סבא"א גנזה דו"ח על איראן 
כדי לא לפגוע בשיחות הגרעין

הדו"ח, שתוכנן להתפרסם אשתקד, היה צפוי לכלול מידע נוסף על מחקרים וניסויים בתוכנית הגרעין של טהראן, שלא פורסם עד היום

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית התכוונה לגבש דו"ח מקיף על איראן ובו מידע נוסף על מאמציה לפתח נשק גרעיני, אבל חזרה בה מכוונתה לנוכח השיפור ביחסיה של טהראן עם המערב. כך מסרו מקורות הבקיאים בעניין.

בסוכנות חששו שהדו"ח, שתוכנן להיכתב בשנה שעברה, יעורר תרעומת באיראן ויפגע במאמצים להסדיר את המחלוקת בנוגע לשאיפותיה הגרעיניות - מאמצים שהתעצמו עם כניסתו לתפקיד של נשיא איראן חסן רוחאני באוגוסט האחרון, והובילו לחתימת הסכם הביניים עם שש המעצמות ולסיכום בין טהראן והסוכנות על שקיפות בנושא הגרעין. לדברי המקורות, הרעיון עלה באמצע 2013, כאשר המגעים בין הסוכנות לבין המשטר האיראני נקלעו למבוי סתום.

אחד המקורות ציין כי נראה שישראל, שהגדירה את הסכם הביניים בין איראן והמעצמות "טעות היסטורית" משום שלא אילץ את טהראן להפסיק לחלוטין להעשיר אורניום, היא המדינה היחידה שעשויה למתוח ביקורת על ההחלטה שלא לחבר את הדו"ח בנסיבות הקיימות. איראן והמעצמות מקוות להגיע כעת להסכם סופי בסוגיית הגרעין עד חודש יולי, שבו יפוג תוקפו של הסכם הביניים.

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ושרת החוץ האירופית קתרין אשטון בשיחות הגרעין בווינה, בשבוע שעבר צילום: אי־פי

ההחלטה שלא לפרסם את הדו"ח החדש מעלה שאלות בנוגע לאופי המידע שאספה סוכנות האו"ם בשנתיים שחלפו מאז הדו"ח האחרון שלה על איראן, בנוגע למה שהוגדר "הממדים הצבאיים האפשריים" של תוכנית הגרעין האיראנית. טהראן טוענת שתוכנית הגרעין שלה נועדה למטרות שלום, ומכחישה את טענות המערב שהיא שואפת לפתח יכולת לבנות פצצות גרעיניות.

לדברי אחד המקורות, הנתונים המעודכנים כוללים פירוט רב יותר על מחקרים וניסויים שאליהם התייחסה הסוכנות בדו"ח שלה משנת 2011. נראה שהדו"ח החדש היה כולל "מידע מעודכן" לגבי היבטים אלה, שעלול היה להגביר את החשש ביחס לכוונותיה של איראן. סבא"א מסרה שהיא אספה מאז מידע נוסף, המגבה את הטענות שהופיעו בדו"ח הקודם.

דו"ח סבא"א מנובמבר 2011 נחשב החריף ביותר שפרסמה הסוכנות בנוגע לאיראן והכיל נתוני מודיעין שעלה מהם כי היא פועלת לייצור נשק גרעיני, טענה שהוכחשה על ידי טהראן. לשכת נתניהו אמרה אז כי הדו"ח "מאשש את טענת הקהילה הבינלאומית ואת טענת ישראל כי איראן מפתחת נשק גרעיני", וארה"ב הגדירה את ממצאיו "מטרידים" ותבעה מאיראן הבהרות. לאחר פרסום הדו"ח החמירו מדינות המערב את הסנקציות על איראן, בין היתר באמצעות חרם נפט שהטיל עליה האיחוד האירופי ב–2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ