בית המשפט במצרים גזר עונש מוות על 529 מחברי האחים המוסלמים

הפעילים הורשעו בהרג שוטר ותקיפת תחנת משטרה, בהפגנות שפרצו בקיץ לאחר דיכוי מאחת התנועה. המורשעים יוכלו לערער על הפסיקה

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

בית משפט בעיר מיניה שבמצרים הטיל הבוקר (שני) עונש מוות על 529 חברי תנועת האחים המוסלמים בשל הרשעתם ברצח שוטר, בתקיפת תחנת משטרה ובניסיון לפגוע בשוטרים נוספים. רק 123 מבין הנאשמים היו נוכחים במשפט, והיתר שוחררו או לא נלכדו עדיין על ידי הרשויות. "בין המשפט דן למוות 529 נאשמים, ו-16 זוכו", מסר אחד מסנגורי הנאשמים.

מרבית הפעילים נעצרו בעיר הדרומית מיניה, במהלך הפרות סדר שאירעו בקיץ בעקבות פיזורן האלים של הפגנות האחים המוסלמים בקהיר. באוגוסט 2013, חודש לאחר הדחת הנשיא מוחמד מורסי, פינו כוחות הביטחון המצריים בכוח שתי הפגנות מחאה, והרגו מאות מתומכי התנועה. בעקבות כך, פרצו מהומות בכל רחבי מצרים, במהלכן תקפו פעילי האחים המוסלמים תחנות משטרה.

בכתב האישום נטען כי המפגינים רצחו קצין משטרה, גנבו כלי נשק והפרו את הסדר בעיר. ההחלטה גררה תגובות זועמות מצד סנגורי הנאשמים, שטענו כי בית המשפט התכנס פעמיים בלבד ולא שמע את טיעוני ההגנה. במקביל, גורמים במצרים העריכו כי ההחלטה אינה סופית, מאחר והנאשמים יכולים עדיין לערער על הפסיקה. צפו בתגובות בעיר מיניה במצרים, לאחר יוודא גזר הדין:

גזר הדין עובר כעת לרשות הדתית העליונה במצרים, המופתי הגדול, שיחליט אם לאשר או לדחות אותה, כך מדווח הבי־בי־סי. פעילים אומרים כי למרות שעונש מוות מוטל לעתים קרובות במצרים, הוא הוצא לפועל רק במקרים מעטים בשנים האחרונות.

דובר האחים המוסלמים בלונדון, עבדוללה אל-חדד, אמר לבי־בי־סי כי המשפט מראה שמצרים הפכה לדיקטטורה. "יתכן שזוהי רק הודעת איום ושהחלטת בית המשפט תשתנה, אך זוהי מצרים לאחר ההפיכה. זוהי הדיטטורה החדשה שא־סיסי (שר ההגנה) מנסה לכונן".

מורסי הודח על ידי הצבא ביולי, לאחר הפגנות המוניות נגד ממשלתו. גם נגדו מתנהלים כמה משפטים. מאז הפלתו, הממשלה דיכאה בחריפות את תנועת האחים המוסלמים, והכריזה עליה כארגון טרור. קבוצה נוספת של 700 מתומכי מורסי יעמדו למשפט בהמשך השבוע.

במקביל, במצרים ובכמה עיתונים ערביים דווח הבוקר כי שר ההגנה עבד אל־פתאח א־סיסי יודעי ביום רביעי על התפטרותו, לקראת הכרזתו על התמודדות לנשיאות. מלכשתו של א־סיסי לא נמסרה תגובה לדיווח.

תומכי הנשיא המודח מורסי מפגינים בקהיר, בדצמבר 2013צילום: אי-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ