תיעוד: צבא ארה"ב לוכד בכיר באל־קאעדה בשתי דקות

ה"וושינגטון פוסט" מפרסם סרטון שמתעד כיצד צבא ארה"ב מכתר את אנאס א-ליבי, לוכד אותו ברכבו וחוטף אותו. בני ביתו המבולבלים מתועדים גם הם

"הארץ"
"הארץ"

לאחר תפילת הבוקר ב-5 באוקטובר בשנה שעברה, שב נאזי עבד אל־חמד א־רוקי, בכיר אל־קעאדה מבוקש שמוכר בשם אנאס א־ליבי, לביתו בטריפולי. הוא עצר את מכוניתו מול הבית בשכונה האמידה בבירה הלובית בשעה 06:38, כשעוד היה חושך, ומיד לאחריו עצרה מכונית מסחרית לבנה וחסמה אותו מאחור.

האירועים שקרו מיד לאחר מכן היו מהירים מאד: שלושה גברים זינקו מתוך המכונית הלבנה באקדחים שלופים בעוד מכונית שנייה מגיעה לחזית מכוניתו של א־ליבי, ומכונית שלישית אורבת בקצה הרחוב. הגברים הוציאו את א־ליבי ממכוניתו, הכניסו אותו לתוך המכונית ונסעו משם במהרה. כל העניין לקח פחות משתי דקות.

את הסצנה הזאת ניתן לראות בסרטון שהגיע לידי ה"וושינגטון פוסט" וצולם במצלמה במעגל סגור שהוצבה על גג אחד מבתי השכונה. בסרטון מתועדת גם תגובתם של בני ביתו המבולבלים של א־ליבי, זמן קצר לאחר היעלמו.

לכידתו של א־ליבי היתה הסיום המפואר של מרדף שנמשך 13 שנה אחר האדם שנחשב בעבר למקורב ביותר לאוסמה בן לאדן. הוא היה מעורב בפיגועים בשגרירויות ארה"ב במזרח אפריקה ב-1998, שהביאו למותם של למעלה מ-200 בני אדם. במבצע לכידתו לקחו חלק ה-CIA, ה-FBI וכוח הדלתא המיוחד של צבא ארה"ב, ולאחר שנתפס הוא הועבר לבסיס צבא לוב ולאחר מכן לספינת מלחמה אמריקאית ששטה לא רחוק מחופי לוב.

כיום נמצא א־ליבי בניו יורק ומחכה להמשך משפטו. בשימוע שנערך לו באוקטובר, הוא טען לחפותו באישומי מעורבות בטרור. עורך דינו טוען כי החשוד בטרור מעולם לא נשבע נאמנות לבן לאדן וכי נטש את תוכניות הפיגועים בשגריריות ארה"ב אפריקה כמעט ארבע שנים לפני שיצאו לפועל. "מרשי חף מפשע ואינו קשור לכל פעולה שהביאה בעקיפין או במישרין לפגיעה בשגרירויות בניירובי או בדאר א־סלאם. משפטו יוכיח זאת מעל כל צל של ספק", כך אמר עורך דינו של א־ליבי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות