יום השנה השלישי למהפכה במצרים: 49 הרוגים בסדרת פיגועים ובעימותים

הבוקר הודיע משרד הבריאות המצרי כי מספר ההרוגים עומד על 49. ביום שישי התפוצצה מכונית ממולכדת מול מטה המשטרה בקהיר

ג'קי חורי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
רויטרס

49 בני אדם נהרגו בשלושת הימים האחרונים במצרים, כך מסר משרד הבריאות לאחר סוף שבוע קטלני ברחובות קהיר. הממשלה המצרית עדיין מנסה להציג את המאורעות בסוף השבוע כאירוע חגיגי: יום השנה השלישי למהפכת ה–25 בינואר, שהביאה להדחת הנשיא לשעבר חוסני מובארק. הממשלה, מצדה, האשימה את האחים ותומכיהם בניסיונות לפגוע בחגיגות. דוברים רשמיים טענו כי מאות מתומכי הארגון נעצרו על ידי המשטרה כאשר בכליהם סכינים, בקבוקי תבערה ונשק חם.

ביום שישי בבוקר, יממה לפני יום השנה הרשמי, התעוררו תושבי קהיר לשמע פיצוץ עז שהפר את השקט בבירה המצרית. רכב מסחרי ממולכד בו נהג מחבל מתאבד התפוצץ ברחבת מטה הביטחון והמשטרה במרכז העיר. בחזית הבניין נפער בור בעומק 6 מטרים, ופטריית העשן שהיתמרה במקום נראתה למרחק רב. הבניין, שנחשב לאחד מסמליה של קהיר, ניזוק קשות. לפי דיווחי משרד הבריאות אתמול, חמישה בני אדם נהרגו בפיצוץ ועוד כ–80 נפצעו. גם בניין המוזיאון לאומנות האיסלאם הסמוך ניזוק באופן קשה. שר העתיקות המצרי אמר כי מצלמות האבטחה של המוזיאון צילמו את מבצעי הפיגוע. הוא הוסיף כי מספר חפצי אמנות עתיקים ניזוקו.

לדברי פרשנים הפיגוע עלול לסמן עליית מדרגה במאבק בין הממשלה והצבא לבין האחים המוסלמים ובני בריתם. גורם ביטחוני מצרי אמר שהמפגע ככל הנראה ניסה להיכנס לתוך הבניין, אולם גדרות הבטון שסביבו לא אפשרו זאת, וכך נמנע אסון גדול יותר. ארגון אנסאר בית אל־מקדס, המסונף לאל־קאעדה, פרסם הודעה בה טען כי אנשיו ביצעו את הפיגוע, שלדברי פרשנים מהווה עליית מדרגה משמעותית במאבק בין הממשלה והצבא לבין האחים המוסלמים ותומכיהם. הארגון אף איים להמשיך להילחם בכוחות הביטחון ה"כופרים", כדבריו.

תומכי "האחים המוסלמים" נושאים מפגין שנפצע מירי במהלך העימותים בקהיר, היוםצילום: רויטרס

שעה אחרי הפיצוץ הראשון נשמע פיצוץ נוסף באחד מפרברי קהיר: מטען חבלה מאולתר הופעל בין מכוניות משטרה שחנו בכניסה לתחנת מטרו. בפיצוץ נהרג אדם אחד ושמונה נפצעו. מעט לאחר מכן התפוצץ מטען שלישי ברובע אל־גיזה, בסמוך לתחנת משטרה, והתקבלו התראות על מטענים נוספים בברחבי הבירה. שר הפנים מוחמד אברהים גינה את הפיגועים, בעקבותיהם הוכרזה כוננות ברחבי המדינה — כוחות משטרה, שכללו רכבים משוריינים, הוצבו בפתחי תחנות משטרה, מטות ביטחון ואתרים אסטרטגיים.

שר הפנים אברהים הדגיש כי הפיגועים לא יפגעו בחגיגות יום השנה למהפכה, ומנגד האחים המוסלמים ניצלו את תפילות יום השישי במסגדים כדי לקרוא להמונים לצאת להפגין נגד א־סיסי, ונגד "ההפיכה צבאית". הפריסה הנרחבת של כוחות הביטחון לצד קריאת האחים להפגין יצרו, באופן בלתי נמנע, עימותים קשים ברחובות. בכמה מוקדים כללו העימותים האלימים גם שימוש בנשק חם ובבקבוקי תבערה, ומרבית הנפגעים בסוף השבוע היו בעימותים — ולא בפיגועים.

החגיגות היום נערכו בצל האבטחה הכבדה. אלפי מצרים יצאו לרחובות ולכיכרות, ובכיכר תחריר התאספו המונים שהניפו דגלי מצרים ותמונות של גנרל א־סיסי. הם קראו סיסמאות כמו 'כן למפת הדרכים, לא לטרור', וברקע ניגנו רמקולים בקול גדול שירים המהללים את צבא מצרים. מסביבם, כאמור, נחסמו כבישים מרכזיים, שוטרים וכלבים המאומנים באיתור חומרי נפץ התמקמו בצמתים ובמקומות מרכזיים, ואנשי ביטחון בדקו את זהותם של מי שביקשו להגיע לכיכר תחריר. לצד הפגנות התמיכה בממשלה, גם העימותים ברחבי המדינה גברו, והיום כאמור כבר הגיע מניין הרוגים בסוף השבוע ל־29.

כמו כן, הערב דווח על התרסקות מטוס של חיל האוויר המצרי, בה נהרגו חמישה קצינים וחיילים. הצבא המצרי אישר כי חמישה לוחמים ואנשי צוות נהרגו, אך לא פירט את נסיבות המקרה. עם זאת, ארגון אנסאר בית אל־מקדס טען כי אנשיו ירו טיל לעבר המסוק והפילו אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ