ג'ון קרי בשיחות סגורות: רוצה פתרון אחר בסוריה

סנאטורים רפובליקאים אמרו כי בשיחה סגורה אמר שר החוץ האמריקאי שהוא רוצה לחמש את המורדים המתונים בסוריה. אל-קאעדה התנער מקשר לדאע"ש

לוגו אי-פי
אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוגו אי-פי
אי-פי

שר החוץ של ארה"ב אינו מאמין עוד במדיניות הממשל האמריקאי בסוריה, ואמר זאת ל-15 חברי קונגרס במפגש פרטי, כך מסרו שני סנאטורים שהיו בחדר לאתר "דיילי ביסט". לדבריהם, קרי אמר כי משטר אסד לא ממלא את הבטחותיו לוותר על הנשק הכימי לפי לוח הזמנים שנקבע, רוסיה לא מסייעת לפתרון מלחמת האזרחים, וועידת ז'נבה 2 לא הצליחה.

הסנאטורים סיפרו עוד כי קרי רוצה לחמש את המורדים הסורים, בין היתר כדי לחסום את התקדומתם של הארגונים המסונפים לאל-קאעדה, הידועים ברצונם לפגוע בארה"ב. דוברו של קרי הכחיש את האמירה בנושא הזה, אך לא חלק על נימת השיחה.

"קרי הודה בכך שתוכנית הנשק הכימי מתקדמת לאטה, הרוסים ממשיכים לספק נשק, ואנחנו בנקודה שבה נצטרך לשנות את האסטרטגיה שלנו", אמר הסנאטור לינזי גרהאם רפובליקאי, שהיה בפגישה, "הוא דיבר בפתיחות על הצורך לחמש את המורדים. הוא דיבר בפתיחות על הצורך לגבש קואליציה נגד אל-קאעדה מאחר שהארגון הוא איום ישיר".

ג'ון קרי נואם במהלך ועידת ז'נבה 2צילום: אי–פי

במקביל, ההנהגה המרכזית של אל-קאעדה הודיעה היום (שני) על ניתוק קשריה עם אחת המיליציות החזקות ביותר בסוריה, המכונה "המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה הגדולה" (דאע"ש). לוחמי הארגון פועלים גם מעבר לגבול עם עיראק, וכבשו לצד שבטים סוניים חלקים גדולים מהערים העיראקיות פלוג'ה ורמאדי.

דומה שההודעה היא ניסיון של אל־קעאדה לאושש את השפעתו בקרב הארגונים האיסלאמיים שהצטרפו למורדים בנשיא סוריה בשאר אסד, ובינתיים החלו להיאבק זה בזה. בחודשים האחרונים היו התנגשויות גדלות והולכות בין דאע"ש, הארגון שייסד אבו באכר אל-בגדאדי, העומד בראש סניף אל-קאעדה בעיראק, לפלגים איסלאמיים קיצוניים אחרים.

אל-בגדאדי הקים את דאע"ש אשתקד למרות פקודה מפורשת של מנהיג רשת הטרור, איימן א-זוואהירי, להמשיך בתפקידו בעיראק. בו בזמן אישר א-זוואהירי לארגון אחר, חזית א-נוסרה, לפעול בסוריה בשם אל-קאעדה. אל-בגדאדי התעלם מההוראה והתפשט לסוריה, והפך לכוח מוביל שם.

בהצהרת המפקדה הכללית של אל-קאעדה נאמר כי אין לה כל קשר עם דאע"ש, והודגש כי "אל-קאעדה אינו אחראי לפעולות הארגון האחר". עוד הובהר שאל-קאעדה לא התעלם מהקמת הארגון, "למעשה הורינו לו להפסיק לפעול", כך לשון ההודעה.

המלחמה שימשה קרקע פורייה לארגונים איסלאמיים חמושים. דאע"ש וחזית א-נוסרה הם השניים הגדולים ביותר בהם ושניהם קשורים לאל-קאעדה, אלא שבאביב האחרון נתגלע סכסוך ביניהם. בינתיים גבר דאע"ש על חזית א-נוסרה בחלקים רבים בצפון סוריה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ