לבכירה ביותר מבחינה דיפלומטית, והיא תכלול את שר החוץ ואליד אל-מועלם ואת סגנו פייסל אל-מקדאד. כמו כן, ישתתפו מטעם דמשק היועצת המדינית של אסד, בותיינה שעבאן, שר ההסברה, עומראן א-זועבי, ושגריר סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ