דאגה באירופה: אזרחים מהמערב באים לסוריה וחוזרים לארצם לבצע פיגועים

גורמי ביטחון אירופים ועריק מאל-קאעדה מתריעים כי זרים המגיעים להילחם במשטר אסד חוזרים לארצותיהם עם ידע ופקודות לבצע פיגועים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

עריק מאל-קאעדה ומקורות ביטחוניים במערב סיפרו לכתבת העיתון הבריטי "הטלגרף" כי אזרחים ממדינות המערב הנלחמים בסוריה מאומנים להיות "ג'יהאדיסטים", ולחזור לארצם כדי לבצע פיגועים שם. בריאיון שנערך בגבול טורקיה-סוריה, סיפר לוחם שערק מהארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה הגדולה" (דאע"ש), שלוחת אל-קאעדה באזור, כי מגויסים מאירופה ומארה"ב עוברים שטיפת מוח באידיאולוגיה קיצונית ולומדים כיצד לייצר מכוניות ממולכדות וחגורות נפץ כדי להקים חוליות טרור במדינותיהם.

אחד החששות הוא שככל שפלגי המורדים המקומיים נחלשים לעומת כוחה העולה של אל-קאעדה, לקיצונים האיסלאמים יהיה קל יותר לגייס אזרחים זרים למטרותיהם. מקורות בשירות הביטחון הבריטי MI5 סיפרו כי האיום הסורי תופס נפח גדול יותר, וכי היה עליהם להשקיע עוד משאבים כדי להתמודד עמו בחצי השנה האחרונה.

בריאיון לעיתון של העריק, שהזדהה בשם מוראד, הוא סיפר: "הם דיברו על פיגועים. הזרים גאים בפיגועי 11 בספטמבר ובפיגועים בלונדון. לוחמים מבריטניה, צרפת וארה"ב בחדר התחילו לדבר על מקומות שבהם הם רוצים להטמין מטעני חבלה או לפוצץ את עצמם בבריטניה או בארה"ב. כולם ציינו מטרה כלשהי. לוחם אמריקאי אמר כי חלם לפוצץ את הבית הלבן".

לוחמי אל-קאעדה ליד העיר א-ראקה שבצפון מזרח סוריהצילום: אי–פי

לפי הערכות עלפי לוחמים זרים משתתפים במאבק נגד משטר אסד בסוריה. כמה מהם הגיעו למדינה בכוונה אותנטית להילחם במשטר, אבל אז הם עברו מסע שכנוע יסודי מאל-קאעדה. "זה איום שלא עומד להתפוגג, וסביר שהוא רק יגבר", אמר מקור בממשלה הבריטית. בשישי האחרון נעצרו שני צעירים בני 21 מבירמינגהאם בחשד שנסעו לסוריה כדי להשתתף בפעילות טרור. כמו כן, דווח כי שני נערים בני 15 עזבו את טולוז שבצרפת כדי להצטרף ללחימה בסוריה.

בחודש שעבר אמר ריצ'רד וולטון, ראש היחידה למלחמה בטרור במשטרת לונדון, כי ישנם סימנים שישנם בריטים שחזרו מסוריה עם פקודות לבצע פיגועים, וכי למשטרה "מספר עצום של מבצעים" כדי להגן על הציבור. "אני לא חושב שהציבור מבין את חומרת הבעיה. האסימון לא נפל, אבל סוריה משנה את התמונה לחלוטין. אנו רואים זאת כל יום. יש מאות בני אדם שמגיעים לסוריה, ואם הם לא נהרגים הם חוזרים קיצוניים יותר", טען וולטון.

לדבריו, השנאה למערב פושה בקרב מנהיגי דאע"ש. "הפגישות התרחשו בחשאי, אבל כמה מעמיתיי האירופאים סיפרו כי נאמר להם שהאמיר שלנו שלח אותם לאירופה ללמד אנשים ג'יהאד", הוסיף מוראד. הוא טען כי הצטרף לדאע"ש כי שמע שהם מגנים על מוסלמים, ולמד שם איך להכין מטענים. אולם, הוא עזב את הארגון לאחר שהחלו להגדיר מורדים סורים "כופרים", ולהילחם גם בהם, ולא רק במשטר. הוא סיפר שמפקדיו היו אומרים ללוחמים שהם תוקפים בסיס של המשטר הסורי, כשבפועל הוא היה של מורדים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ