המנהיג הטורקי הגולה גולן: איני מעורב בחקירת השחיתות בשלטון

בראיון טלוויזיוני ראשון זה 16 שנה הכחיש גולן שהורה לפתוח בחקירה נגד שלטון ארדואן; על הישראלים: "מקבלים אותם כחלק מהאנשים בעולם"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

פתהוללה גולן, המנהיג האיסלאמי שנחשב ליריבו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, הכחיש שהשתמש בהשפעתו כדי להתניע את חקירת השחיתות בשלטון הטורקי. גולן אמר את הדברים לבי־בי־סי, בראיון הטלוויזיוני הראשון שלו זה 16 שנה.

גולן בן ה-74 המייצג את האגף המתון במפלגת השלטון האיסלאמית, עומד כיום בראש התנועה העממית "שירות", המקדמת איסלאם סובלני ושמה דגש על חינוך, סיוע חברתי ועבודה קשה. לתנועתו של גולן, המתגורר בגלות במדינת פנסילבניה בארה"ב, מיליוני תומכים והשפעתה מתפרשת בעשרות מדינות מחוץ לתחומי טורקיה.

גולן הגיב להאשמותיו של ארדואן, בן בריתו לשעבר, לפיהן המנהיג הגולה הורה לתומכיו המחזיקים בעמדות בכירות במשטרה ובמערכת המשפט בטורקיה לפתוח בחקירות הללו בניסיון לערער את הממשלה. ארבעה שרים התפטרו מתפקידם בעקבות חקירת השחיתות, שהובילה גם לפיטורי שרים נוספים על ידי ארדואן. צפו בכתבה של בי-בי-סי על גולן:

"לא יתכן שהשופטים והתובעים הללו קיבלו הוראות ממני. אין לי שום יחסים איתם ואני לא מכיר אפילו 0.1% מהם", אמר גולן בראיון שנערך בביתו. "המשטרה ומערכת המשפט ביצעו את החקירה ופתחו את התיק הזה, וזהו תפקידם השגרתי. ככל הנראה, הם לא קיבלו מידע על העובדה ששוחד ושחיתות כבר אינם פשעים בטורקיה", הוסיף בסרקזם. 

רבים בטורקיה, בהם כלי תקשורת ודיפלומטים, אומרים כי סביר להניח שגולן נתן את ההוראה לחקור את בעלי בריתו של ארדואן, במיוחד לאחר שראש הממשלה פעל לסגור בתי ספר של תנועתו של גולן בטורקיה. גולן הדגיש כי רבים מבין מאות השוטרים שהודחו או הורדו בדרגה על ידי ארדואן לאחר פתיחת החקירה אינם קשורים לתנועתו. "הצעדים הללו נועדו לגרום לתנועתנו להיראות גדולה יותר ממה שהיא באמת, ולגרום לאנשים לפחד מאיום שאיננו קיים", אמר.

גולן נשאל בראיון על המתח בין טורקיה לישראל בשנים האחרונות, ואמר כי יריביו בטורקיה "מנסים להציג אותנו כתנועה פרו-ישראלית, מהבחינה שאנו מייחסים להם (לישראל) חשיבות רבה יותר מזו שבקרב שאר האומה שלנו". לדבריו, "אנחנו מקבלים אותם כאנשים, כחלק מהאנשים בעולם", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ