בית המשפט במצרים שחרר בערבות את "סמל המאבק"

הבלוגר עלא עבד אלפתאח הוביל הן את המחאה נגד מובארק והן נגד מורסי. הוא שהה במעצר שלושה חודשים לאחר שמחה נגד החוקה החדשה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית משפט בקהיר שחרר היום (ראשון) בערבות את הבלוגר עלא עבד אלפתאח, שנחשב לאחד מסמלי המאבק בשלטון הצבאי . עבד אלפתאח מואשם, יחד עם 24 צעירים נוספים, בשימוש באלימות נגד כוחות הביטחון בעת הפגנה לא חוקית שהתקיימה בנובמבר, במחאה על החוקה החדשה והמשטר הצבאי המצרי. הוא שוחרר בערבות של 10,000 לירות מצריות (1,500 דולרים), ואיתו נאשם נוסף, אחמד עבד ארחמן, שהיה כלוא גם כן. שאר הנאשמים לא שהו במעצר. 

מיד לאחר הודעת בית המשפט פרצו הנוכחים באולם בקריאות שמחה. אביו של עבד אלפתאח, שהוא גם סנגורו האישי, אמר כי עלא צפוי להשתחרר מחר לאחר תשלום הערבות, וכי הוא יחזור לביתו לאחר שלושה חודשים בהם היה מאחורי סורג ובריח. 

עבד אלפתאח, שנחשב לאחד מסמלי מהפכת ה–25 בינואר שהדיחה את הנשיא לשעבר חוסני מובארק, הוביל גם את המחאה נגד הנשיא מוחמד מורסי ותנועת האחים המוסלמים, לאחר שהנהיגו מדיניות של השתלטות על מוסדות המדינה. הוא קורא לחברה אזרחית חופשית ודמוקרטית, והתנגד לשליטת הצבא לאחר הדחתו של מורסי.

הבלוגר עלא עבד אלפתאח, בשנת 2011צילום: אי-אף-פי

בנובמבר הוביל יחד עם צעירים נוספים מאבק ציבורי נגד החוקה החדשה, המתירה להעמיד אזרחים לדין בבתי דין צבאיים, ונגד חוק ההפגנות, המתנה קיום כל הפגנה בקבלת אישור מראש מהשלטונות. לטענת המוחים, החוק מגביל את חופש הביטוי.

עבד אלפתאח מואשם בהפרת הסדר הציבורי, תקיפת קצין משטרה, פגיעה ברכוש ועוד שורה של עבירות שהוא וחבריו מכחישים בתוקף. משפטו יתחדש בעוד כשלושה חודשים, והמאבק הציבורי שהוא מוביל זוכה לאהדה גדולה בקרב פעילי זכויות אדם ובלוגרים ברחבי מצרים והעולם הערבי.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ