פיוטר לבנדובסקי, טהראן

שר החוץ הפולני רדוסלב שיקורסקי הוא הדיפלומט הבכיר הפולני הראשון שמבקר בטהראן זה למעלה מעשור. הביקור, שנערך בסוף השבוע האחרון, הוא חלק מהתחממות היחסים ההדרגתית בין איראן לאיחוד האירופי מאז שטהראן חתמה על הסכם הגרעין בז'נבה. בביקורו שיקורסקי חלק כבוד לחיילים הפולנים שברחו לאיראן במלחמת העולם השנייה. שר החוץ הפולני הניח זר בבית הקברות בטהראן. "אבותינו התקבלו כאן בסבר פנים יפות ואנחנו זוכרים היטב את העובדה הזאת", אמר שיקורסקי לאחר ביקורו במקום.

לקשרים האמיצים בין איראן לבין פולין יש היסטוריה ארוכה. ב-1942, באמצע מלחמת העולם השנייה, התקבלו באיספהאן ובערים איראניות אחרות כ-120 אלף פולנים - גם חיילי צבאו של אנדרס (כוח פולני גדול שנלחם במסגרת בעלות הברית במלחמת העולם השנייה) וגם אזרחים שנמלטו מברית המועצות. רבים מהם מתו זמן קצר לאחר מכן בשל בריאותם הלקויה.

ביקורו של שר החוץ הפולני נערך שלושה חודשים אחרי שאיראן חתמה על הסכם הגרעין עם הקהילה הבינלאומית בז'נבה. "איראן היא שותפה חשובה בשבילנו. אנחנו מקווים שטהראן תמצא את הדרך לשכנע את העולם כי תוכניתה הגרעינית נועדה לצרכי שלום, וכי ההסכם הסופי ייחתם", אמר שיקורסקי לאחר שנפגש עם מקבילו האיראני מוחמד ג'וואד זריף. פולין איננה חלק מ-P5+1 המדינות שמנהלות את המשא ומתן עם איראן, אך כחברה באיחוד האירופי היא חייבת לאכוף את הסנקציות שמוטלות על ידי בריסל.

"אנחנו שמחים על שיתוף הפעולה בינינו, אך יש עוד הרבה מה לעשות", אמר זריף. שני השרים הסכימו לפתח את שיתוף הפעולה הכלכלי בין המדינות, בעיקר בתחומי תעשיות התרופות, הפטרוכימיה והמזון. יש תחומים רבים שאינם נכללים בסנקציות ופולין רוצה לנצל אותם, אמר אחד הדיפלומטים לעיתונאים.

שרי החוץ של איראן ושל פולין זריף ושיקורסקיצילום: אי-אף-פי

התוכנית המפורטת עדיין לא הונחה על השולחן, מאחר שביקורו של שר החוץ הפולני נערך בראש ובראשונה למטרות היכרות. באפריל אמור לבקר בטהראן סגן ראש ממשלת פולין לענייני כלכלה, יאנוש פייחוצ'ינסקי, עם קבוצה של אנשי עסקים פולנים. גם שר החוץ שיקורסקי בא מלווה בלמעלה מ-20 אנשי עסקים בכירים. פגישותיהם בטהראן בוטלו כשהוחלט לקטוע את הביקור בשל האירועים בחצי האי קרים.

בתקופתו של אחמדינג'אד המשיכו היחסים בין פולין לאיראן להיות קורקטיים, מאחר שוורשה לא היתה מעורבת ישירות בהטלת הסנקציות על טהראן ולכן לא הותקפה על ידי השלטונות האיראניים. היו אפילו ניסיונות לארגן ביקורים בוורשה ובטהראן כאחד, אך כולם נכשלו בשלבים המוקדמים.

בשנתיים האחרונות מבקשת איראן לקדם את שיתוף הפעולה עם פולין. באפריל 2012 ביקר דובר משרד החוץ האיראני, רמין מהמנפאראסט, בבירת פולין ונפגש עם בכירים במשרד החוץ ועם עיתונאים. בשנה שעברה, לאחר ניצחונו של חסן רוחאני בבחירות לנשיאות איראן, השתתפה סגנית הנשיא מסומה אבטקאר בוועידת האו"ם לענייני אקלים שנערכה בוורשה ופגשה בהזדמנות זו גם בכירים פולנים.

אחדים מהפרשנים הפולנים טענו באותה עת כי איראן מבקשת לרכוש לעצמה בעלות ברית מבין מדינות האיחוד האירופי כדי להקל בסנקציות הנפט, אך ביקורים אלה לא הניבו שינויים במדיניות האיחוד האירופי ופולין כלפי תוכנית הגרעין האיראנית. "הם מחפשים ידידים רבים. אנחנו פתוחים, אך נמשיך להיות זהירים", אמר דיפלומט פולני בכיר.

ביקורו של רדוסלב שיקורסקי זכה לסיקור נרחב בתקשורת האיראנית. בימים האחרונים התראיין השגריר הפולני בטהראן, יוליוש גוילו, בכלי תקשורת איראניים רבים. "פולין ניסתה תמיד לגשר בין איראן לבין האיחוד האירופי", אמר השגריר בריאיון לעיתון "טהראן טיימס".

בפגישתם בטהראן שוחחו שני השרים גם על המצב בסוריה, ושיקורסקי קרא לקהילה הבינלאומית לכלול את איראן בתהליך השלום הסורי. ממשלת איראן הוזמנה לקחת חלק בדיוני ועידת ז'נבה 2 שנערכו בינואר, אך ההזמנה בוטלה על ידי מזכ"ל האו"ם באן קי־מון בעקבות התנגדותה של ארה"ב.

שיקורסקי, שדיבר בטהראן בפולנית, קרא גם לממשלת איראן לפעול יותר להגנה על זכויות האדם. הוא הזכיר את מספרן המאמיר של ההוצאות להורג באיראן ואת הצנזורה על האינטרנט. "בבוקר, כשניסיתי לגלוש לאתר של אחד העיתונים הפולניים החשובים, קיבלתי את ההודעה שהאתר חסום. זה זעזע אותי", אמר שיקורסקי במסיבת העיתונאים. חברי המשלחת הפולנית סיפרו שכששיקורסקי העלה את העניין בשולחן הדיונים, כל חברי המשלחת האיראנית חייכו.

פיוטר (שם בדוי) הוא עיתונאי פולני שהתלווה לביקור שר החוץ בטהראן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ