מצרים צועדת 
על קיבתו של הצבא

המצרים מקווים כי עם בחירתו הצפויה של א־סיסי לנשיאם, יצליח מי שעמד בראש המערכת הכלכלית המשפיעה במדינה להציל את המערכות הקורסות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

״הגנרל עבד אל־פתאח א־סיסי, סגנו הראשון של ראש הממשלה, המפקד הכללי של הכוחות המזוינים, שר ההגנה והייצור הצבאי הבהיר כי כל אדם אשר אוהב את מצרים ואת המצרים לא יוכל להפנות עורף לעמו, אם מצא שחלק גדול ממנו קורא לו לבצע משימה לאומית״, כך ציטט השבוע העיתון אל־אהראם הממשלתי את נאומו של א־סיסי בפני המכללה הצבאית.

התארים הרבים שבהם נושא א־סיסי מזכירים במידה רבה את תואריהם המופלגים של מנהיגים אחרים במדינות ערב, אבל אלה כנראה עומדים להתקצר בקרוב לתואר משמעותי אחד: ״נשיא הרפובליקה״. רשמית, נותר עדיין להמתין להודעה מפורשת ולרישום מסודר להתמודדות על כהונת הנשיא, אולם א־סיסי סילק לפחות כל ספק שעוד היה בדבר כוונתו. מועד לבחירות טרם נקבע, אבל על פי דיווחים במצרים א־סיסי החל כבר ברה־ארגון של הצבא המצרי, בעיקר בתחום המודיעין והרכש הצבאי.

הוא גם מקיים התייעצויות לשינוי מבנה המשטרה. גם בשאלה מי יחליפו כשר ההגנה, כאשר ייבחר לנשיא, מתנהלים דיונים פנימיים בצמרת הצבא, אשר על פי החוקה החדשה, המועצה הצבאית העליונה היא שאמורה להמליץ, כלומר, לקבוע, את המינוי החשוב הזה.

עצרת תמיכה בא־סיסי בקהיר, לפני כשבועייםצילום: רויטרס

״מצרים לא תוכל להתקדם אם תישען רק על סיוע, עלינו לפעול יחד כדי שמצרים תהיה מצרים״, קבע א־סיסי בנאומו. ואכן לצד המלחמה בטרור בסיני ובלב המדינה, הכלכלה תניח לפתחו את האתגר הקשה ביותר, כשהפעם הוא לא יוכל עוד להשקיף מהצד ולתת עצות. הפעם, הוא יצטרך להוכיח יכולת פיקוד כלכלית, במיוחד אחרי שעמד בראש הפירמידה הכלכלית הגדולה במדינה, שבה הצבא ושלוחותיו מחזיקים בנתח עצום של המשק.

איש אינו יודע להעריך במדויק מה היקף השליטה הכלכלית של הצבא במשק המצרי. העיתון הגרמני די וולט העריך החודש שמאז תחילת המהפכה ב–2011 הוא הגדיל את חלקו במשק עד ל–45%. מומחים מצרים גורסים כי שיעור זה מופרז ונמצא יותר באזור שבין 10 ל–20 אחוזים. ואולם, כלי תקשורת במצרים אינם רשאים לפרט מי מבין המפעלים והפרויקטים האזרחיים או הצבאיים נמצאים בבעלות הצבא שכן זהו סוד מדינה, שכל פרסום עלול להביא למעצרו והעמדתו לדין של המפרסם. אבל את המידע קשה לכלוא.

המושג ״צבא מצרים״ בהקשר הכלכלי, כולל את מיניסטריון הייצור המלחמתי, את הרשות למוצרים לאומיים ואת הצבא עצמו. תקציביהן של שלוש הרשויות הללו אינם גלויים וגם על פי החוקה החדשה שאושרה בתחילת השנה, הם ימשיכו להיות חסומים לפיקוח ובקרה ציבורית. מכאן שלא רק שההוצאה הישירה של המדינה על רכש וייצור ביטחוני תהיה חסויה, גם רווחיהם של המוסדות הביטחוניים ממעורבותם בשוק האזרחי לא ייוודעו לציבור. כך, למשל, אין לדעת מה תהיה ההכנסה השנתית משותפותו של ״הצבא״ עם החברה הממשלתית לקידוחי נפט, או בכמה מסתכם הנתח שלו בחברת ייצור צינורות הנפט והגז, שבה שותף גם הקונגלומראט הכווייתי האדיר שבבעלות המיליארדר אל־חוראפי.

הצבא דרך שלוחותיו שולט גם באופן מלא על כל המפעלים והסדנאות שקשורים לרשת מסילות הברזל, אחרי שהממשלה ביטלה בשנת 2002 את התוכנית להפרטתם. כך גם נכנס הצבא לפרויקט שיקום מפעל ייצור המכוניות ״נסר״. כמו כן, הוא שותף בשיעור של 12% בחברת ייצור המכולות המצרית, מן הגדולות באזור, חברות בבעלותו מייצרות כרטיסים חכמים לצרכים שונים בשיתוף עם חברה גרמנית, ושותפות אחרת שלו מייצרת מחשבים. בבעלותו שטחי קרקע אדירים שאותם הוא הכשיר לפיתוח חקלאי או לבניית בתי מגורים. לצבא יש ״ערי מגורים״ לקצינים וחיילים שנהנים ממחיר מופחת באופן משמעותי, משירותים מצוינים חינם או במחיר אפסי - כמו בתי ספר, מרפאות, שירותי קהילה והסעות - הממומנים בחלקם מהכנסות הצבא מפעילותו במגזר הפרטי והציבורי.

מפגינות בקהיר מביעות תמיכה בא-סיסיצילום: רויטרס

הצבא נוטל על עצמו מעת לעת אחריות לפעילויות כלכליות שעליהן אחראים בדרך כלל משרדי ממשלה שונים. כך למשל הוא הפעיל את מאפיותיו כאשר המאפיות הפרטיות או הממשלתיות לא יכלו לפעול עקב המהומות שהתחוללו בתקופת המהפכה ואחריה. תחנות הדלק של הצבא השתתפו ב״מאמץ הלאומי״ לחסל את התורים בתחנות ולספק את הצרכים כאשר תחנות הדלק האזרחיות לא עמדו בפרץ או העלימו דלק במחסניהן בתקווה שמחיריהם יעלו.

השבוע ״התנדב״ הצבא להפעיל אוטובוסים ציבוריים בקהיר, על רקע שביתת הנהגים שהצטרפו לאלפי שובתים אחרים שתקוותם להעלאת שכר המינימום מ–150 דולר ל–172 נכזבה. שביתות אלה היו, בין היתר, העילה להתפטרותה המפתיעה של ממשלת חאזם אל־בבלאווי ולמינויו של אברהים מחלב לראשות הממשלה. אגב, הצבא לא רק שבר את שביתת הנהגים, בחלק ממפעליו האזרחיים לא מיישמים את חוק שכר המינימום ושביתות במפעלים אלה, שמעסיקים עשרות אלפי עובדים, אסורות מטבע הדברים.

״הרצון לשרת את העם״ שמניע את א־סיסי להתמודד בבחירות לנשיאות, הוא גם הרצון לדאוג לכך שהצבא לא יאבד את מעמדו הכלכלי. הקומפלקס הצבאי־אזרחי שהחל להתפתח תחת משטרו של גמאל עבד אל־נאצר והתבסס בתקופת סאדאת, ניהל מאבקי קיום תחת משטרו של מובארק. האיום העיקרי הגיע מצדן של תוכניות ההפרטה שקודמו על ידי גמאל מובארק, בנו של הנשיא ועל ידי טייקונים שביקשו ליהנות מהן.

שר ההגנה הקודם, חוסין טנטאווי, עמד על רגליו האחוריות נגד אסטרטגיית ההפרטה בכלל, משום שחשש שהן יפגעו בפרויקטים אזרחיים של הצבא ויעבירו את הכנסותיו הצדדיות העצומות לידי מקורבי הנשיא. משהודח מובארק, מיהרה המועצה הצבאית העליונה ״להיענות לדרישות הציבור״ להעמיד לדין את החשודים בשחיתות כמו הטייקון אחמד עז, מקורבה של משפחת מובארק, וכמובן גמאל ועלא מובארק, בניו של הנשיא לשעבר. כך צד הצבא שתי ציפורים בירייה מכוונת אחת: הוא נראה כמי שבאמת נלחם בשחיתות ובאותה הזדמנות חיסל מתחרים עסקיים.

אם ייבחר א־סיסי לנשיא, שליטתו בשתי הכלכלות, הצבאית והאזרחית, תניח בידיו עוצמה אדירה שתאפשר לו לנווט את כלכלתה של מצרים ללא יריבים ומתחרים וגם ליצור איזון בין צרכיה הביטחוניים של המדינה לבין קשייה הכלכליים.

אם זמן מה אחרי המהפכה ״הלווה״ הצבא לבנק המרכזי כמיליארד לירות מצריות (כ–140 מיליון דולר), תחת שלטונו של א־סיסי, הוא יוכל, אם ירצה, לקצץ את השומן הצבאי שאין עוד כמוהו ולסייע בכך לכלכלת המדינה כולה. זו עשויה להיות סיבה מצוינת לתמוך בבחירתו.

הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי. צפוי להיבחר לנשיאותצילום: אי–פי

אולם לאיש במצרים אין כל ערובה לכך שדווקא השליטה הכלכלית הרחבה הזאת - שלעומת תקופתו של מובארק לא יעמוד מולה גורם מאזן חזק כמו הצבא - לא תעמיק את האופי הטוטליטארי של המשטר החדש. נראה כי בשלב הנוכחי של פוסט־המהפכה, האליטות הפוליטיות החילוניות וחלק מן המפלגות הדתיות, מוכנות להרכין ראש, ולקבל את מרות השלטון הצבאי־אזרחי, ובלבד שמישהו יצליח לחולל את הקסם ולחלץ את מצרים מן המשבר הכלכלי. באין חלופה שתסחוף את הציבור, א־סיסי הפך לסמל התקווה.

"אנו זקוקים לך, אתה המפקד הנאמן", שר שריף חמדי את שירו "השלם את טובך" שהוקדש לא־סיסי. שיר שהפך לסיסמת דף הפייסבוק של מסע הבחירות של תומכיו. למעלה מ–25 מיליון חתימות של תומכים במועמדותו כבר נאספו במסע הזה שעכשיו מצפה לבשורה החדשה מ"האיש שאיננו רואה נגד עיניו דבר זולת האינטרס של ארצו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ