שר החוץ האיראני: ארה"ב חיה באשליה לגבי תוכניתנו הגרעינית

זריף תקף בנאומו במינכן את הסנקציות ואמר שהן גרמו רק לטינה בקרב האיראנים כלפי האמריקאים. קרי לזריף: עמדו בהתחייבויותיכם

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר שהסנקציות על איראן הובילו ליותר צנטריפוגות ורק גרמו לטינה בקרב אזרחי איראן כלפי ארה"ב. בנאומו בפני משתתפי הוועידה הביטחונית השנתית במינכן, אמר זריף: "זוהי טעות מצד ידידותינו להאמין שאנחנו כאן בגלל הסנקציות. ארה"ב חיה באשליה שנפרק את כל יכולתנו הגרעינית. יש פתרונות רבים לבעיה הזאת".

"תאמינו לי, אין למערב מונופול על חוסר אמון - יש באיראן הרבה חוסר אמון", אמר זריף על היחסים עם המערב, ואמר שאזרחים רבים באיראן חושבים שהמערב מונע מהם גישה לטכנולוגיה. עם זאת, הוא אמר שהמטרה המרכזית של איראן היא להגיע ל"פתרון טוב, פתרון מאוזן" בנושא הגרעין ואמר כי "פתרון לא מאוזן הוא פתרון לא יציב. 

זריף הוסיף כי למרות שלדבריו, "היחס אל איראן סביב ועידת ז'נבה 2 היה לא מכובד", איראן נותרת מחויבת למציאת פתרון למשבר בסוריה. לגבי ההסכם עם המעצמות, שר החוץ האיראני ציין כי מדינתו והמעצמות נמצאים ב"צומת דרכים היסטורית", וכי האמון בין הצדדים רק מתחיל להבנות. "אני חושב שההזדמנות קיימת, ואני חושב שאנחנו צריכים לנצל אותה". 

זריף בכנס במינכןצילום: רויטרס

לפני נאומו של זריף נפגש שר החוץ עם מקבילו האמריקאי, ג'ון קרי, בשולי הוועידה במינכן. קרי דחק בטהראן לעמוד בהתחייבויותיה לקראת סבב נוסף של שיחות על תוכניתה הגרעינית.

בפגישתם חזר קרי על החשיבות שהמשא ומתן יתנהל בתום לב מצד שני הצדדים, וכן על החשיבות שאיראן תעמוד בהתחייבויותיה למערב. על פי הודעת מחלקת המדינה האמריקאית, קרי הבהיר שארצות הברית תמשיך לאכוף את הסנקציות הקיימות על טהראן. זריף הודיע כי חלק מהדברים שפורסמו כי קרי אמר בפגישתם אינם נכונים.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמר ביום שישי לאחר פגישתה עם זריף שאיראן הסכימה לסבב שיחות נוסף שיחל ב-18 בפברואר בווינה, ובו ישתתפו נציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם וגרמניה.  

ההסכם בין איראן למעצמות, שנחתם ב-24 בנובמבר ונכנס לתוקפו ב-20 בינואר, יהיה בתוקף במשך שישה חודשים בעוד המשא ומתן בין איראן לבין שש המעצמות נמשך. המעצמות ינסו להגיע להסכמה בנושא תוכניתה הגרעינית של איראן לאור החשש שטהראן תנסה להרכיב נשק גרעיני. איראן מכחישה כי לתוכניתה הגרעינית כוונות צבאיות אך אומרת שהסכימה למשא ומתן כדי להקל על הסנקציות.

על פי ההסכם שנחתם בין איראן לשש המעצמות, טהראן תחדול מהעשרת האורניום לרמה של 20%, רמה קרובה מאד לרמה של אורניום לשימוש צבאי, אך תמשיך את ההעשרה ל-5%. בתמורה, ארה"ב והאיחוד האירופי הסירו את הסנקציות על מוצרים פטרוכימיים, כמו זהב ומכות יקרות אחרות, על חלקי מטוסים ושירותים. בנוסף, 4.2 מיליארד דולר מרווחי הנפט האיראנים שהיו מוקפאים בחו"ל יועברו לאיראנים, בשמונה פעימות תוך שישה חודשים. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ