נדחו שיחות השלום עם הטליבאן הפקיסטאני - הממשלה לא הופיעה

נציגי הטליבאן הגיעו למקום מפגש באיסלאמבאד, אך צוות המו"מ שכנגד לא הגיע - כנראה בשל ספקות אם הצוות שמולו מייצג את הקיצונים המוסלמים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

רבים חיכו לפתיחת שיחות השלום היום (שלישי)  בין הממשלה , ואי אפשר לומר שהן התחילו ברגל שמאל, מאחר שהן כלל לא נפתחו. צוות המו"מ של הממשלה כלל לא הגיע למקום המפגש בשעה היעודה, לאחר כמה ימים של בלבול באשר לזהות הנציגים של הקיצונים המוסלמים. באתר של רשת בי-בי-סי דווח כי כי הצדדים היו אמורים לשרטט "מפת דרכים" לשיחות.

ראש הממשלה הודיע בשבוע שעבר על פתיחת השיחות, למרות סדרת פיגועים שארעו במדינה בתקופה האחרונה. בינואר נהרגו יותר מ-100 בני אדם בפעולות טרור של המוסלמים הקיצונים ברחבי פקיסטאן. בהתאם, סבורים רבים שקיום המגעים הוא פרס למחבלים, וכי השיחות רק ידרבנו אותם להמשיך בדרך האלימות. השיחות ייפתחו אף שמומחים סברו כי הצדדים עומדים בפני עימות נוסף, שיכלול מבצע צבאי נגד מעוזי טליבאן באזורים השבטיים שלאורך הגבול עם אפגניסטאן – בייחוד באזור צפון וזיריסטאן.

הבוקר ב-14:00 (שעון מקומי) הגיעה שלישיית הנציגים של הטליבאן למקום המוסכם במרכז הבירה איסלאמבאד. "הגענו בזמן למפגש, אבל הממשלה לא הופיעה", אמר בכעס לאחר שעתיים מאולאנה סמי אול-חאק, אחד מנציגי הטליבאן ואיש דת קיצוני, הידוע בכינוי "אבי הטליבאן". עם זאת, הוא הוסיף: "הדלת שלנו פתוחה תמיד לשיחות. זו הזדמנות נדירה, ואנו לא רוצים לבזבז אותה".

צוות המו"מ של הטליבאן באיסלאמבאדצילום: אי–פי

בימים האחרונים שרר בלבול באשר לציפיות מפתיחת המגעים הרשמיים. הטליבאן מינו רשימת אישים מוכרים לייצגם, כנראה בלי להתייעץ איתם על כך לפני כן. כוכב הקריקט והפוליטיקאי האהוד אימראן חאן דחה באופן מיידי את בקשת הטליבאן, וכך גם איש הדת הקיצוני מאולאנה פזלור רחמן. דובר של רחמן אמר: "אם ממנים כל אדם על כדור הארץ, איך יהיו דיונים? המנגנון הנכון חשוב מאוד אם רוצים במגעים".

לפי הבי-בי-סי, בצוותו המשא ומתן שהרכיב שריף נמנים עיתונאים, שגריר לשעבר וקצין לשעבר בשירותי המודיעין הפקיסטאניים (הידועים לשמצה בתמיכתם בארגוני טרור שונים). העיתונאי רחימוללה יוסופזאי, חבר צוות המשא ומתן של הממשלה, נשמע ספקן לפני שהמגעים היו אמורים להתקיים: "ישנם כמה דברים שיש להבהיר. הטליבאן מינה ועדה הנמצאת מחוץ לתנועה. אנשים שהם פוליטיקאים, שמאמינים במאבק בדרכי שלום לכינון שלטון איסלאמי. הם חלק מהוועדה. אז אנחנו מחכים להבהרות אם האנשים האלה באמת יכולים לייצג את הטליבאן".

בנובמבר האחרון מנהיג טליבאן חכימוללה מחסוד בתקיפה אווירית אמריקאית. במקומו נבחר לתפקיד מאולנה פזלוללה, הידוע בכינויו "מולה רדיו" בשל דרשותיו המשודרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ