המועצה הצבאית העליונה אישרה מועמדות א-סיסי לנשיאות מצרים

נשיאה הזמני של מצרים, עדלי מנסור, העלה את הגנרל לדרגת "פילדמרשל" לאות תודה על תרומתו הצבאית, רגע לפני פרישתו לחיים אזרחיים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

המועצה הצבאית העליונה במצרים אישרה הערב (שני) לגנרל עבד אל־פתאח א־סיסי להתמודד בבחירות לנשיאות שצפויות להתקיים עד אמצע חודש אפריל. בישיבה מיוחדת שהתקיימה בקהיר ביקש א־סיסי לפרוש מתפקידו, מאחר שעל פי החוקה המצרית החדשה הנשיא חייב להיות אזרח ולא איש צבא במדים.

לאחר מכן, יצא א־סיסי לארמון הנשיאות לפגיעה עם הנשיא הזמני, עלי מנסור, ועם ראש הממשלה הזמני, חאזם אל־בבלאווי, ודן איתם בשינויים הצפויים בממשלה עקב התפטרותו. למעט היותו מפקד הצבאי, א־סיסי הוא גם שר ההגנה המצרי וסגן ראש הממשלה. על פי ההערכות, אל־בבלאווי ינצל את ההזדמנות לשינויים נוספים בהרכב הממשלה.

זמן קצר אחרי הודעת המועצה הצבאית העליונה הודיע מנסור על העלאתו של א־סיסי לדרגת "פילדמרשל", הדרגה הבכירה ביותר בצבא המצרי. על פי הערכות מדובר בסוג של הכרת תודה מצד הצבא לא־סיסי רגע לפני פרישתו לחיים אזרחיים. על פי החוקה המצרית, א־סיסי חייב להציג לפני ההודעה את התמודדותו לנשיאות חתימות של לפחות 20 חברי פרלמנט, אך בשל העובדה שהפרלמנט פוזר - הוא יידרש חתימותיהם של 25 אלף בעלי זכות הצבעה מכל מחוזות מצרים, לפחות 1,000 חתימות מכל מחוז.

תמונה אחרונה עם חברי המועצה הצבאית העליונה. א-סיסי במרכז השורה הקדמיתצילום: אי–פי

כלי תקשורת במצרים החלו הערב בשידור ופרסום כתבות על חייו של א־סיסי והתפקידים שמילא לאורך שירותו הצבאי. כוונתו של א־סיסי להתמודד לנשיאות אינה מפתיעה איש במצרים, שכן שאיש לא הציב אתגר למרותו מאז לקח את שרביט השלטון אחרי הדחתו של מוחמד מורסי ב-3 ביולי אשתקד.

לאורך החודשים האחרונים פעל א־סיסי שלב אחרי שלב להכשרת מועמדותו. בשונה ממורסי, הוא דאג לאשר את החוקה החדשה במשאל עם עוד בטרם התמנה לנשיא ובכך נמנע חמק ממוקש נפיץ במיוחד. החלטתו של מורסי לשנות את החוקה המצרית כבר בחודשי כהונתו הראשונים רק הגבירה את המתיחות במצרים והוציאה מאות אלפים מתומכי הגוש הליברלי־חילוני להפגנות נגד תנועת האחים המוסלמים.

עבד אל פתאח א-סיסיצילום: אי–פי

למרות הדעה הרווחת שא־סיסי יביס את כל מי שיתמודד מולו, במצרים מעריכים כי מערכת הבחירות לנשיאות תהיה מתוחה מאוד. במרכז הדיון הציבורי עומדת השאלה מה תהיה עמדת האחים המוסלמים כלפי הבחירות ואם הגוש האיסלאמי יחרים אותן או לתמוך במועמד עצמאי, לדוגמה עבד אל־מונעם אבו אל־פותוח. גם תנועת הצעירים, שהובילה במידה רבה את ההתקוממות העממית במצרים, מתנגדת לא־סיסי וצפויה לתמוך דווקא במועמד מסוגו של חמדין סבאחי הנאצריסט, שהגיע בבחירות הקודמות אל המקום השלישי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ