איראן: סיכלנו ניסיון חבלה בכור המים הכבדים באראק

בכיר בסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן אמר כי בחודשים האחרונים סוכלו כמה ניסיונות חבלה בתוכנית הגרעין האיראנית. לא נמסרו פרטים על זהות החשודים

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

השלטונות באיראן דיווחו היום (שבת) כי הם הצליחו למנוע ניסיון חבלה בכור המים הכבדים באראק. הפקיד הבכיר שמסר את הדיווח לא הוסיף פרטים על זהות החשודים בניסיון החבלה, או על אופייה.

ראש מערך האבטחה בסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן, אסגר זרעאן, אמר כי גורמי מודיעין מקומיים סייעו בחשיפת תוכנית החבלה, שאינה הניסיון הראשון לחבל בתוכנית הגרעין האיראנית השנויה במחלוקת. "בחודשים האחרונים סוכלו כמה ניסיונות חבלה תעשייתית לפני שהחשודים השיגו את מבוקשם", ציין זרעאן בהצהרה שפורסמה על ידי הסוכנות בשבת.

בעבר אירעו כמה מקרים בהם התמודדו מתקני הגרעין האיראניים עם מתקפות וירוסים ותולעי מחשב. למרות שזרעאן לא אמר שניסיון החבלה היום כלל מתקפה מסוג זה, תגובתו לאירוע פורסמה במקביל לפתיחתה של מעבדה מיוחדת חדשה, אשר לפי הרשויות בטהראן תילחם בניסיונות חבלה תעשייתיים ותפעל לנטרול תקיפות סייבר. "המעבדה המיוחדת הזו הושקה על מנת לזהות, למנוע, ולהילחם באיומים שונים, הכוללים וירוסי תוכנה מודרניים", סיפר זרעאן בהצהרתו.

כור המים הכבדים באראק, ב-2011צילום: אי–פי

ב-2010 שיבשה זמנית תולעת המחשבים "סטוקסנט"  את הפעלתן של אלפי צנטריפוגות במתקן להעשרת אורניום בנתנז. איראן אמרה אז שהתקפה זו, לצד התקפות וירוסים אחרות, היא חלק ממאמץ מרוכז של ישראל, ארה"ב ובעלות בריתן , שמטרתו לפגוע בתוכנית הגרעין שלה באמצעות מבצעים חשאיים.

בנוסף, בכירים איראניים העלו בעבר את האפשרות כי חברות אירופיות מסוימות מכרו ציוד פגום לאיראן בידיעת סוכנויות המודיעין האמריקאיות וממשלותיהן שלהן, שכן הרכיבים שנמכרו הזיקו ולא סייעו לתוכנית הגרעין האיראנית.

מאז התקפת ה"סטוקסנט" איראן דיווחה גם על גילוי חומר נפץ בכמות זעירה שהוצמד לצנטריפוגות באחד ממתקני הגרעין שלה, אותו הצליחה לפרק בטרם התפוצץ. לטענת הרשויות במדינה, בשלב זה מתקני הגרעין חסינים מפני התקפות סייבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ