הסכם הגרעין נכנס לתוקף |

איראן עצרה העשרת האורניום לרמה גבוהה, המערב ממתן את הסנקציות

פקחי סבא"א אישרו כי לראשונה זה עשור נעצרה תוכנית הגרעין בהתאם להסכם הביניים מז'נבה. הבית הלבן: נאכוף בנחישות את הסנקציות שבתוקף

רויטרס
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
ד-פ-א

איראן עצרה הבוקר (שני) את העשרת האורניום לרמה גבוהה (20%), בהתאם להתחייבותה בהסכם הביניים שנחתם עם שש המעצמות על תוכנית הגרעין שלה. פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אישרו בדו"ח כי זו הפעם הראשונה זה עשור שהאיראנים בולמים את תוכנית הגרעין שלהם. 

בדו"ח נאמר עוד כי האיראנים החלו לדלל את מאגר האורניום המועשר לרמה גבוהה והחלו להמיר אותו למוטות דלק ולגז, והפסיקו את הפעילות בכור המים הכבדים באראק - המסוגל לספק פלוטוניום. פקחי סבא"א פעלו לאורך היום כדי לוודא שאיראן ביצעה את חלקה בהסכם, ובעקבות כך הודיעו אחר הצהריים האיחוד האירופי והבית הלבן על הסרת כמה מסנקציות בהתאם למתווה הביניים שגובש בז'נבה.

שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, אמרה אחר הצהריים כי השיחות על הסדר הקבע עם איראן בסוגיית הגרעין יתחדשו בחודש פברואר. "נדרשת עוד עבודה כדי להבטיח שדאגות הקהילה הבינלאומית ייענו וכדי להבטיח שמטרותיה של תוכנית הגרעין האיראנית היא לשלום בלבד. יישום נכון של הסכם ביניים בחודשים הקרובים הוא המפתח להצלחה".

הבית הלבן מסר כי "בהתאם להסכם, פועלות ארה"ב ובנות בריתה לעמוד במחויבותן ומקלות באופן מתון בסנקציות". בהודעה מוושינגטון נמסר עוד כי "ארה"ב ובנות בריתה ימשיכו באכיפה נוקשה של הסנקציות שנותרו בתוקף. השיחות הקרובות עם איראן יהיו סבוכות. ארה"ב הולכת אליהן כשהיא מפוקחת ומודעת לקשיים שצפויים בדרך".

המחוות ההדדיות, עליהן חתמו הצדדים בז'נבה אמורות להימשך שישה חודשים. בתקופה זו ינסו נציגי ארה"ב,רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה להגיע להסכם סופי שיקבע את אופיה של תוכנית הגרעין האיראנית. בתמורה לעמידה במתווה הביניים יקבלו האיראנים 4.2 מיליארד דולר ברווחי נפט שהוקפאו בסנקציות ואת חידוש המסחר בתזקיקי נפט, בזהב ובמתכות אחרות.

בארה"ב מעריכים כי שווי ההקלות עבור איראן מסתכם בכ-7 מיליארד דולר, אף שבמערב סייגו את ההערכות באמירה כי השווי האמיתי תלוי במוכנות של חברות מערביות לחזור לפעילות בשוק האיראני.

כור המים הכבדים באראק, ינואר 2011צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ