השיחות בין המשטר הסורי לאופוזיציה בז'נבה הופסקו לאחר שעתיים וחצי בלבד

באופוזיציה טענו כי הצדדים היו אמורים לדון בהקמת ממשלת מעבר, אולם נציגי המשטר הפתיעו עם נייר עמדה בו דרשו לדון במלחמה בטרור

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

המשא ומתן בז'נבה בין המשטר הסורי לאופוזיציה הופסק אתמול (שני) לאחר כשעתיים וחצי, עקב חילוקי דעות מהותיים על סדר היום ותוך האשמות הדדיות בהכשלת השיחות. לדברי פקיד במשלחת האופוזיציה, הצדדים היו אמורים לדון בהקמת ממשלת מעבר שתכין את המדינה לקראת חוקה חדשה ובחירות, אולם נציגי המשטר הפתיעו עם נייר עמדה בו דרשו לדון בראש ובראשונה במלחמה בטרור. דוברי הממשלה הסורית טענו כי דיון במלחמה בטרור יוביל בסופו של דבר לדיון על תקופת המעבר, אולם האופוזיציה טענה כי המשטר מנסה לדחוק את הסוגיות העקרוניות לשולי סדר היום.

רימא פליחאן, חברת משלחת האופוזיציה, אמרה לעיתונאים בז'נבה כי הדיונים לא ענו על הצפיות. "ביקשנו לדון ביישום הבנות ועידת ז'נבה הראשונה ובתקופת הביניים", אמרה, "אולם במשטר התחילו במדיניות המוכרת של סחבת והסתת הדיון לסוגיות אחרות".

במקביל שר ההסברה הסורי, עמראן א־זועבי, אמר כי המסמך של המשטר כולל חמישה סעיפים שמבטיחים את ריבונותה ועצמאותה של סוריה, וכי כל אזרח סורי בר דעת יסכים לאותם עקרונות - ובראשם המאבק הבלתי מתפשר בטרור. לדבריו, דחיית המסמך על ידי נציגי האופוזיציה מעידה כי הם רוצים "בהרס של סוריה ולא בעצמאותה".

שליח האו"ם אל־אחדר אל־אבראהימי אמר כי בכוונתו להמשיך בדילוגים בין נציגי המשלחות בניסיון לגשר על הפערים. למרות זאת, הערכה היא שהצדדים יתקשו להגיע להסכמות בסבב השיחות הנוכחי, וכי עיקר המאמץ יתמקד בסיוע הומניטארי והפסקות אש נקודתיות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ