לראשונה זה עשור: איראן הסכימה להתייחס להיבטים צבאיים בתוכנית הגרעין

בטהראן הסכימו להסביר מדוע הם זקוקים לנפצים שמשמשים להרכבת פצצות אטום, אך לא מאפשרים לפקחים של סבא"א להיכנס למתקן בפרצ'ין

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שבוע לפני תחילת המשא ומתן בין איראן לבין שש המעצמות על הסדר קבע סביב תוכנית הגרעין של טהראן, הניבו המגעים המקבילים בין הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לבין איראן התפתחות משמעותית. לראשונה זה עשור הסכימה היום (ראשון) הרפובליקה האיסלאמית לספק הסברים לגבי חשדות סבא"א בעניין היבטים צבאיים אפשריים של תוכנית הגרעין שלה.

במסגרת ההבנות הסכימה איראן לספק לסוכנות "מידע והסברים" בעניין הצורך שלה בפיתוח נפצים אלקטרוניים מהירים (Exploding Bridge Wire detonator), המסוגלים לספק מתח חשמלי גבוה במהירויות גבוהות ובדיוק רב. אף שיש לנפצים האלה גם שימוש אזרחי, מדובר ברכיבים הדרושים להרכבת פצצת אטום בתצורת "קריסה" (implosion), הנחשבת יעילה יותר מתכנונים אחרים של נשק ביקוע גרעיני.

הנכונות האיראנית לספק מידע על הניסויים שביצעה לכאורה בנפצים לפצצות גרעין היא צעד קדימה מבחינת שיתוף הפעולה בין המשטר בטהראן לבין סבא"א. אולם, בשלב זה האיראנים עדיין מסרבים לאפשר לפקחי הסוכנות לבקר בבסיס הצבאי בפרצ'ין, שבו לפי החשד בוצעו בעבר ניסויים בייצור רכיבים לנשק גרעיני, ובפרט ניסויים בראשי נפץ.

נציג סבא"א טרו וריוראנטה (מימין) ושגריר איראן לסוכנות רזא נג'אפי לאחר החתימה על ההסכמותצילום: אי-אף-פי

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודיעה על עוד ששה צעדים שהסכימה איראן לבצע עד 15 במאי. האיראנים יאפשרו לפקחים לבקר במכרה האורניום ליד העיר יאזד, ויספקו מידע על תפוקתו. בנוסף, הם יעבירו מידע על מתקן האחסון של האורניום הגולמי בארדאקאן.

האיראנים הסכימו גם לספק לסבא"א את המפרט הטכני ואת התוכניות של כור המים הכבדים באראק, שבו לפי החשד במערב ובישראל הם מעוניינים לייצר פלוטוניום לפצצת אטום, במסלול מקביל להעשרת האורניום. המשטר בטהראן הסכים עוד לאפשר לפקחי סבא"א לבקר במתקן העשרת האורניום בלייזר בלשקאר-אבאד. האיראנים אף התחייבו לספק לסבא"א מידע מפורט על אורניום שייבאו ממדינות אחרות, וכן על פעילות ייצור אורניום מפוספטים.

ביום שלישי הבא, 18 בפברואר, ייפתחו בווינה השיחות בין איראן לשש המעצמות על הסדר הקבע בעניין תוכנית הגרעין. המשא ומתן צפוי להימשך ששה חודשים, שבמהלכם ינסו הצדדים להגיע להסכם שיאפשר לאיראן להמשיך בתכונית הגרעין האזרחית שלה, אבל יצמצם בצורה משמעותית את תשתית העשרת האורניום שלה, בצורה שתרחיק אותה בין שנה לשנתיים מהיכולת להרכיב נשק גרעיני.

הבוקר, לפני ההודעה שפרסמו איראן והסוכנות תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה את המגעים עם איראן, ואמר כי ההקלות הבינלאומיות של הסנקציות רק גרמו לאיראן להקצין את פעילותה בתחום הטרור. "הקהילה הבינלאומית מפחיתה את הסנקציות על איראן - ואיראן מגבירה את התוקפנות הבינלאומית שלה. זו התוצאה האמיתית של הצעדים עד עכשיו", אמר נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ