עדכונים שוטפים

מבוי סתום בדיון על הקמתה של ממשלת המעבר בסוריה

נציגי המשטר הציעו הצהרת עקרונות" לפיה העם הסורי יקבע את מנגנון השליטה ולא גורמים חיצוניים; ארה"ב תחדש את הסיוע הלא קטלני לאופוזיציה

לייב בלוג ועידת ז'נבה 2
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייב בלוג ועידת ז'נבה 2

נציגי הממשלה והאופוזיציה בסוריה ייפגשו היום ליומן השלישי של השיחות הישירות בשווייץ, בניסיון להגיע להסכמים ראשונים לפתרון מלחמת האזרחים בה נהרגו יותר מ-130 אלף בני אדם. השיחות צפויות לעסוק בשאלות הפוליטיות הרחבות יותר, בהן הסוגיה הטעונה של העברת השלטון במדינה. במקביל יימשכו הדיונים על סיוע הומניטארי לאזורים הנצורים בחומס, לאחר שאתמול הסכימה משלחתו של אסד להתיר לנשים ולילדים לעזוב את העיר בתנאי שיועברו רשימת שמות של המעוניינים לעזוב. 

המחלוקת המרכזית בין הצדדים נותרה שאלת עתידו של אסד, שהאופוזיציה עומדת על הדחתו מהשלטון. לא רבים מאמינים שהשיחות יביאו לפריצת דרך או למתווה שיוביל לסיום המשבר ושפיכות הדמים, ולפי הערכות התוצאה הסבירה שלהן תהיה חילופי שבויים והפסקות אש נקודתיות.

21:00: שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאוואר, קראה לרוסיה להשתמש בהשפעתה על המשטר הסורי וללחוץ עליו לאפשר כניסה של סיוע הומניטרי לעיר הנצורה חומס. בנאום לציון יום השואה הבינלאומי, אמרה פאוואר כי "כמו שהחיילים הרוסים שחררו את אושוויץ ב-1945, העולם זקוק שוב להשפעה של מוסקבה. הפעם כדי להבטיח שמזון יגיע לאנשים רעבים הכלואים בחומס, מחנה הפליטים ירמוק, פרברי דמשק ומקומות נוספים".

19:12שליח האו"ם לשיחות, לחדאר ברהימי, אמר כי נציגי הממשל הסורי ונציגי האופוזיציה ממשיכים לדון כיצד להוציא נשים וילדים מאזור העיר העתיקה בחומס, וציין כי הם לא הסכימו על מתן אפשרות לשיירות להיכנס לתוך העיר הנצורה או על הפסקת אש כוללת בסוריה. ברהימי דיבר עם סיומו של סבב השיחות השלישי בשווייץ. הוא הדגיש כי קיים "רצון מצד שני הצדדים למגעים, אך מעולם לא ציפה לנס שיביא לסיום מלחמת האזרחים".

16:55: השיחות בין נציגי המשטר הסורי לנציגי האופוזיציה נקלעו למבוי סתום במהלך הדיון על הקמת ממשלת המעבר וסמכויותיה. גורמים המעורבים בשיחות בשווייץ אמרו כי נציגיו של בשאר אל-אסד הציגו בדיון "הצהרת עקרונות" שלא התייחסה לסוגיית העברת השלטון, ולכן היא נדחתה על ידי האופוזיציה.

בי-בי-סי דיווח כי הצהרת העקרונות הסורית דורשת כי העם הסורי יבחר את המנגנון הפוליטי "ללא נוסחות שנכפות עליו מבחוץ". מדובר ברמז עבה לדרישת האופוזיציה ומדינות המערב מאסד לפרוש מתפקידו. האופוזיציה טוענת כי המשטר הסורי התחייב בכתב להקמת ממשלת מעבר בוועידת ז'נבה הראשונה.

המשלחת של האופוזיציה הסורית לוועידת ז'נבה 2צילום: אי-אף-פי

13:02: הטלוויזיה הסורית הממלכתית מדווחת כי גורם סורי רשמי ונציג של האו"ם נפגשים כעת בעיר חומס ודנים בפינוי הנשים והילדים מהאזורים הנצורים שבידי המורדים, כפי שהוסכם אמש בשיחות בז'נבה. משקיף לזכויות אדם בסוריה שמושבו בלונדון אמר כי הפגישה בחומס נועדה למצוא אזורים בטוחים אליהם המפונים יילקחו. לא ברור עדיין מתי יחל הפינוי. 

במקביל, האופוזיציה הסורית אמרה כי לא הושגה בז'נבה התקדמות בנוגע לשיירות הסיוע שיישלחו לחומס או לשחרור אסירים מבתי הכלא. דובר האופוזיציה אמר עם זאת כי השיחות על חילופי השלטון הפוליטיים יחלו היום בסוריה בכל מקרה. "נתחיל לדבר על סוריה החדשה", אמר לכתבים בז'נבה עם פתיחת השיחות בין האופוזיציה והממשלה.

10:35: ארה"ב חידשה את משלוחי הסיוע הלא קטלני לאופוזיציה הסורית, חודש לאחר שהודיעה על הפסקת הסיוע לאחר שמורדים קיצוניים השתלטו על מחסני ציוד ונשק של המורדים. לדברי גורמים רשמיים בארה"ב, ההחלטה התקבלה לאחר שהציוד שהגיע לידי המורדים האיסלאמיסטים הוחזר לצבא סוריה החופשי. הם הוסיפו כי אמצעי ביטחון תוגברו במטרה להבטיח כי משלוחים עתידיים יגיעו רק לידי המטרות להן הם נועדו. הצעד גם יכול להתפרש כתגמול של ארה"ב לאופוזיציה הסורית על הסכמתה להשתתף בשיחות השלום בז'נבה.

26/1/14

19:39: המתווך מטעם האו"ם לשיחות בשווייץ, לחדאר ברהימי, אמר כי נציגי משטר אסד ונציגי האופוזיציה הגיעו להסכם שבמסגתו יורשו נשים וילדים לעזוב את העיר חומס, הנמצאת תחת מצור הצבא הסורי זה כשנה.

בראהימי אמר כי מדובר בצעד קטן וכי "קיווה להסכם גדול יותר שיאפשר לסיוע הומניטרי להיכנס לעיר". עם זאת, ברהימי אמר כי מדובר "בתוצאה המהותית הראשונה" משיחות השלום. במסיבת עיתונאים הגן ברהימי על השיחות, שטרם עסקו בסוגיית מעמדו של בשאר אל-אסד.

17:32: נציגי המשטר הסורי והמורדים יקיימו פגישות הכנה נפרדות בנושאים הפוליטיים עם המתווך הבינלאומי לחדאר ברהימי, לאחר שהשיחות בנושאים ההומניטאריים נקלעו למבוי סתום. חבר משלחת האופוזיציה הסורית אחמד רמדאן אמר כי המשטר טרם הגיב לדרישה לשחרר אלפי אסירים שנכלאו בשלוש השנים האחרונות, ולאפשר גישה לסיוע הומניטארי לעיר חומס.

"הוחלט לקיים סבבי הכנה שונים אחר הצהריים כדי להכין את הקרקע לדיונים במתווה ז'נבה 1", אמר רמדאן בהתייחסו למפת הדרכים שהוכנה ב-2012, הכוללת הקמת ממשלה זמנית בסוריה.

12:45: סבב השיחות השני בין נציגי ממשלת סוריה והאופוזיציה נפתח כעת בז'נבה, בתיווכו של לאחדר ברהימי. השיחות צפויות להתרכז בחילופי האסירים בין הצדדים, אך בינתיים הם עסוקים בהאשמות. "אלפי אנשים נחטפו על ידי ארגונים חמושים בשנתיים האחרונות. האופוזיציה אחראית להבטחת שלומם", אמר שר המידע בממשלת סוריה לכתבים בז'נבה. הוא קרא לאופוזיציה לשחררם.

09:00: נציגי ממשלת סוריה והאופוזיציה צפויים להפגש היום לסבב שיחות ישירות נוסף, שיתרכז בסיוע הומנטרי וחילופי שבויים. אמש, עם סיום השיחות, אמר לאחדר ברהימי כי "השיחות לא הביאו להתקדמות רבה אך אנחנו נמשיך".

מימין: לברוב, באן וקרי בשווייץ, אתמולצילום: אי–פי

25/1/14

11:40: השיחות הישירות בין נציגי הממשלה והאופוזיציה החלו. שליח האו"ם והליגה הערבית לחדר בראהימי מתווך בין הצדדים. שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, עומד בראש המשלחת של ממשלת סוריה, והאדי אל-בחרה, מזכ"ל הלשכה המדינית של הקואליציה לאומית הסורית, עומד בראש צוות האופוזיציה. דיפלומטים אומרים כי סביר להניח ששני הצדדים יפנו את דבריהם אל בראהימי ולא ידברו ישירות זה עם זה.

11:20: שגריר סוריה לאו"ם ואחד מחברי המשלחת בז'נבה, בשאר ג'עפרי, אמר לבי-בי-סי כי "סיום הטרור והאלימות" צריכים להיות בראש סדר העדיפויות של השיחות, אולם לדבריו חברי האופוזיציה מונעים על ידי "שנאה אישית". "לכולנו צריכה להיות עדיפות אחת - כיצד לשרת את האינטרסים של העם הסורי, כיצד לבנות את מדינתנו על בסיס מוצק ואיך להתקדם לקראת השגת השאיפות של העם הסורי", אמר.

מטרת השיחות היא הסכמים נקודתיים, ולא הסכם שלום כולל. מקורות דיפלומטיים אומרים כי התקווה היא שהדיונים יתמקדו בהכנסת סיוע הומניטארי לאזורים המכותרים של העיר חומס.

אסד מתראיין לסכונות הידיעות אי-אף-פי, שלשוםצילום: אי-אף-פי

24/1/14

22:30: ממשלת סוריה והאופוזיציה הסכימו לדון בימים הקרובים בעסקה שתאפשר לספק גישה הומניטארית לאזורים בעיר חומס המכותרתים על ידי הצבא, כחלק מהצעדים בוני האמון ביניהם, כך אמרו מקורות דיפלומטיים. "עבדנו על הצדדים הפרקטיים, הכל מוכן ואם הממשלה לא תחסום את העסקה, זה יכול לקרות במהירות", אמר אחד המקורות.

19:50: נציגי ממשלת סוריה והאופוזיציה ישבו מחר "באותו חדר" לראשונה מאז החלה מלחמת האזרחים, כך הודיע היום שליח האו"ם לאחדר ברהימי בתום יומיים של שיחות נפרדות עם שני הצדדים. "אנחנו הולכים להיפגש מחר. אני מקווה כי זו תהיה התחלה טובה, ושנמשיך עד לסוף השבוע הבא", אמר. הודעתו של ברהימי באה לאחר שמשלחת הממשלה איימה לעזוב את השיחות אם לא יחלו "דיונים רציניים" עד ליום שבת. האופוזיציה, שהסכימה לשיחות רק לאחר לחץ דיפלומטי רב, לא היתה מעוניינת להיפגש פנים אל פנים עם נציגי הממשלה. השיחות הישירות היו אמורות במקור להתחיל היום אך בוטלו.

13:40: שר החוץ של סוריה, וליד אל-מועלם, אמר למתווך האו"ם כי אם לא יתקיימו דיונים רציניים עד ליום שבת, משלחת הממשלה תעזוב את שיחות השלום, כך מדווחת הטלוויזה הסורית הממלכתית. נציגי הממשלה סיימו את פגישתם עם לאחדר ברהימי לאחר פחות משעה, ולפי הדיווחים השיחות התנהלו "באווירה חיובית". "אם לא יתקיימו פגישות עבודה רציניות עד שבת, המשלחת הסורית תעזוב את ז'נבה, בשל חוסר הרצינות וההתכוננות של הצד השני", אמר אל-מועלם.

12:20: השיחות הישירות בין ממשלת אסד לאופוזיציה הסורית שהיו אמורות להיערך היום לא יתקיימו. שני הצדדים ידונו במקום בנפרד עם שליח האו"ם לפתרון המשבר בסוריה, לאחדר ברהימי, שייפגש עם משלחת הממשלה בשעות הבוקר ועם נציגי האופוזיציה אחר הצהריים. בוטאינה שעבאן, יועצתו של אסד שהגיעה לשיחות בז'נבה, האשימה את האופוזיציה הסורית ופיקפקה במוכנותה לקיים משא ומתן במטרה להביא לסיום האלימות. "באנו לכאן עם סוריה והעם הסורי במחשבותינו, בעוד הם חושבים על תפקידים ומשרות", אמרה לפני כניסת המשלחת לשיחות עם נציגי האו"ם.

22/1/14

בניין דירות בחאלב שהופצץ בידי צבא אסד, בסוף השבועצילום: אי-אף-פי

20:23: שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, אומר כי הדלת עדיין פתוחה עבור השתתפות של איראן בשיחות השלום, והוסיף כי טהראן יכולה להשפיע על סיום הסכסוך. "לאיראן יש ללא ספק יכולת לסייע", אמר במסיבת עיתונאים בתום הוועידה. "אנו מקווים כי הם יחליטו לשתף פעולה", אמר קרי, והוסיף כי "יש דרכים רבות באמצעותן הדלת הזאת יכולה להישאר פתוחה בשבועות או בחודשים הבאים, ואני מקווה שהם ירצו להצטרף אלינו לקראת מציאת פתרון מועיל", אמר.

19:25: שליח האו"ם לפתרון המשבר בסוריה, לאחדר ברהימי, אמר ייפגש מחר בנפרד עם שני הצדדים בסוריה, לקראת השיחות הראשונות שייערכו ביום שישי, במהלכן ינסה להושיב את נציגי הצדדים היריבים באותו חדר. לדבריו, לא ברור עדיין אם יצליח להושיב את הצדדים פנים אל פנים.

"נראה אם ניפגש בשישי בבוקר בנפרד, ובתקווה שאחר הצהרים נוכל לשבת עם שני הצדדים בחדר אחד", אמר. לדבריו, נראה כי שני הצדדים הלוחמים בסוריה מוכנים לדיונים על שיפור הגישה לסיוע הומניטארי, חילופי אסירים והפסקות אש מקומיות. ברהימי, שדיבר במסיבת עיתונאים לאחר הוועידה, אמר כי "יש לנו  סימנים ברורים לכך שהצדדים מוכנים לדון על הנושאים הללו".

19:03: שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר בתום השיחות כי המשלחות הסוריות יישבו לשיחות ישירות ביום שישי, וכי הצדדים צריכים להתחיל בצעדים בוני אמון. לברוב, שלדבריו ערך היום שיחות עם שר החוץ הסורי ואליד אל-מועלם ומנהיג האופוזיציה אחמד אל-ג'רבה, קרא לאופוזיציה ותומכיה הזרים לא להתמקד באופן בלעדי על נושא חילופי ההנהגה בדמשק. "הדבר החשוב ביותר הוא להתחיל בתהליך", אמר לברוב, והוסיף כי השיחות צפויות להימשך שבוע, ולאחר מכן ייערך סבב נוסף.

לדבריו האו"ם, מוסקבה וושינגטון מבקשות להגיע להסכמה על חילופי אסירים בסוריה, ולמסור רשימות של אנשים שייכללו בחילופים. הוא רמז להתקדמות בשיחות על אפשרות להפסקת אש בחאלב, ואמר כי דיונים נוספים נערכים באשר לעיר חומס. "הנושא הקל יותר הוא צעדים בוני אמון - סיוע הומניטארי, חילופי שבויים - ודרכם צריכים להיבנות יחסים מסויימים בין שתי המשלחות".

18:43: מזכ"ל האו"ם באן קי-מון נעל את יומה הראשון של הוועידה, וקרא לשתי המשלחות לעבוד בכנות לקראת פתרון לסכסוך בן שלוש השנים. הוא קרא לצדדים לפעול לפי המתווה שהוסכם בוועידת ז'נבה הראשונה ביוני 2012, לפיו תוקם ממשלה זמנית עם סמכויות ביצוע מלאות. "אני מקווה ששתי המשלחות יונחו על ידי תבונה, תחושה עזה של דחיפות, רוח פשרה ונחישות לשמור על מדינתם ואריג החברתי הייחודי שלה, ולשים קץ לסבל עמם, אמר באן. הדיונים הישירים בין הצדדים ייפתחו ביום שישי בז'נבה.

16:05: המשטר הסורי הכחיש את ההאשמות נגדו כי חייליו ביצעו פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות בהיקף רחב במלחמת האזרחים המדינה, וטען כי הדו"ח של ארגון זכויות האדם Human Rights Watch "מוטה פוליטית". סוכנות הידיעות הרשמית של המשטר ציטטה את הודעה של משרד המשפטים הסורי, שבה נאמר כי המשרד דוחה לחלוטין את מהימנות הדיווח.

בהודעת המשטר נאמר כי עיתוי פרסום הדו"ח מראה כי מטרתו "לחתור תחת המאמצים להביא שלום לסוריה". בדו"ח התבסס על 55 אלף תמונות שהבריח חייל עריק, ונאמר כי הן "ראיות ברורות" ל"עינוי ורצח שיטתי" של 11 אלף עצורים בידי משטר אסד. בין היתר, נאמר בהכחשה הסורית כי התמונות מזויפות. בצילומים של גופי האסירים נראו סימני חנק, הכאות אכזריות ומכות חשמל, כמו גם סימני הרעבה.

15:50: במהלך דברי הפתיחה של ואליד אל-מועלם, שר החוץ של סוריה, שדיבר באריכות יחסית, התנהלו חילופי דברים בלתי שגרתיים עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, שניהל את הדיון ודחק בו לסיים את דבריו, באופן לא דיפלומטי במיוחד. כך התנהלה השיחה:

באן: אנא סכם את דבריך.

אל-מועלם: באתי לכאן לאחר 12 שעות במטוס, יש לי כמה דקות לסוף הנאום. זו סוריה.

באן: כמה זמן נותר לך?

אל-מועלם: אני חושב שחמש עד עשר דקות.

באן: לא, לא. אתן לך הזדמנות נוספת לדבר.

אל-מועלם: לא, איני יכול לחלק את הנאום שלי. עליי להמשיך... אעשה כל שביכולתי למהר.

באן: תוכל לסיים בתוך דקה או שתיים?

אל-מועלם: לא, איני יכול להבטיח, אני חייב לסיים את הנאום... אתה גר בניו יורק, ואני בסוריה. יש לי את הזכות למסור את הגרסה הסורית בפורום הזה. אחרי שלוש שנות סבל, זו זכותי.

באן: צריך שיהיה דו-שיח חיובי והרמוני, אנא הימנע משימוש בשפה מתגרה.

אל-מועלם: היא חיובית, אני מבטיח. תן לי לסיים.

באן: בתוך שתיים עד שלוש דקות בבקשה, אתן לך הזדמנות אחרת

אל-מועלם: אתה דיברת 25 דקות. אני צריך לדבר לפחות 30 דקות.

כמה דקות אחר כך באן הפריע שוב לדברי שר החוץ הסורי. אל-מועלם השיב שנותר לו משפט אחד בלבד, ולכך ענה באן כי עליו לקיים הבטחתו. אל-מועלם סיכם בהערה מושחזת, "סוריה תמיד מקיימת את הבטחותיה", לקולות צחוק של המשלחת הסורית וחיוך חמוץ של מזכ"ל האו"ם.

12:45: האפיפיור פרנסיסקוס קרא למשתתפים בשיחות השלום להגיע להסכם שיביא לסיומה של מלחמת האזרחים בסוריה. "אני מאחל לאומה הסורית למצוא את הדרך לקראת פיוס והרמוניה, בשיתופם של כל האזרחים", הוסיף האפיפיור בדברים שנשא בפני מאמינים בכיכר פטרוס הקדוש. 

12:16: שר החוץ הצרפתי, לורן פאביוס, קרא להפסקת אש מידית בסוריה ולאפשר העברת סיוע הומניטרי לאזרחים. פאביוס הטיל את האחריות למצב בסוריה על ממשל אסד, והוסיף כי לממשל יש אחריות לעלייה בטרור במדינה. 

12:02: מנהיג האופוזיציה הסורית, אחמד אל-ג'רבה, אמר כי אין מקום להתבטאויות הקוראות להישארותו של אסד בשלטון, והוסיף כי התבטאויות כאלו יביאו לסיומן של השיחות עוד טרם התחילו. אל-ג'רבה האשים את הממשל הסורי בתמיכה בארגון אל-קאעדה. מנהיג האופוזיציה קרא לממשל להעביר את סמכויותיו, והדגיש כי מטרת שיחות השלום היא הקמתה של ממשלת מעבר. "זה הנושא היחידי עבורנו", אמר אל-ג'רבה. 

11:20: שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, עלה לנאום לאחר עמיתו האמריקאי ג'ון קרי, והאשים את המורדים באסד בהיותם בוגדים וסוכנים של ישראל. לפי מועלם, המדינות השכנות לסוריה הציתו את התבערה בארצו בשליחת נשק ולוחמים למלחמת האזרחים. מועלם סירב לפנות את הבמה למזכ"ל האו"ם באן קי-מון לאחר שהאשים את נציגי האופוזיציה בחדר בהאשמות הקשות. "המשלחת של ממשלת סוריה כאן מייצגת את העם והצבא הסוריים ואת הנשיא בשאר אל-אסד", אמר מועלם. "לאף אחד מחוץ לסוריה אין זכות להדיח את הנשיא".

11:05: שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי אמר בדברי הפתיחה שלו בוועידת השלום, כי "אין סיכוי" שנשיא סוריה בשאר אסד יהיה חלק מממשלת המעבר במדינה, אם תוקם. כמו כן, אמר כי בפני אסד לא עומדת האפשרות כי ישיב לעצמו את הלגיטימיות למשול בסוריה. "השיחות הן מבחן לנחישות הבינלאומית", להביא לפתרון המשבר בסוריה, אמר קרי, והוסיף כי יידרשו להתקבל "החלטות קשות".

10:32: מזכ"ל האו"ם באן קי מון פתח את הוועידה  ואמר כי בפני המשתתפים עומדים "אתגרים קשים". באן הוסיף: "אנו יודעים שהדרך היתה קשה לנקודה הזאת. איבדנו זמן יקר וחיים רבים. הבה לא נכביר במלים, האתגרים שלפנינו קשים, אבל נוכחותם פה מפיחה תקווה".

10:05: נשיא איראן חסן רוחאני סבור כי לוועידת ז'נבה 2, שתנסה למצוא פתרון מוסכם למלחמת האזרחים הסורית, יש סיכויי הצלחה נמוכים. רוחאני צוטט באתר האינטרנט הנשיאותי באומרו כי הסיכוי הנמוך להצלחה נובע מכך שמדינות המשתתפות בוועידה "עומדות מאחורי האי-יציבות" בסוריה.

דבריו של רוחאני נאמרו לאחר שהאו"ם חזר בו מהזמנתו את טהראן לשיחות בשווייץ. מזכ"ל הארגון באן קי מון הזמין את האיראנים להשתתף בוועידה, אך איום של האופוזיציה הסורית להחרים את הכינוס בשל כך, כמו גם לחץ מכיוון ארה"ב, הביא לביטול ההזמנה.

איראן נחשבת לבעלת הברית המובילה של משטרו של בשאר אסד, והיא תומכת גם בארגון השיעי חיזבאללה, שאנשיו נלחמים לצד החיילים הסורים במורדים. רבים מייחסים למעורבות חיזבאללה בלחימה בסוריה חלק משמעותי בהישגי הצבא הסורי בחודשים האחרונים.

למרות שארה"ב ורוסיה עומלות חודשים על כינוס ועידת השלום, ההערכות הן כי השיחות יובילו לכל היותר לחילופי שבויים, להפסקות אש נקודתיות ואולי להסכמה על הצורך בהדיפת החמושים הנמנים עם המליציות המזוהות עם אל־קאעדה ואלפי הזרים שבאו לסוריה והצטרפו ללחימה.

בכיר באופוזיציה הסורית, המגדיר עצמו יועץ חיצוני למשלחת, אמר ל"הארץ" כי באופוזיציה משוכנעים שהוועידה יוצאת לפועל בשל לחץ בינלאומי על הצדדים ולא מתוך רצון אמיתי להוביל לשינוי. לדבריו, "העמדות של שני הצדדים כל כך מרוחקות שאי אפשר לגשר עליהם בשלב זה. האופוזיציה מדברת על ממשלת מעבר ריבונית בלי אסד, ואסד מצדו מציג את מועמדותו לנשיאות".

דיפלומט מערבי המעורה בהכנות לוועידה אמר ל"הארץ" כי המטרה המרכזית היא הכנת תשתית ובסיס לאמון בין הצדדים, כשאחריה תיקבע מסגרת זמן לשיחות הדרגתיות. "כל הצדדים מבינים שיש מחלוקות עמוקות וקשות, אבל הציפייה היא, בעיקר מצד הרוסים, שהמפגשים יובילו לדינמיקה ולהתקדמות בסוגיות השונות, שתתחיל בהפסקת אש הדרגתית ושחרור עצורים, חזרת הפליטים וצעדים בוני אמון נוספים שיובילו למתווה מוסכם לפתרון המדיני".

האתגר המרכזי יהיה ליישם את ההחלטות שיתקבלו בוועידה לפעילות בשטח, במציאות בה עשרות פלגים ומליציות נלחמים על אדמת סוריה, חלקם לא נאמנים לצד זה או אחר מהמשתתפים בוועידה. גם היעדרותה של איראן משמעותית למצדדי המשטר, בהיותה בעלת השפעה על קבלת ההחלטות בדמשק. אתמול מתח שר החוץ האיראני מוחמד גואד זריף ביקורת חריפה על החלטת מזכ"ל האו"ם באן קי־מון לבטל את הזמנת מדינתו לוועידה. זריף אמר כי המזכ"ל לא היה מספיק אמיץ כדי להבהיר את הסיבות לביטול ההזמנה, ונכנע ללחצים של המערב. לדבריו, איראן לא חזרה בה משום הסכמות.

אחד הסממנים לאי־הבהירות הוא העובדה שלא פורסמו שמות המשלחת של האופוזיציה, שרק בסוף השבוע החליטה על השתתפותה. ההחלטה הובילה לפילוג בקואליציה הלאומית הסורית, ושני פלגים מרכזיים בה הודיעו שהם מחרימים את הוועידה. על פי ההערכות, בראש המשלחת של האופוזיציה יעמוד יו"ר הקואליציה, אחמד אלג'רבא, ואיתו 15 חברים, בהם מישיל קילו, מאנשי האופוזיציה הוותיקים עוד מתקופת אסד האב, וסוהיר אל אתאסי, בת למשפחה פוליטית ותיקה ומפעילות האופוזיציה הבולטות מאז תחילת ההתנגדות.

במשלחת לוקחים חלק גם מפקדי שטח הנמנים על מליציות מתונות, בעיקר מאזור הדרום. משלחת המשטר תיוצג בדרג הדיפלומטי הבכיר ביותר. בראשה עומד שר החוץ וליד אל־מועלם, ואיתו היועצת הבכירה בארמון הנשיאות עוד מתקופת אסד האב, ד"ר בותיינה שעבאן. אליהם הצטרפו גם שר ההסברה ושגריר סוריה באו"ם.

מארגני הוועידה מטעם האו"ם עמלו בימים האחרונים לפתור בעיות לוגיסטיות וסימליות. חילוקי הדעות נגעו לסוגיות כגון סידור מקומות הישיבה של חברי שתי המשלחות ובחירת הדגלים שיונפו. במשטר מתעקשים להניף את הדגל הרשמי הסורי, ואילו האופוזיציה מבקשת להניף את דגל המהפכה. ככל הנראה כלל לא יונפו דגלים באולם כדי למנוע חיכוך.

ערב פתיחת הוועידה, האשים אתמול ארגון זכויות האדם Human Rights Watch את מעצמות העולם בחתירה תחת המאמצים להביא את אסד לדין בבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג. הארגון טוען כי ממשלות המערב, ובמיוחד ארצות הברית, התרכזו יותר מדי בהבאת הצדדים הלוחמים לשיחות השלום על חשבון הפעלת "לחץ אמיתי" על משטר אסד להפסיק את מעשי הזוועה ולהכריח את האחראים לתת את הדין, מחשש כי הדבר יסכן את המשא ומתן. "איננו יכולים להמתין לסיכוי שייחתם הסכם שלום עד שהרג 5,000 אזרחים סורים מדי חודש ייפסק", אמר מנכ"ל הארגון לכתבים לפני הצגת הדו"ח השנתי של הקבוצה בברלין. "הזוועות ההמוניות שמבוצעות בסוריה צריכות להיות מטופלות במקביל לתהליך השלום".

שלשום התפרסמו ב"גרדיאן" עדויותיהם של שלושה משפטנים בכירים בבית הדין הבינלאומי בהאג, שהעידו על רצח שיטתי של 11 אלף עצורים סורים על ידי כוחות משטר אסד. השלושה, תובעים לשעבר בבתי הדין לפשעי מלחמה ביוגוסלביה לשעבר ובסיירה לאון, בחנו אלפי צילומים ומסמכים ממשלתיים, המתעדים מקרי מוות של עצורים שהיו בידי כוחות הביטחון של סוריה מחודש מארס 2011 עד אוגוסט שעבר. מרבית הקורבנות הם גברים צעירים במצב של תת תזונה, שעל רבים מהם סימני דם ועדויות לעינויים. חלקם מנוקרי עיניים, ועל אחרים יש סימני חניקה או מכות חשמל.

האו"ם וארגוני זכויות אדם מתעדים מעשי התעללות של משטר אסד ושל המורדים כאחד, אבל לדברי מומחים, ראיות אלה מפורטות ובעלות היקף רחב הרבה יותר מכל מה שנחשף ב–34 חודשי העימות במדינה. שלושת המשפטנים שוחחו עם המקור, שוטר צבאי ששיתף בחשאי פעולה עם ארגון מורדים סורי, ובהמשך ערק ונמלט מהמדינה, וקבעו שהוא אמין ודובר אמת.

העריק, ששמו נותר שמור מסיבות ביטחוניות והמכונה "סיזאר", היה צלם ביחידת המשטרה הצבאית של צבא סוריה. הוא הבריח את הצילומים מחוץ למדינה לאיש קשר בתנועה הסורית הלאומית, הנתמכת בידי קטאר. סיזאר אמר לחוקרים שתפקידו היה "לצלם עצורים שנהרגו", ושלא נכח בעצמו בהוצאות להורג או בעינויים, אבל שמדובר במערכת ביורוקרטית מאורגנת היטב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ