רויטרס

המשטרה בטורקיה מתעמתת הערב (רביעי) עם מפגינים בערים איסטנבול, אנקרה ואיזמיר, שיצאו למחות על מותו של נער בן 15 שנפגע לפני תשעה חודשים במחאה נגד ממשלתו של רג'פ טייפ ארדואן. המשטרה השתמשה בזרנוקי מים ובגז מדמיע כדי למנוע מאלפי בני אדם, בהם אבלים שהשתתפו בלוויית הצעיר, להגיע לכיכר טקסים באיסטנבול.

עשרות אלפים הצטרפו לתהלוכת הלוויה בעיר וקראו להתפטרותו של ארדואן. הנער, ברקין אלבאן, נפגע בראשו מרימון גז מדמיע והיה בתרדמת עד למותו. המפגינים צעקו "ברקין אלבאן בן אלמוות", "על הממשלה להתפטר! ו"טייפ רוצח". חלקם השליכו אבנים על בניין של מפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפיתוח, וניפצו את החלונות.

בכמה מקומות דווח על רימוני גז מדמיע שפגעו בחנויות ובתים, ועל מקרים שבהם הגז חדר לתוך בנייני מגורים. קונים רבים נכלאו בתוך קניון באיסטנבול בשל הפעילות המשטרתית ברחוב מחוצה לו.

הכעס כוון נגד ראש הממשלה מאחר שהוא התיר לכוחות הביטחון להשתמש ביד קשה כדי להתמודד עם גל המחאה ששטף את טורקיה בקיץ האחרון, וכינה את השוטרים גיבורים. שמונה בני אדם, כולל אלבאן, נהרגו בעימותים. כמה שוטרים נחקרו באשר לפגיעה בנער, שנאמר כי יצא לקנות לחם במהלך ההפגנות ברחובות, אך איש לא הועמד לדין.

קהל המחזיק בתמונותיו של אלבאן נאסף בשכונת אוקמידאני בעיר, שבו מתגוררים בעיקר בני מעמד הפועלים, מחוץ למוקד סגידה של המיעוט האלווי. טקס הלוויה הועבר בשידור חי בערוצי טלוויזיה מרכזיים, שכמה מהם ספגו ביקורת בקיץ לאחר שלא סיקרו את המחאה נגד השלטון.

בבירה אנקרה, כמה אלפי מפגינים נאספו בכיכר קיזיליי, והמשטרה ירתה גז מדמיע לעבר מפגינים בשכונה האלווית ענייה שבה נערכו הפגנות נוספות. האלווים הם מיעוט דתי במדינה שרוב תושביה מוסלמים סונים. הם דוגלים בגרסה מתונה של האיסלאם, והתעמתו לא פעם עם ממשלתו האיסלאמיסטית של ארדואן.

7 מתוך 7 |
1 מתוך 7 |
2 מתוך 7 |

ברקע התחדשות המחאה פרשת השחיתות המטלטלת את הממסד הפוליטי הטורקי, שכבר הביאה להחלפת 10 שרים בממשלה. במוקד הפרשה עימות בין ראש הממשלה ארדואן לבעל בריתו הפוליטי לשעבר, המטיף המוסלמי המתון פתהוללה גולן, שרבים מתומכיו נמצאים בעמדות מפתח במשטרה ובמערכת המשפט.

בשבועות האחרונים פורסמו הקלטות שבהן לכאורה נשמע ארדואן מדבר על מעורבותו בפרשת השחיתות, שאת חקירתה ניסה לסכל באמצעות פיטורים נרחבים במשטרה ובתביעה הציבורית. כמו כן, שוחררו בכירים לשעבר בצבא הטורקי, כולל הרמטכ"ל לשעבר אילקר בשבו, שהורשעו בקשירת קשר נגד ממשלתו של ארדואן. רבים בטורקיה רואים בשחרורם ניסיון של הממשלה לפייס את האופוזיציה הכמאליסטית, כדי שלא תחבור לגולן ולאנשיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ