ארדואן נלחם בטוויטר, הטורקים נלחמים בחסימה

הרשת החברתית חסומה במדינה מאז יום שישי. התושבים מנסים לעקוף את הגזירה, וכשאי אפשר לצייץ, חוזרים להעביר מסרים בדרך הישנה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

הקרב על הגישה לטוויטר ממשיך להתנהל בין ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לבין מתנגדיו, מאז החסימה שהטילה המדינה על האתר ביום שישי האחרון. נשיא המדינה עבדוללה גול אמר היום (ראשון) כי החסימה צפויה להיות מוסרת בקרוב, אך בשטח היא דווקא העמיקה.

גול אמר כי לשכתו נמצאת במגעים עם חברת "טוויטר", כדי להביא לפתיחה מחודשת של הרשת החברתית בטורקיה. "עם תחילת הבעיה הוריתי לאנשיי למצוא פתרון למצב הזה", אמר גול, מבכירי מפלגת השלטון, לכתבים באנקרה.

ארדואן יצא במתקפה חריפה נגד טוויטר בעצרות בחירות לקראת סוף השבוע שעבר, וביום שישי הורה בית משפט במדינה לחסום את הרשת החברתית. החסימה הובילה למחאות נרחבות במדינה ובעולם, ברשת ומחוצה לה, ובטוויטר נוצרה התגית #TurkeyBlockedTwitter.

לאחר חסימת השירות במדינה, אזרחים פרסמו ברשת ואפילו בגרפיטי ברחובות שיטות שיאפשרו לעקוף את החסימה. בתחילה השלטון הטורקי חסם את טוויטר ברמת שרתי ה-DNS המקומיים, שמכונים לעתים ספר הטלפונים של האינטרנט, ומשמשים לתרגם כתובות שמיות של אתרים לכתובות IP מספריות.

אחת השיטות שהוצעו היא מעבר להסתמכות על שירות ה-DNS שמציעה גוגל. בהודעות שנשלחו ברשת, במודעות שהודפסו ונתלו ברחובות, ואף בכתובות בגרפיטי פורסמו כתובות ה-IP של שירות ה-DNS של גוגל, 8.8.8.8 ו-8.8.8.4.4, והסברים כיצד לשנות את הגדרות ברירת המחדל של הדפדפן. ואולם, ההודעות לא נעלמו מעיני השלטון בטורקיה, שלפי הודעות של משתמשים בטוויטר, החל לחסום את שירות ה-DNS של גוגל. בתגובה לכך רבים המליצו על שימוש לשירות של חברת OpenDNS, אבל טורקיה עברה לחסום את טוויטר ברמת ה-IP - מה שהפך את השימוש בשרתים עוקפים ללא יעיל.

הדבר אמנם מקשה על רבים, אך עדיין ניתן לגשת לטוויטר, בין היתר באמצעות Tor, הדפדפן האנונימי או באמצעות שירותי VPN. ב-techcrunch.com דיווחו מפי מקור שלהם במדינה כי השימוש ב-VPN ובשירותים נוספים המספקים הצפנה לגלישה כמו ZenMate הוא בשיא של כל הזמנים, וגם ב-Tor דיווחו על זינוק אדיר בשימוש. בהודעה אחת לפחות בטוויטר נכתב כי גם Tor נחסם, ומשתמשים החלו להציע דרכי מעקף גם לכך.

הוול סטריט ג'ורנל דיווח בסוף השבוע כי טורקיה ביקשה מיוטיוב להסיר סרטונים שונים שטוענים לשחיתות ממשלתית, ובהם ההקלטות של ארדואן שחוללו את הסערה. אתר שיתוף הווידיאו של גוגל סירב.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ