אופטימיות באיראן ובמערב: הסכם קבע אפשרי עד יולי

סבב השיחות השני על תוכנית הגרעין הסתיים בהצהרות חיוביות משני הצדדים. בכירים בצוות האמריקאי: "השיחות נכנסו לפרטים יותר מאי פעם בעבר"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הסבב השני של השיחות בין איראן לבין שש המעצמות על הסדר קבע בנושא תוכנית הגרעין הסתיים היום (רביעי) בווינה בהצהרות חיוביות מטעם כל הצדדים. בכירים בצוות המשא ומתן האמריקאי ציינו בתדרוך לכתבים כי השיחות עסקו בנושאי מפתח כהעשרת האורניום באיראן, עתיד כור המים הכבדים באראק והסרת הסנקציות, "ונכנסו לפרטים יותר מאי פעם בעבר".

בסיום סבב שיחות אינטנסיבי בן יומיים סיכמו שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, המנהלת את המו"מ מטעם שש המעצמות, ושר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף, על קיום סבב שיחות נוסף בווינה כבר בעוד שלושה שבועות, בין 7 ל-9 באפריל. כמה ימים קודם לכן יגיעו לווינה מומחי גרעין וסנקציות מאיראן ומשש המעצמות כדי לדון לעומק בפרטים הטכניים.

שר החוץ האיראני זריף ועמיתתו מטעם האיחוד האירופי קתרין אשטון, היום בווינהצילום: אי-אף-פי

שר החוץ האיראני זריף נשמע אופטימי מאוד בתדרוך שקיים לכתבים האיראנים לאחר סיום סבב השיחות. הוא ציין כי הוא מקווה שניתן יהיה להתחיל ולגבש טיוטה להסדר קבע בעניין תוכנית הגרעין כבר במהלך אפריל או מאי. לדבריו, במקרה כזה ייתכן שהסנקציות על איראן יוסרו כבר בסוף יולי, אז יסתיימו ששת החודשים שהוקדשו לשיחות על הסדר הקבע. זריף אמר כי יש "סימנים להתקדמות לקראת הסכם" וכי הצדדים קרובים להבנות לגבי כיצד יוסרו הסנקציות במסגרת הסדר קבע. "כל הממסד האיראני מגויס עם הרבה רצון טוב כדי ששיחות הגרעין יצליחו", הצהיר.

ראשי צוותי המשא ומתן של גרמניה וצרפת נשמעו גם הם אופטימיים לגבי הסיכוי להגיע להסדר קבע. המנכ"ל המדיני של משרד החוץ הגרמני, האנס דיטר לוקאס, אמר לסוכנות הידיעות "בלומברג" כי סבב השיחות בווינה עסק בכל הנושאים והביע תקווה שניתן יהיה להגיע להסכם עד יולי. עמיתו הצרפתי, ז'אק אודיבר, אמר לבלומברג כי השיחות היו מועילות וכי השגת הסכם לפני יולי היא דבר אפשרי.

בכירים בצוות המשא ומתן האמריקאי הביעו שביעות רצון מסבב השיחות בווינה, אך נשמעו זהירים יותר לגבי סיכויי ההגעה להסכם. "עשינו סדר בנושאים שעלינו לדבר עליהם והתחלנו בדיונים", אמר הבכיר האמריקאי. "אבל זה עדיין לא המשא ומתן הקשה, שעוד צפוי להגיע בהמשך". הבכיר האמריקאי ציין כי "תידרש עבודה קשה" כדי לפתור את המחלוקות בין איראן לבין שש המעצמות בנושא העשרת האורניום בשטח איראן במסגרת הסדר הקבע. לדבריו, כל הסרה של סנקציות מעל איראן כחלק מהסדר קבע תהיה הדרגתית.

הבכיר הוסיף כי בכל הסדר קבע המתקן באראק לא יוכל להיות כור מים כבדים "אך יש הרבה אופציות אחרות". אחת האפשרויות שהעלו האמריקאים בעבר היא הפיכת המתקן ל"כור מים קלים". שר החוץ של איראן זריף אמר לאחר סיום השיחות כי כור המים הכבדים באראק הוא חלק מתכנית הגרעין ואיראן לא תסכים לסגור אותו. עם זאת הוא לא שלל אפשרות של שינוי אופי המתקן לכור מים קלים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ