מדינות המפרץ יספקו נשק מתקדם למורדים הסורים

סעודיה, ירדן ואיחוד הנסיכויות מנסות להחזיר את היוזמה למורדים, ויספקו להם טילים נגד מטוסים וטנקים. ארה"ב מתנגדת, אך תממן משכורות ללוחמים

"הארץ" ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ" ורויטרס

בעלות בריתה של ארצות הברית בקרב מדינות ערב יחלו לספק למורדים הסורים נשק מתקדם, הכולל מערכות טילים ניידות נגד מטוסים – כך אמרו הבוקר (שבת) גורמים דיפלומטיים ואנשי אופוזיציה לעיתון "וול סטריט ג'ורנל". בין היתר, נאמר כי סעודיה תספק מערכות כאלה מסין, כמו גם טילים נגד טילים מתוצרת רוסיה. ההחלטה על כך התקבלה בפגישה בעמאן, שבה השתתפו גם מסעודיה ומאיחוד הנסיכויות.

לפי הדיווח, בארה"ב עדיין ממשיכים לאספקת נשק כזה לידי המורדים, מחשש שייפול לידי גורמים קיצוניים, דוגמת הארגונים המזוהים עם אל-קאעדה. זהו הלקח של הסיוע למוג'הידין באפגניסטאן בשנות ה-80, שנלחמו בצבא האדום במדינה, אך אחר כך גורמים בהם היו התשתית להקמת הטליבאן ואל-קאעדה. בדיווח נאמר שהאמריקאים מסתפקים ביניים בסיוע כלכלי למימון משכורותיהם של לוחמי המורדים.

כמו כן, נכתב בדיווח כי מטרת הנשק היא לפגוע בשני היתרונות המשמעותיים של צבא סוריה על פני כוחות האופוזיציה – חיל האוויר והטנקים. גורמים בצבא סוריה החופשי מסרו כי נאמר להם שהנשק יהיה בכמויות משמעותיות, וכי הוא ממתין כעת במחסנים בירדן ובטורקיה. בין היתר, נאמר כי ההחלטה לחמש את המורדים התקבלה לאור המבוי הסתום שאליו נקלעו השיחות עם המשטר בז'נבה. אנשיו של אסד מסרבים לדון בהקמת ממשלת מעבר, ומתעקשים להתמקד במלחמה ב"טרור" – הכינוי שלהם לכלל פעילות המורדים בסוריה.

מורד סורי מצבא סוריה החופשי בחאלבצילום: אי-אף-פי

גורם דיפלומטי מערבי סיפר כי המשלוחים לדרום סוריה יהיו גדולים יותר, מאחר ששם המורדים מאוחדים יותר תחת צבא סוריה החופשי, בניגוד לצפון המדינה, שם יש נוכחות מוגברת לארגונים קיצוניים כמו חזית א-נוסרה, המזוהה עם אל-קאעדה. התוכנית עולה בקנה אחד עם הארגון מחדש של המורדים בדרום לכדי חזית אחת, שמטרתה להסיר את המצור שמטיל הצבא על פרברי דמשק.

בתוך כך אמר אמש נשיא ארה"ב ברק אובמה כי הוא בוחן דרכים חדשות ללחוץ על משטרו של בשאר אסד. בה בעת התחייב הנשיא בפגישתו עם מלך ירדן עבדאללה השני לסייע לארצו, הסובלת מהמשך מלחמת האזרחים בסוריה השכנה.

שני המנהיגים נועדו באתר הנופש סאנילאנדס, שהיה אחוזה של התורם המנוח וולטר אננברג, באזור המדברי בקליפורניה. אובמה אמר לכתבים, ישוב על כיסא לצד המלך עבדאללה, כי הוא אינו צופה שהסכסוך בסוריה ייפתר בקרוב, וכי "אנו עומדים לנקוט צעדים מידיים כדי לעזור למאמץ ההומניטארי שם". הנשיא האמריקאי הוסיף: "יהיו גם צעדי ביניים שאפשר ליישם כדי להגביר את הלחץ על משטר אסד, ועלינו להמשיך לעבוד יחדיו עם כל הצדדים הנוגעים בדבר כדי להתקדם לעבר פתרון דיפלומטי".

נשיא ארה"ב אובמה עם מלך ירדן עבדאללה השניצילום: רויטרס

אובמה לא פירט אילו צעדים נשקלים, אבל שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי אמר במסעו לאסיה, כי ישנן אפשרויות חדשות העומדות לדיון. "התחלנו להגביר את תמיכתנו באופוזיציה המתונה, ולירדן תפקיד חשוב ביחסים עמה", סיפר בכיר בממשל אובמה, לאחר פגישת הנשיא עם עבדאללה. בין היתר, הודיע אובמה למלך הירדני כי ארה"ב תספק ערבויות במיליארד דולר כדי לסייע לממלכה ההאשמית להתמודד עם יותר מ-600 אלף פליטים סורים שנמלטו משטחה, כמו גם עם בעיות כלכליות אחרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ