הפלסטינים לא תולים תקוות בפסגה הערבית בכווית

נשיא הרשות עומד בפני שבוע מכריע: אם שחרור האסירים לא יאושר הוא צפוי להתמודד עם לחץ פנימי כבד. בשל המצב בסוריה ובמצרים, הישועה לא תגיע מהעולם הערבי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שבוע לפני הפעימה הרביעית של שחרור האסירים יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) יצא לכווית וישתתף בפסגה הערבית שתתקיים ביום שלישי וביום רביעי. גורמים פלסטינים אמרו ל"הארץ" ש"אבו מאזן לא תולה תקוות גדולות בפסגה" וציינו כי רוב מנהיגי מדינות ערב יאמצו את העמדה הפלסטינית בכל הנוגע למשא ומתן עם ישראל הכוללת היתר אי ההכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית. אולם מקורות ערבים ופלסטינים השוהים בכווית במסגרת ההכנות לפסגה, אמרו כי על סדר יומם של מנהיגי ערב תידון גם הצעה למשוך את יוזמת השלום הערבית שאושרה על ידי הליגה הערבית עוד ב-2002.

לפי פקיד פלסטיני בכיר, מטרת ההצעה למשיכת היוזמה היא הפעלת אמצעי לחץ על ארצות הברית. לדברי הבכיר, בשלב זה לא ברור אם הצעה זו תזכה לתמיכה, אולם "אין ספק שרעיון זה יתחיל להתגלגל".

"מאז שהונחה היוזמה הזו שום דבר לא התקדם אלא להפך, התגובה של ממשלת ישראל היתה התרסה והתעלמות טוטאלית מהיוזמה על ידי המשך הבנייה בהתנחלויות ואי הסכמה לשום סעיף מסעיפיה", ציין הבכיר.

אבו מאזן ברמאללה בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

עם זאת ברשות הפלסטינית מבינים שהפסגה מתקיימת בצל משבר חריף ביותר במדינות ערב: החל מסוריה, דרך לבנון, לוב, תימן ומצרים שמתמודדות עם אתגרים פנמיים גדולים וכן בצל חילוקי דעות במדינות המפרץ הפרסי. לכן, חוץ ממטריה מדינית, והחלטה אפשרית על סיוע כלכלי לא יתקבלו שום הצעות משמעותיות באשר לרשות הפלסטינית.

מבחינת אבו מאזן, הימים הקרובים הם בעלי חשיבות מכרעת, מאחר ובסוף השבוע הבא אמורים להשתחרר 30 אסירים בטחוניים בפעימה הרביעית. ברשות מבינים כי אי יישום פעימה זו, בייחוד על רקע התקרית אתמול (שבת) בג'נין, תביא לחץ פנימי כבד על ההנהגה הפלסטינית. ברשות דוחים כל ניסיון לקשור בין שחרור האסירים הוותיקים להמשך המשא ומתן ומדגישים שהסוגיה הובהרה גם למזכיר המדינה ג'ון קרי ולנשיא האמריקאי, ברק אובמה בביקור האחרון של עבאס בוושינגטון.

אתמול התכנס הוועד המרכזי של הפת"ח ברמאללה לישיבת עדכון על הפגישה של עבאס אובמה. עבאס חזר בפגישה על עמדתו לפיה הפלסטינים לא ייכנעו ללחצים אך עם זאת הבהיר כי המשא ומתן מול האמריקאים יימשך עד ל-29 לאפריל.

בכיר בפת"ח אמר כי האווירה בישיבה היתה שלילית: "התחושה היא שהדלת הולכת ונסגרת. אנחנו שומעים כל הזמן הצעות ועוד הצעות שאין בהן שום היבט קונקרטי שיאפשר לאבו מאזן לנוע קדימה בתהליך, ואין ספק שחודש הקרוב כולם צריכים לקבל החלטות".

במקביל מלך ירדן עבדאללה השני הזהיר בסוף השבוע מהשלכות קריסת תהליך השלום על יציבות האזור כולו והבהיר שממלכת ירדן לא תסכים לשום פתרון על חשבון האינטרס הלאומי הירדני, בעיקר בסוגית הפליטים או ל"הצעות שעולות מדי פעם מצד גורמים בישראל הרואים בירדן כמדינה חלופית לתביעות הלאומיות הפלסטיניות", כלשונו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ