סבא"א: איראן מקיימת את הסכם הגרעין, צמצמה מאגר האורניום

בדו"ח ההתקדמות על יישום ההסכם נכתב שמאגר האורניום המועשר לרמה גבוהה צומצם ברבע בחודש, והפסקת ההעשרה לרמה הזו נמשכה

ד־פ־א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד־פ־א

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הודיעה כי איראן עומדת בהתחייבויותיה לפי הסכם הביניים על תוכנית הגרעין שלה. בהודעה נאמר כי האיראנים המשיכו להגביל חלקים בפרויקט האטום, ומאפשרים פיקוח בינלאומי חודרני יותר במתקניה.

דו"ח סבא"א על התקדמות יישום הסכם ז'נבה התפרסם שעות לאחר שאיראן ושש המעצמות הסכימו בווינה ללוח זמנים לוחץ לשיחות על הסכם קבע לגבי תוכנית הגרעין האיראנית. במסמך נאמר כי טהראן צמצמה את המאגר שלה של אורניום מועשר לרמה גבוהה (20%) בכרבע מאז נכנס ההסכם לתוקף ב-20 בינואר. החשש של הקהילה הבינלאומית הוא שאיראן תשתמש באורניום המועשר הזה ותהפוך אותו במהירות לחומר מועשר לרמה המתאימה להרכבת פצצת אטום.

כמו כן, בהתאם להסכם, המשיכו האיראנים בהפסקת העשרת האורניום ל-20% ולא חידשו את בניית כור המים הכבדים באראק, שעלול להיות נתיב מקביל להרכבת פצצה גרעינית, מאחר שאפשר להפיק באמצעותו פלוטוניום. בנוסף, איראן אפשרה לפקחי סבא"א לבקר במתקני הייצור לציוד העשרת אורניום, צעד שיאפשר לסוכנות לגבש תמונה מדויקת יותר של היכולות הגרעיניות של הרפובליקה האיסלאמית.

פקחים של סבא"א במתקן העשרת האורניום בנתאנז בחודש שעברצילום: אי–פי

"הצעדים שנקטה איראן וההתחייבויות הנוספות שקיבלה על עצמה מהווים צעד חיובי קדימה", נכתב בדו"ח ההתקדמות החודשי של סבא"א על יישום הסכם ז'נבה, "אולם, נותר עוד מרחק עד לפתרון כל הסוגיות שעל הפרק".

אחת הסוגיות המרכזיות שבהן היו צריכים הצדדים בווינה להכריע הייתה השאלה אם תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן תיכלל כחלק מהנושאים שיידונו במשא ומתן על הסדר הקבע. נציגי המעצמות דרשו להכליל את הסוגיה בטענה שמדובר ביישום החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם בנושא תכנית הגרעין האיראנית. האיראנים התעקשו להחריג את נושא תוכנית הטילים מהמשא ומתן בטענה שלא מדובר בסוגיה של קשורה לנושא הגרעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ