לקראת הבחירות לנשיאות, ממשלת מצרים התפטרה במפתיע

ראש הממשלה, חאזם אל-בבלאווי, לא מסר את הסיבה להתפטרות, אולם נראה שהדבר נועד להקל על מועמדותו של שר ההגנה א-סיסי לנשיאות

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

ראש ממשלת מצרים, חאזם אל־בבלאווי, הודיע בצהריים (שני) במפתיע על התפטרות ממשלתו לקראת הבחירות לנשיאות. בנאום טלוויזיוני נמנע אל־בבלאווי למסור פרטים מדויקים על נסיבות ההתפטרות, אולם היא באה בשעה שברחבי מצרים מתנהלות כמה שביתות, בהן אחת גדולה במיוחד של מערך התחבורה הציבורית ועובדי מחלקות התברואה. במקביל מתמודדות מצרים עם מחזור חמור בגז לבישול.

אפשרות אחרת, ריאלית יותר, היא שהמהלך נועד להקל על ההליכים הפרוצדורליים לקראת ההכרזה על מועמדותו של שר ההגנה, עבד אל־פתאח א־סיסי, לנשיאות. לפי שעה לא ברור מי יחליף את אל־בבלאווי, אולם גורמים שונים אמרו לאל־אהרם כי ייתכן שיהיה זה שר השיכון, איברהים מיהליב. "הכדור" בעניין זה נמצא במגרשו של הנשיא הזמני עדלי מנסור. צפו בהתפטרות בבלאווי וא-סיסי ובהודעת אל-בבלאווי:

העיתון הממלכתי "אל–אהראם" דיווח כי אל־בבלאווי, שמונה לראשות הממשלה שבועיים אחרי ההפיכה הצבאית שביולי אשתקד, התבקש להמשיך לכהן בתפקידו עד שימונה לו מחליף. "בשבעת החודשים האחרונים נשאנו באחריות כבדה ובמרבית המקרים התוצאה היתה חיובית", אמר אל־בבלאווי. בהתייחס לשביתות ברחבי מצרים אמר כי "אף ממשלה בעולם אינה יכולה לעמוד בפרק זמן קצר כל כך בכל דרישות הציבור. מטרתנו היתה להוציא את מצרים דרך 'המסדרון הצר' שגורמים האילוצים הביטחוניים והפוליטיים והלחצים הכלכליים".

ההחלטה על התפטרות השרים התקבלה בתוך ישיבה שנמשכה 15 דקות בלבד ובה השתתף גם א־סיסי. על פי ההערכות, א־סיסי יודיע בקרוב על פרישתו מתפקידיו הצבאיים לצורך ההתמודדות.

עדלי מנסור (מימין) וחאזם אל-בבלאוויצילום: אי–פי

על פי החוקה המצרית החדשה שאושרה בחודש שעבר, הבחירות לנשיאות מצרים יתקיימו עד אמצע אפריל ורק לאחר מכן יתקיימו הבחירות לפרלמנט. א־סיסי צפוי לנצח בבחירות הן בזכות הפופולריות הגדולה שלה הוא זוכה בציבור והן לנוכח העובדה שעד כה אף פוליטיקאי או גורם משמעותי בציבוריות המצרית לא הכריז על מועמדותו לתפקיד.

בשבועות האחרונים נמתחת בעיתונות המצרית ביקורת על תפקודו של אל־בבלאווי ובמאמרים רבים הוא מתואר כפוליטיקאי "לא החלטי שמתקשה למצוא פתרונות למשבר הכלכלי העמוק שבו נתונה המדינה". בנוסף, הוא סופג ביקורת על חוסר יכולתם של כוחות הביטחון לעצור את התקפות הטרור שמבצעות קבוצות המזוהות עם תנועת האחים המוסלמים או עם ארגונים איסלאמיים קיצוניים יותר. בהתייחס לביקורת טען אל־בבלאווי כי "אין זו השעה לדרישות" וכי "הציבור חייב להקריב את האינטרסים הפרטיים שלו לטובת האומה".

מצרים סובלת מגל שביתות, המרכזית מביניהן של עובדי התברואהצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ